Instant Articles: Facebook želi sve vaše članke na svom 'feedu'

Instant Articles: Facebook želi sve medije i članke na svom ‘feedu’

Facebook danas uvodi svoju novu opciju za medije “instant članke” koja sadržaj koji se inače nalazi na portalima i drugim digitalnim medijima prenosi na "feed" društvene mreže u native formatu, a obećava bolje iskustvo za korisnike - no što to znači za medije?

Članci odražavaju vizualni identitet medija, ali su na Facebookovim serverima. (Slika: Facebook blog)
Članci odražavaju vizualni identitet medija, ali su na Facebookovim serverima. (Slika: Facebookov blog)

Instant articles nova su native forma u Facebookovom feedu, a riječ je o pričama koje svojim vizualnim identitetom odgovaraju onom medija koji ih objavljuje, no zapravo se nalaze na Facebookovom serveru i serviraju preko Facebookovog feeda.

Sve nestrpljiviji čitatelji tako neće morati čekati do 8 sekundi koliko inače treba da se učitaju mobilne verzije web stranica portala i blogova, zahvaljujući istom principu koji omogućava brzo učitavanje slika i videa na društvenoj mreži – kako se približavate nekom sadržaju, tako se on počinje unaprijed učitavati kako bi se taj proces skratio odlučite li se sadržaj konzumirati.

Uz to dolaze i neke nove opcije koje format omogućava – zumiranje sadržaja nagibanjem telefona, opcija automatske reprodukcije videa, interaktivne karte, audio zapis teksta koji prati slike i mogućnost komentiranja pojedinih dijelova teksta.

Monopol jednog distribucijskog kanala?

Zasad je riječ o svojevrsnom testu, koji je dostupan za 9 medija na tri tržišta (engleskom, američkom i njemačkom), te za korisnike Facebookove aplikacije za iOS. Ti mediji su The Times, BuzzFeed, The Atlantic, National Geographic, NBC News, the BBC, Bild i Der Spiegel.

No postoji i druga strana medalje. Ako se ovaj format u eksperimentalnom razdoblju primi među publikom i izdavačima, proširit će se i na druge medije, a s time donijeti i jedan novi problem u digitalno izdavaštvo koje se za distribuciju sadržaja ionako prilično oslanja na društvene mreže – mediji bi o Facebooku mogli postati (još više) ovisni.

Facebook uvjerava medije da će u ovom formatu biti dostupno i oglašavanje, za što neće uzimati nikakvu proviziju ako je riječ o kampanjama koje je medij sam dobavio, ili će uzimati 30 posto ako je oglašavanje ugovoreno preko društvene mreže, kako je to i dosad bilo. Društvena mreža navela je i kako ne zahtijeva od medija ekskluzivnost, te da će se sadržaj moći dijeliti i kroz druge kanale, a promet koji medij na taj način ostvari trebao bi se evidentirati u različitim za medije bitnim analitikama, dojavio je TechCrunch.

Sve je to divno u teoriji.

Nema besplatnog ručka – samo degustacije

Ono što smo dosad naučili, ne samo u medijima, već i oglašavanju i promociji na Facebooku je da nema besplatnog ručka. To dobro znaju svi koji se društvenim medijima i mrežama bave i podložni su promjenama algoritama, ali i strategijama same mreže koja je vrlo suptilno uvela potrebu za plaćenom promocijom sadržaja na stranicama brendovima i medijima koji su se naviknuli na doseg koji im je Facebook jednoć nudio bez ikakve naplate.

Facebook je distributer na koji mediji malo, ako ikako, utječu, a “seljenjem” sadržaja u njegov native format izdavači će još više ovisiti o kanalu distribucije koji u cijelom procesu serviranja sadržaja ima vlastitu motivaciju koja nije nužno poravnana s motivacijom onij koji sadržaj proizvode.

Prođe li ovaj način serviranja sadržaja, mediji koji se na njega ne odluče najvjerojatnije će snositi posljedice – u nestrpljivom svijetu gdje se jedna stranica učitava 8 sekundi, a druga je već učitana na feedu, jasno je koja će imati prednost.

A jasno je pritom i da će onda Facebook imati sve veći utjecaj na izdavaštvo, medije, i sadržaj koji se servira i promovira.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    13. 05. 2015. u 1:02 pm Odgovori

    Što to znači za medije, da će im FB uzeti još veći dio oglasnog kolača od kojeg žive. Dosad se vidjelo kako to FB radi, prvo te navuče i onda ti počne naplaćivati objavu.

    No nema pretjerane brige, FB je kao i Google lansirao cjeli niz neuspješnih projekata koji nisu zaživjeli. Postoji stranica Google graveyard gdje su probrojani brojni njihovi servisi koji su ugašeni (najmanje 20 njih). Zadivljujuća količina neuspjeha kada se uzmu u obzir resursi kojima raspolažu.

    Izgleda da ‘momci u garaži’ još uvijek imaju nenadoknadivu prednost pred milijardama dolara i najboljim programerima svijeta.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.