Uz nove Facebook profile tagirati će vas više nego ikada prije

Uz nove Facebook profile tagirati će vas više nego ikada prije

Facebook je noćas predstavio redizajn profila svojih korisnika kojim pokušava na naslovnici profila naglasiti više informacija kako biste, po njihovim riječima, mogli učinkovitije predstaviti priče iz vlastitog života. Redizajn uključuje tagiranje vas i vaših prijatelja u gotovo svim sadržajima koje stavite na Facebook. Aktivnosti, obrazovanje i zaposlenje koji su dosad bili u pozadini istaknuti će se kao slike i linkovi na određene fan stranice. Grupe će također biti istaknute s obzirom da Facebook želi da u novom profilu istaknete tko su vam kolege, a tko prijatelji iz srednje škole. Hoće li novi profili omogućiti Facebooku da još više sazna o svojim korisnicima i koji je krajnji cilj?

Facebook je noćas predstavio redizajn profila svojih korisnika kojim pokušava na naslovnici profila naglasiti više informacija kako biste, po njihovim riječima, mogli učinkovitije predstaviti priče iz vlastitog života.

Redizajn uključuje tagiranje vas i vaših prijatelja u gotovo svim sadržajima koje stavite na Facebook. Aktivnosti, obrazovanje i zaposlenje koji su dosad bili u pozadini istaknuti će se kao slike i linkovi na određene fan stranice.

Grupe će također biti istaknute s obzirom da Facebook želi da u novom profilu istaknete tko su vam kolege, a tko prijatelji iz srednje škole.

Na redizajniranom profilu ćete moći istaknuti više manje sve što ste na njega dosad stavili. Svaki profil počinje s kratkim sažetkom o vama: gdje radite, živite, kada ste rođeni i koje jezike govorite. Nakon toga slijede slike u kojima ste tagirani, a ispod toga popis statusa, linkova i slika kakav ste dosad imali.

Novi dizajn Facebook profila...

Popis prijatelja se proširio na cijelu lijevu stranu profila i osim popisa svih prijatelja naglašavat će vašeg partnera i obitelj. Osim prijatelja, moći ćete naglasiti aktivnosti i interese koji su se dosad sastojali od samo od ključnih riječi. Uz svaku aktivnost ili interes Facebook će vam predložiti i sličicu koja ga opisuje.

Dodajte aktivnosti i povezane prijatelje.

S obzirom koliko su se Facebookovi korisnici dosad žalili na nametnute redizajnove i postavke, novi profili bit će zasad dostupni samo ako ih uključite. Imajte na umu da ih kasnije ne možete isključiti, ali i da vjerojatno unutar nekoliko tjedana nećete imati izbora. Službeni video kao uvod u nove profile:

Ne želite sudjelovati? Nemate sreće uz tagiranje

Uz aktivnosti ćete moći navesti prijatelje s kojima primjerice igrate tenis ili volite ići u kino. Povezivanje pojedinih prijatelja s određenom aktivnošću olakšati će Facebooku da i vama i njima prikazuje ciljano oglašavanje.

Što vas zaista zanima? Uz sličicu.

Čak i korisnike koji ne stavljaju mnogo informacija o sebi na Facebook tagirati će njihovi prijatelji, kao što ih tagiraju u fotografijama. Osim aktivnosti moći ćete dodavati odnosno tagirati svoje prijatelje i fan stranice vezano za obrazovanje, posao itd. Tagiranje prijatelja i fan stranica stvorit će od Facebooka samodostatan sustav koji vas vrti u krug i zadržava na trenutno najvećoj društvenoj mreži na svijetu.

Facebook zna tko i što, ali pitaju se kako

Ako slučajno niste primijetili, većina korisnika na Facebook stavlja više informacija o sebi nego bilo gdje drugdje na Internetu. Nijedna društvena mreža, web servis ili stranica dosad nije uspjela potaknuti korisnike da stave toliko fotografija, video sadržaja i statusa o sebi.

S više od 500 milijuna korisnika, Facebook više ne zanima što radite i tko vam je prijatelj, nego s kojim ste prijateljem što radili. Facebookov uspjeh temelji se prebacivanju postojećih društvenih veza (prijateljstava, obiteljskih i romantičnih veza,…) na Internet. Dok ste se na sad već zaboravljenom Myspaceu družili sa strancima, Facebook je većinu korisnika Interneta povezao s njihovim prijateljima iz stvarnog života.

Newsfeed koji vas “kuži”

Isticanje grupa prijatelja po kontekstu (suradnici, najbolji prijatelji, kolege s fakulteta) i povezivanje aktivnosti i projekata s njima omogućit će Facebooku mnogo kvalitetnije prikazivanje silnih sadržaja njegovih korisnika. Facebook vam već prikazuje više sadržaja od korisnika s kojima više komunicirate, vašeg partnera ili osoba koje ste tek dodali.

Čak i najmanja informacija postaje bitna u redizajnu.

Facebookove Friendship stranice, koje vam prikazuju svu komunikaciju s nekim prijateljem, pokazuju da najveća društvena mreža na svijetu želi znati vaše odnose s prijateljima kao što Google zna “zašto” nešto tražite na Internetu.

U situaciji u kojoj vas i vaši vlastiti prijatelji mogu opisati i lajkanjem na većini web stranica na Internetu, Facebook vrlo suptilno stvara sliku o vama čak i ako ne ispunite svoj profil. Time lakše prikazuju oglašavanje, ali i sadržaje koji će vas duže zadržati na fejsu. Što mislite o novim Facebook profilima? Sviđaju li vam se?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Neven Lovreković

    Neven Lovreković

    06. 12. 2010. u 10:49 am Odgovori

    Iako će novi Facebook profil većina kritizirati (kao i sve promjene na Facebook-u do sada) meni se sviđa, nekako mi je pregledniji i bolji od prijašnjih, puno lakše nađem ono što mi treba.

  2. Damir 2

    Damir 2

    06. 12. 2010. u 1:58 pm Odgovori

    CIA, KGB, MI6 i Mossad više nemaju razloga postojati. Samo neka udruženo kupe većinski udjel u FB i fino surfaj do mile volje. Svak neka traži što njemu u određenom trenutku treba.

    Još treba napraviti sajt za virtuelno ratovanje. Tako da informacije iz FB upotrijebe na sajtu za ratovanje. Ko pobijedi dobija 100 bodova.

  3. dakson

    dakson

    06. 12. 2010. u 6:56 pm Odgovori

    Meni ovo sve izgleda ok , sa strane korisnika, o skrivenim motivima Facebooka mi se neda pričat, to je tako isfurana stvar, ko ne želi, neka ostane na margini… na to se i tako sve svodi

  4. Damir 2

    Damir 2

    06. 12. 2010. u 8:59 pm Odgovori

    pa te jednog dana poslodavac pita: je li, koji su ti ono prijatelji vidio sam ih na slikama puse marihuanu. Jel i ti pusis. I kakve to tekstove pise ova prijateljica tvog prijatelja, anarhistica. Jesi li i ti u dusi anarhist i jeste li vi zajedno u tome?

    Samo cekaj da vidis. Ja bi to iz zezancije gledao zaposlenima a kako ne bi firme koje imaju free mogucnost. Tolike kolicine privatnih podataka naprosto mame da budu iskoristene

    http://bit.ly/e7qgF5

  5. Bruno

    Bruno

    06. 12. 2010. u 11:05 pm Odgovori

    Pa ovo sto Damir govori vec je praksa u svijetu. Poslodavci traze po Fejsu bilo sto kompromitirajuce o buducem zaposleniku. Uskoro ce ovo doci i kod nas, pa ti budi na bolovanju, a stavi si sliku s nekog derneka kad ti se pisalo bolovanje. Eto otkaza zacas…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.