
Nema više straha od kazne ako koristite Google Analytics: EU i SAD se dogovorili oko razmjene podataka
Usvajanjem Okvira o protoku podataka između EU i SAD završavaju tri godine pravne nesigurnosti za tvrtke u EU koje koriste američke digitalne servise.
Osobni podaci građana Europske unije jednako su zaštićeni i sigurni u SAD kao i u EU i mogu se slobodno razmjenjivati, objavila je Europska komisija svojom odlukom o adekvatnosti okvira za protok podataka između EU i SAD.
Velika je to vijest za sve europske tvrtke koje koriste digitalne servise američkih kompanija, a koji prikupljaju podatke korisnika i koji već oko tri godine – otkad su aktivisti “srušili” valjanost Štita privatnosti, prijašnjeg okvira za prijenos podataka. Prema njima, problematično je bilo što bi privatnim podacima građana EU poput IP adrese teoretski pristup mogle imati i američke tajne službe.
Milijun eura kazne za Tele2 zbog Google Analyticsa
Novi službeni dogovor EU i SAD čeka se otad, a tvrtke žive u neizvjesnosti oko toga krše li GDPR i strahuju od milijunskih novčanih kazni – upravo prošli tjedan švedsko regulatorno tijelo je izreklo više od nešto više od milijun eura kazne za Tele2 zbog korištenja Google Analyticsa.
Prijepora oko Google Analyticsa, najkorištenijeg servisa za praćenje analitike web stranica, bilo je toliko da su i u Googleu presjekli i donijeli odluku o potpunom prelasku na Google Analytics 4 koji je usklađeniji s novijim pristupima zaštite privatnih podataka i ne prikuplja IP adrese posjetitelja neke web stranice.
Bez obzira na to, sad se dogodilo ono što od EU već neko vrijeme traže i američke tehnološke kompanije, ali i velike i male tvrtke koje nisu željele riskirati kaznu ili potpuno mijenjati svoje poslovanje.
Ograničenje pristupa tajnim službama i neovisno tijelo za pritužbe
Novi okvir o protoku informacija, stoji u odluci, rigorozniji je od Štita privatnosi i pojačao je zaštitu privatnih podataka građana EU u točkama koje su brinule aktiviste kroz:
- eksplicitno ograničavanje eventualne dostupnosti privatnih podataka američkim tajnim službama samo kad je to nužno i proporcionalno eventualnoj ugrozi
- uspostavljanje nezavisnog tijela DPRC (Data Protection Review Court) dostupnog svim građanima EU koji će imati pritužbe ili pitanja oko obrade njihovih podataka. DPRC će imati ovlast narediti brisanje podataka za koje se utvrdi da su nelegalno prikupljeni
Da bi prihvatile taj novi okvir, američke kompanije će se morati pobrinuti da poštuju sva pravila o prikupljanju i obradi podataka koja donosi, ponajviše ono o obavezi brisanja podataka. Novi okvir stupa na snagu odmah, a revidirat će se periodički, prvi put nakon godinu dana primjene.
Iako je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u izjavi naglasila kako ovaj sporazum konačno donosi pravnu sigurnost tvrtkama s obje strane Atlantika, očekuje se da će se aktivisti za zaštitu privatnosti iz organizacija poput NOYB žaliti i podizati presude kojima će pokušati osporiti i ovaj dogovor.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.