10 bitnih promjena EU regulativa za sigurniju trgovinu - na internetu i izvan njega

10 bitnih promjena EU regulativa za sigurniju trgovinu – na internetu i izvan njega

Od prošlog petka diljem Europske unije vrijedi nova direktiva vezana uz zaštitu potrošača, koja bi trebala staviti jači naglasak na prava kupaca pri kupovini unutar Unije, zaštititi ih od različitih internetskih prijevara i dodatnih troškova, ali i stvoriti reguliranu i ravnopravnu okolinu za trgovce koje su dosad morile različite državne regulative.

Nove regulative trebale bi potaknuti razvoj e-trgovine unutar Unije
Nove regulative trebale bi potaknuti razvoj e-trgovine unutar Europske unije.

Od prošlog petka diljem Europske unije vrijedi nova direktiva vezana uz zaštitu potrošača, koja bi trebala staviti jači naglasak na prava kupaca pri kupovini unutar Unije, zaštititi ih od različitih internetskih prijevara i dodatnih troškova, ali i stvoriti reguliranu i ravnopravnu okolinu za trgovce koje su dosad morile različite državne regulative.

Pogledajmo kojih je to deset bitnih promjena uvršteno u novu direktivu:

1. Zbogom skrivenim naknadama i troškovima na internetu 

Nova regulativa štiti potrošače od prijevara gdje se neki sadržaj prividno nudi besplatno, ali se naknadno naplaćuje. Od sad će korisnici morati potvrditi da su svjesni kako traženi sadržaj plaćaju i kako žele nastaviti s kupovinom.

2. Veća transparentnost cijena

Prodavači će morati jasno prikazati sveukupnu cijenu nekog proizvoda ili usluge, bez skrivenih dodatnih troškova, a ako to ne bude slučaj, sve troškove veće od navedene cijene kupac neće biti dužan platiti.

3. Zabrana već označenih polja na formularima

Pri online kupnji često popunjavamo obrasce na kojima je dio polja prethodno označen, a najčešće je riječ o dodatnim uslugama. Ako kupujemo avionsku kartu, prethodno će označeno biti i kako želimo dodatne usluge poput putnog osiguranja. Prema novoj regulativi, ovakvo će navođenje biti zabranjeno, a potrošači će sami birati opcije, umjesto ih eliminirati.

4. 14 dana za povrat robe

Kupci po novome mogu napraviti povrat kupljene robe ili raskinuti ugovor o kupnji unutar 14 umjesto 7 dana. Uz to, nudi se dodatna zaštita u slučaju nedovoljne informiranosti – ako kupcu nisu bile dostupne sve informacije, taj se period može produžiti na godinu dana. Kupci će se moći povući i s online aukcija, primjerice na eBayu, a period u kojem možete odustati od neke kupnje ili vratiti robu počinje od trenutka kad je dobijete, ne od trenutka kad sklopite ugovor o kupnji. 

5. Veća prava na povrat sredstava

Prodavači će povrat novca morati napraviti unutar 14 dana od povrata rode ili raskida ugovora, što uključuje i troškove slanja, a također će i snositi odgovornost za bilo kakvu štetu koja nastane pri transportu, dok roba ne dođe do kupca.

6. Ujednačeni obrazac za raskidanje kupnje

Kupci će na raspolaganju imati model obrasca koji mogu i ne moraju koristiti kada žele raskinuti neki ugovor o kupnji, neovisno o tome gdje je kupnja ugovorena.

7. Eliminiranje naknada za korištenje kreditnih kartica i posebnih brojeva

Trgovci više neće moći kupcima nametnuti dodatne naknade zbog plaćanja karticama, barem ne više no što ih same košta omogućavanje te usluge. Posebni telefonski “hotline” brojevi također neće moći naplaćivati više od cijene poziva koju određuje operater.

8. Jasnije informacije vezane uz povrat dobara

Ako prodavači žele da kupac sam snosi troškove povrata robe, to moraju jasno naznačiti prije same prodaje, inače će ih plaćati sami. Pritom moraju i dati barem procjenu maksimalnih troškova povrata, pogotovo kad je riječ o većim proizvodima, poput namještaja, kako bi kupci mogli donijeti informiranu odluku od koga će i po kojim uvjetima kupiti.

9. Veća zaštita kupaca digitalnih proizvoda

Informacije o digitalnim proizvodima također će morati biti jasnije te uključivati detalje vezane uz kompatibilnost s hardverskim i softverskim komponentama te sve tehničke mjere zaštite poput ograničavanja stvaranja dodatnih kopija. I kupnja digitalnih dobara moći će se razvrgnuti, ali samo do onog trenutka kad počne preuzimanje sadržaja. 

10. Zajednička pravila za lakše trgovanje diljem Europe

Za prodaju na daljinu (telefonsku, poštom ili online) vrijedit će ista pravila diljem Unije, kako bi se osigurala ravnopravnost trgovaca i smanjili troškovi transakcije. Također će se izdati i standardizirani obrasci koji bi trebali olakšati poslovanje i pomoći trgovcima da se prilagode novim pravilima.

Što kažete novosti?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    17. 06. 2014. u 11:05 am Odgovori

    Uz neke dobre strane za kupce stvari su se pogoršale za prodavače. Sada svako može naručiti nešto, koristiti dva tjedna i vratiti i naručiti nešto drugo i tako unedogled, bez posljedica. Osobno znam neke koji to već koriste na štetu prodavača (ima i toga). I dosad su se prodavači na eBayu žalili na mnoge nesavjesne postupke kupaca koji nisu htjeli preuzeti robu ili su rekli da nije kako je dogovoreno itd. I tako prodavač ostane i bez robe i bez novca a eBay štiti kupca itd.

    Prodavači će trebati osmisliti potpuno novu taktiku da ne budu ucjenjivani od kupaca. Možda čak dignu cijene da pokriju troškove zloupotrebe. Europa to radi po starom običaju, udri administrativno a nije važno kakvo je stanje na terenu. Nije čudo da zaostaje u svemu

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.