Facebook na lobiranje troši više od milijun dolara: pomogli u zaustavljanju SOPE
Facebook je prošle godine na lobiranje potrošio 1.35 milijuna dolara. Zakoni za koje su lobirali bili su zakoni o sigurnosnim mjerama za online zaštitu podataka u privatnoj industriji, o zaštiti podataka online, o sigurnosti korisnika interneta, zakoni za zaštitu djece na internetu i drugi. AllFacebook prenosi kako je 400 tisuće dolara potrošenih na lobiranje u zadnjoj četvrti 2011. godine rast od 30% u odnosu na isti period u 2010., odnosno čak 85% u odnosu na zadnju četvrt 2009. godine. Dio tih sredstava zasigurno je otišao i na lobiranje protiv SOPE i PIPE, prijedloga zakona o kojima je Mark Zuckerberg javno pisao na svom profilu.

Facebook je prošle godine na lobiranje potrošio 1.35 milijuna dolara. Zakoni za koje su lobirali bili su zakoni o sigurnosnim mjerama za online zaštitu podataka u privatnoj industriji, o zaštiti podataka online, o sigurnosti korisnika interneta, zakoni za zaštitu djece na internetu i drugi.
AllFacebook prenosi kako je 400 tisuće dolara potrošenih na lobiranje u zadnjoj četvrti 2011. godine rast od 30% u odnosu na isti period u 2010., odnosno čak 85% u odnosu na zadnju četvrt 2009. godine. Dio tih sredstava zasigurno je otišao i na lobiranje protiv SOPA-e i PIPA-e, prijedloga zakona o kojima je Mark Zuckerberg javno pisao na svom profilu.
Mashable ističe da je apsolutni rekorder u lobiranju među tech kompanijama svakako Google sa skoro 10 milijuna (9.98 M) dolara potrošenih na lobiranje u 2011. godini. Google slijede Microsoft, HP, Oracle Corp i IBM.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dario Kreštalica
24. 01. 2012. u 8:40 pm
Meni se čini da je smisao današnjeg lobiranja kao neka vrsta legalne korupcije 🙂
Posebno ako pogledamo status manjih “riba” … nema šanse da lobiraju jer jedva poplaćaju dadžbine i plate radnicima.
U svakom slučaju zanimljiva vijest.
Hvala, Ivana.
Pišeš zanimljive članke 😉