
Facebook, gotovina ili kartica? Najveća društvena mreža želi biti vaša internetska banka
Facebook dugoročno želi zamijeniti sustave za internetsko plaćanje poput Paypala, i iako ne želi zamijeniti same banke, želi postati sljedeće najkorisnije odredište korisnicima banaka koji su ujedno registrirani na najveću društvenu mrežu na svijetu. Ne radi se samo o nagađanjima - Facebook već razvija internu betu s Commonwealth bankom Australije koja bi trebala korisnicima te banke biti dostupna do kraja godine. Omogućavati će upravo ono što očekujete: plaćanje unutar i izvan Facebooka - kroz Facebook.

Facebook dugoročno želi zamijeniti sustave za internetsko plaćanje poput Paypala, i iako ne želi zamijeniti same banke, želi postati sljedeće najkorisnije odredište korisnicima banaka koji su ujedno registrirani na najveću društvenu mrežu na svijetu.
Ne radi se samo o nagađanjima – Facebook već razvija internu betu s Commonwealth bankom Australije koja bi trebala korisnicima te banke biti dostupna do kraja godine. Omogućavati će upravo ono što očekujete: plaćanje unutar i izvan Facebooka – kroz Facebook.
Facebookove ambicije otkrio je Fortune, čiji Lauren Barack naglašava kako će se autentifikacija plaćanja putem Facebooka odvijati kroz Commonwealthove protokole kako bi se korisnici zaštiti ne samo od zlonamjernih internetskih invidualaca, već i oči svojih prijatelja na toj društvenoj mreži. Facebookov direktor globalnih marketinških rješenja David Robinson grupi je bankara na nedavnom seminaru u New Yorku rekao kako razumije da mnogi i dalje preferiraju “bankariti” uživo, ne koristeći pri tome čak ni internetsko bankarstvo. Upravo zbog toga ne bismo trebali očekivati da ćemo nakon plaćanja računa putem Facebooka vidjeti obavijesti u newsfeedukako smo platili struju.
Siguran internet – siguran Facebook?
Commonwealthov glasnogovnik je rekao kako banka neće pokrenuti aplikaciju sve dok ne bute 100-postotno uvjerena kako su im korisnici sigurni. Zamislite situaciju u kojoj dobivate poruku od prijatelja da mu pošaljete novac koji treba na određen račun, a ispadne da je vaš poznanik jednostavno bio naivan i uključio krivu aplikaciju koja je poslala lažnu poruku. Uzmemo li pak u obzir regiju, mogle bi proći i godine (ukoliko Facebook preživi) prije nego što se banke u Hrvatskoj, Srbiji i Sloveniji aktiviraju na toj društvenoj mreži u vidu plaćanja računa putem te web stranice.
S druge strane, Facebook je mnogima zaista “internet” i mnogi će ga vidjeti kao logično mjesto za integrirani servis plaćanja koji razumiju – u najmanju ruku više od već dostupnih internetskih servisa poput Paypala. Najveći problem će svim navedenim situacijama biti neznanje korisnika te sporost banaka koje danas imaju vrlo loše sustave za internetsko bankarstvo za čije korištenje trebate (pre)više prakse i dobre volje. Kolektiva i stranice za grupnu kupovinusu pak pokazale kako će u pravoj situaciji korisnici voljno početi koristiti internetske transakcije.
Od Facebooka do internetskih banaka
Možda bi upravo jedinstvenom platformom s dobrim korisničkim iskustvom i brendom kojem, unatoč svim nesuglasicama oko redizajnova, korisnici i dalje vjeruju najveća društvena mreža na svijetu mogla potjerati banke u smjeru kvalitetnije aktivacije svojih internetskih servisa i usluga. U tom slučaju, čak i propali pokušaj Facebookovog bankarenja mogao bi završiti s jednim velikim lajkom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
GoranAPP
11. 07. 2012. u 9:14 pm
Sreća pa to još dugo neće šljakati u zemljama s velikim unbanked segmentom. Tako da mi mozemo raditi.
Andrei Zvonimir Crnković
12. 07. 2012. u 2:01 pm
Znači, sada ti Facebook može do kraja upravljati životom? Privatnost pa financije. A onda se ljudi brinu oko Googla…
Bruno
19. 07. 2012. u 2:19 am
Za plaćanja unutar Hrvatske i gledanje edućana super je Hrvatska društvena mreža WOW.hr