Čini se da Europska unija, upravo ona koja je oštro osuđivala američke sustave nadzora, radi na razvoju alata za praćenje i nadzor namijenjenih policiji, među kojima je i sustav koji omogućava onesposobljavanje vozila na daljinu.

Čini se da Europska unija, upravo ona koja je oštro osuđivala američke sustave nadzora, radi na razvoju alata za praćenje i nadzor namijenjenih policiji, među kojima je i sustav koji omogućava onesposobljavanje vozila na daljinu.
Inicijativa EU o kojoj izvještava The Telegraph pak želi potonju mogućnost učiniti standardnim sustavom za sve aute na europskom tržištu, a navodno bi do kraja desetljeća ovaj sustav trebao postati obvezan dio svakog automobila. Sustavom bi preko zaslona u središnjici upravljala policija na daljinu, a vozilima bi se prekinuli dotok goriva i napajanje.
Prema povjerljivom dokumentu na kojem se temelji ovo izvješće, riječ je o samo jednom od različitih planiranih alata policijskog nadzora i praćenja, među kojima je i razvoj boljeg sustava za automatsko prepoznavanje tablica te dijeljenje informacija.
Problematika zaštite privatnosti i sigurnosti
Ove su vijesti primljene prilično negativno i pokrenule mnogo rasprava o invaziji i zaštiti privatnosti. Douglas Carswell, zastupnik britanskog parlamenta, oštro je prokomentirao ovu vijest:
Cijena koju plaćamo za predaju svog demokratskog suvereniteta je mogućnost da nama vlada tajna skupina koja ne odgovara nikome.
Postavljaju se i praktična pitanja pitanja o sigurnosti takvog sustava, primjerice, što se dogodi ako se prekidač slučajno uključi dok netko vozi na autocesti velikim brzinama, a veliki problem nastaje, naravno, i ako ova tehnologija jednom kada bude sastavni i nezaobilazni dio vozila dospije u krive ruke.
Iako je u dokumentu predviđeno šest godina za razvoj i implementaciju tehnologije, riječ je o koje neko proizvođači automobila već imaju u svojoj ponudi – GM tako od 2009. godine nudi mogućnost usporavanja ukradenog vozila. Riječ je, dakle, o nečemu što bismo mogli vidjeti u mnogo bližoj budućnosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.