
Stanje Unije 2023: von der Leyen najavljuje otvaranje europskih superračunala novoosnovanim AI tvrtkama
Predsjednica Europske komisije održala je svoj godišnji govor o stanju Unije, a posebnu pozornost obratila je umjetnoj inteligenciji, uz što je najavila otvaranje europskih računala visokih performansi novoosnovanim AI tvrtkama za obuku njihovih modela.
U prosincu 2019. predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen postavila je novi i ambiciozni smjer prema zelenijoj, digitalnijoj i pravednijoj Europskoj uniji.
Jučer, u svom godišnjem obraćanju, pred Europskim parlamentom prošla je najvažnije stavke svog mandata s posebnim osvrtom na obećanja iz 2019. godine pa je tako posebno naglasila kako je ispunjeno više od 90% političkih smjernica koje je tada predstavila.
Iako su u prethodnom razdoblju postignute značajne stvari na nekoliko fronti društvenog i ekonomskog razvoja EU, u ovome tekstu usredotočit ćemo se na digitalno, a pogotovo na umjetnu inteligenciju kojoj je Predsjednica dala popriličan prostor u svome govoru.
Stotine vodećih AI programera, akademika i stručnjaka dali su svoje upozorenje…
Digitalna tehnologija izrazito je olakšala život i poslovanje, ali s njome su došli novi rizici, istaknula je Predsjednica. Zato je Unija kao jedan od važnijih ciljeva postavila unaprjeđenje u upravljanju rizicima digitalnog svijeta:
Internet je rođen kao instrument za dijeljenje znanja, otvaranje umova i povezivanje ljudi. Ali to je također dovelo do ozbiljnih izazova. Dezinformacije, širenje štetnog sadržaja, rizici za privatnost naših podataka. Sve je to dovelo do nedostatka povjerenja i kršenja temeljnih prava ljudi.
Kao odgovor na te izazove vidi Akt o digitalnim uslugama i Akt o digitalnim tržištima čija je svrha stvoriti sigurniji digitalni prostor gdje su zaštićena temeljna prava građana, ali i tvrtki. Također, s njima se žele postići pravednost s jasno postavljenim odgovornostima za Big Tech.
🔤 Alphabet
📦 Amazon
🍎 Apple
🕺 ByteDance
👥 Meta
🖼️ MicrosoftTih šest nadzornika pristupa sad će imati šest mjeseci da osigura potpunu usklađenost s obvezama iz Akta o digitalnim tržištima za svaku od utvrđenih osnovnih usluga platforme.#DigitalEU @DigitalEU pic.twitter.com/swd1zcMnpG
— Europska komisija u Hrvatskoj (@EK_Hrvatska) September 7, 2023
Isti oprez potrebno je primijeniti i s umjetnom inteligencijom, smatra Predsjednica. Ona će poboljšati zdravstvenu zaštitu, povećati produktivnost i pomoći u rješavanju problema povezanih s klimatskim promjenama, ali pritom ne bismo trebali podcijeniti vrlo stvarne prijetnje:
Stotine vodećih AI programera, akademika i stručnjaka nedavno su nas upozorili sljedećim riječima: “Ublažavanje rizika od izumiranja uzrokovanog umjetnom inteligencijom trebao bi biti globalni prioritet uz druge rizike na društvenoj razini kao što su pandemije i nuklearni rat.”
Kako izgleda novi globalni okvir za umjetnu inteligenciju?
Predsjednica vjeruje kako bi Europa zajedno s partnerima trebala predvoditi novi globalni okvir za umjetnu inteligenciju koji se temelji na 3 stupa, a to su:
- zaštita građana,
- kontroliranje umjetne inteligencije i
- usmjeravanje inovacija.
Prioritet Unije je osigurati razvoj umjetne inteligencije na transparentan i odgovoran način koji je usmjeren na dobrobit čovjeka. Upravo to će ostvariti novi Zakon o umjetnoj inteligenciji o kojem smo izvještavali iz Strasbourga kada je Europski parlament glasao o njemu.
Drugi stup odnosi se postavljanje temelja za jedinstveni sustav upravljanja umjetnom inteligencijom u Europi. Zato Predsjednica poziva na osnivanje međunarodnog panela stručnjaka za umjetnu inteligenciju, po uzoru na onaj o klimatskim promjenama (IPCC).
Posljednji stup predstavlja vođenje inovacija na odgovoran način, a kao jedna od trenutnih vodećih inovacija u Europi su superračunala. Kako se u Europi nalaze 3 od 5 najmoćnijih superračunala na svijetu, Predsjednica je najavila novu inicijativu za otvaranje europskih računala visokih performansi novoosnovanim AI tvrtkama za obuku njihovih modela. Ali ovo će biti samo dio našeg rada na usmjeravanju inovacija, komentira von der Leyen:
Potreban nam je otvoreni dijalog s onima koji razvijaju i implementiraju AI. To se događa u Sjedinjenim Državama, gdje je sedam velikih tehnoloških kompanija već pristalo na dobrovoljna pravila o sigurnosti, zaštiti i povjerenju.
U Europi također želimo raditi s AI tvrtkama, tako da se dobrovoljno obvežu na načela AI Akta prije nego on stupi na snagu. Sada bismo trebali sav ovaj rad spojiti prema minimalnim globalnim standardima za sigurnu i etičnu upotrebu umjetne inteligencije.
Europa je postala predvodnica u superračunalstvu. Moramo to iskoristiti.
Zato danas najavljujemo novu inicijativu o otvaranju naših 💻 visokih performansi start-up poduzećima koja se bave umjetnom 🤖.#SOTEU pic.twitter.com/ONb75XrGuc
— Europska komisija u Hrvatskoj (@EK_Hrvatska) September 13, 2023
Digitalne vještine i dalje u fokusu
Inače, ovo je Europska godina vještina, a Predsjednica je posebno naglasila kako Uniji nedostaju kvalificirani zaposlenici. Panel Europa 2024. iz digitalne perspektive, koji je održan povodom govora o stanju unije u Hrvatskom novinarskom domu, povezao je upravo vještine i digitalno.
Na panel raspravi sudjelovali su Matea Frajsberger, osnivačica bloga Click4chic i influencerica na području zelene tranzicije te Tomislav Pancirov, digitalni nomad i savjetnik na području brendinga i digitalnih komunikacija, a moderirao ga je autor ovog članka.
Matea i Tomislav sebe smatraju jednim od pionira kada govorimo o razviju digitalnih vještina. Ranih 2010. nije bilo radionica kakvih ima danas tako da ih je motivirala isključiva strast prema digitalnim alatima. Ovdje je Matea posebno istaknula vaučere Hrvatski zavod za zapošljavanje koji omogućavaju svima da se usmjere željena područja interesa, a među njima se nalaze marketing i društvene mreže.
Zanima Vas Europa 2024. iz perspektive digitalaca i influencera? 🔍
Više o tome otkrili su nam Tomislav Pancirov i Mateja Frajsberger 🤖🙌#SOTEU pic.twitter.com/0iHh8UCkik
— Europska komisija u Hrvatskoj (@EK_Hrvatska) September 13, 2023
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.