Instant Articles: Facebook želi sve medije i članke na svom ‘feedu’
Facebook danas uvodi svoju novu opciju za medije “instant članke” koja sadržaj koji se inače nalazi na portalima i drugim digitalnim medijima prenosi na "feed" društvene mreže u native formatu, a obećava bolje iskustvo za korisnike - no što to znači za medije?

Instant articles nova su native forma u Facebookovom feedu, a riječ je o pričama koje svojim vizualnim identitetom odgovaraju onom medija koji ih objavljuje, no zapravo se nalaze na Facebookovom serveru i serviraju preko Facebookovog feeda.
Sve nestrpljiviji čitatelji tako neće morati čekati do 8 sekundi koliko inače treba da se učitaju mobilne verzije web stranica portala i blogova, zahvaljujući istom principu koji omogućava brzo učitavanje slika i videa na društvenoj mreži – kako se približavate nekom sadržaju, tako se on počinje unaprijed učitavati kako bi se taj proces skratio odlučite li se sadržaj konzumirati.
Uz to dolaze i neke nove opcije koje format omogućava – zumiranje sadržaja nagibanjem telefona, opcija automatske reprodukcije videa, interaktivne karte, audio zapis teksta koji prati slike i mogućnost komentiranja pojedinih dijelova teksta.
Monopol jednog distribucijskog kanala?
Zasad je riječ o svojevrsnom testu, koji je dostupan za 9 medija na tri tržišta (engleskom, američkom i njemačkom), te za korisnike Facebookove aplikacije za iOS. Ti mediji su The Times, BuzzFeed, The Atlantic, National Geographic, NBC News, the BBC, Bild i Der Spiegel.
No postoji i druga strana medalje. Ako se ovaj format u eksperimentalnom razdoblju primi među publikom i izdavačima, proširit će se i na druge medije, a s time donijeti i jedan novi problem u digitalno izdavaštvo koje se za distribuciju sadržaja ionako prilično oslanja na društvene mreže – mediji bi o Facebooku mogli postati (još više) ovisni.
Facebook uvjerava medije da će u ovom formatu biti dostupno i oglašavanje, za što neće uzimati nikakvu proviziju ako je riječ o kampanjama koje je medij sam dobavio, ili će uzimati 30 posto ako je oglašavanje ugovoreno preko društvene mreže, kako je to i dosad bilo. Društvena mreža navela je i kako ne zahtijeva od medija ekskluzivnost, te da će se sadržaj moći dijeliti i kroz druge kanale, a promet koji medij na taj način ostvari trebao bi se evidentirati u različitim za medije bitnim analitikama, dojavio je TechCrunch.
Sve je to divno u teoriji.
Nema besplatnog ručka – samo degustacije
Ono što smo dosad naučili, ne samo u medijima, već i oglašavanju i promociji na Facebooku je da nema besplatnog ručka. To dobro znaju svi koji se društvenim medijima i mrežama bave i podložni su promjenama algoritama, ali i strategijama same mreže koja je vrlo suptilno uvela potrebu za plaćenom promocijom sadržaja na stranicama brendovima i medijima koji su se naviknuli na doseg koji im je Facebook jednoć nudio bez ikakve naplate.
Facebook je distributer na koji mediji malo, ako ikako, utječu, a “seljenjem” sadržaja u njegov native format izdavači će još više ovisiti o kanalu distribucije koji u cijelom procesu serviranja sadržaja ima vlastitu motivaciju koja nije nužno poravnana s motivacijom onij koji sadržaj proizvode.
Prođe li ovaj način serviranja sadržaja, mediji koji se na njega ne odluče najvjerojatnije će snositi posljedice – u nestrpljivom svijetu gdje se jedna stranica učitava 8 sekundi, a druga je već učitana na feedu, jasno je koja će imati prednost.
A jasno je pritom i da će onda Facebook imati sve veći utjecaj na izdavaštvo, medije, i sadržaj koji se servira i promovira.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
13. 05. 2015. u 1:02 pm
Što to znači za medije, da će im FB uzeti još veći dio oglasnog kolača od kojeg žive. Dosad se vidjelo kako to FB radi, prvo te navuče i onda ti počne naplaćivati objavu.
No nema pretjerane brige, FB je kao i Google lansirao cjeli niz neuspješnih projekata koji nisu zaživjeli. Postoji stranica Google graveyard gdje su probrojani brojni njihovi servisi koji su ugašeni (najmanje 20 njih). Zadivljujuća količina neuspjeha kada se uzmu u obzir resursi kojima raspolažu.
Izgleda da ‘momci u garaži’ još uvijek imaju nenadoknadivu prednost pred milijardama dolara i najboljim programerima svijeta.