Od Društveno odgovornog poslovanja i Informacijske tehnologije pa do Marketinga i Popularizacije znanosti, udruga eSTUDENT ima raznolike timove u kojima studenti mogu napraviti svoje prve korake u struci.
Za one koji nisu upoznati s njenim radom, eSTUDENT jedna je od najvećih i najaktivnijih studentskih udruga u Hrvatskoj i okuplja više od 200 aktivnih studenata koji su sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, Rijeci i Varaždinu. Svake godine organiziraju trideset projekata na kojima sudjeluje tisuće studenata iz Hrvatske i regije.
Kako bi detaljnije predstavili rad udruge, razgovarali smo s Paulom Paić, koordinatoricom Content Management skupine, i Mislavom Perićem, koordinatorom Informacijskih tehnologija, a oboje se nalaze u predsjedništvu udruge. Ovo su njihove priče, iskustva i planovi.
Upoznajte Paulu i Mislava
Paula je studentica komunikologije i sociologije na Hrvatskim studijima u Zagrebu i do sada je bila članica Marketing tima, a zatim i jedna od voditeljica istog tima. Ovo joj je treća godina u eSTUDENTu, ali je ove godine na poziciji koordinatorice Content Management skupine unutar koje djeluju timovi Marketing, Public Relations, Vizualne komunikacije i Multimedija.
Mislav studira poslovnu informatiku na FOI-ju. Svoj rad u Udruzi započeo je članstvom koje je preraslo u voditelja i zatim u koordinatora Informacijskih tehnologija.

Paula je pristupila udruzi na drugoj godini studija 2019. godine i to je za nju postala velika prekretnica u životu:
Kao studentica iz Zadra zapravo nisam baš znala za druge udruge, ali me za baš ovu zaintrigirala moja cimerica Petra koju sam danima ispitivala o njenom iskustvu. Nakon što sam čula koliko je različitih studenata svih usmjerenja upoznala, stekla iskustva koja će joj značiti za cijeli život te da ju je Udruga izvukla iz zone udobnosti uz ogromnu podršku, znala sam da je to to.
Mislav se također pridružio 2019. godine i tada je želio nešto više od faksa i što je vezano za njegovu struku, a da pritom upozna nove ljude i stječe nova znanja:
Uz to sve, privukla me ideja volontiranja, pomaganja zajednici i rada s poduzećima i firmama. Na kraju, udruga je za mene učinila ono što mi je u tom trenutku trebalo, gurnuti me iz zone komfora i omogućiti da se bacim u nove izazove i situacije.
Što im je ostalo upečatljivo i bitno za daljnji profesionalni razvoj?
Paula je kao članica tima naučila copywriting, izrađivati vizuale u Canvi i osmišljavati digitalne te offline marketinške kampanje od početka do kraja:
To podrazumijeva osmišljavanje slogana, službenih hashtagova, planova objava, raspisivanje vizuala za društvene mreže Facebook i Instagram i web stranice Udruge te raspisivanje promotivnih materijala kao što su plakati, letci, podlošci za menzu, stikeri, bookmark, door hanger i tako dalje.
Nešto je radila samostalno, a nešto je bilo planirano u suradnji s članovima preostalih timova. Također, išla je na edukacije i radionice koje su organizirane za timove, ali jedna stvar joj posebno znači:
Naš certifikat i godina članstva cijeni se među poduzećima kao godina radnog iskustva. A tih godinu dana sami sebi oblikujemo, što nas stvarno najbolje uči tome da će nam biti onoliko dobro koliko si sami to napravimo. Na temelju iskustva znam da koliko daš Udruzi, bar duplo dobiješ natrag.

Također, Paula je zbog eSTUDENTa dobila priliku raditi i na EU projektu humanitarnog karaktera s fokusom na zajednicu i mlade:
Pri prijavi su se tražili baš naši članovi zbog već prethodne ugodne suradnje s tom udrugom i zbog tih poznatih lica sam se drage volje odazvala na taj novi jedinstveni pothvat. I, za kraj, nedavno sam dobila ponudu za posao od jedne bivše voditeljice iz Udruge s kojom sam imala jednu od najljepših suradnji i uz koju sam puno naučila. Opis posla također sadrži sve što sam radila i naučila u timu u eSTUDENTu.
Mislav nam je istaknuo kako mu je najvrjednije stečeno iskustvo poboljšanje komunikacije s ljudima i razvijanje profesionalne komunikacije:
Unutar same Udruge već od članske pozicije stavlja se veliki naglasak na pravilnu komunikaciju. Veliki plus ovoga je što je naglasak na emulaciju tipa komunikacije koji će danas sutra studenti koristiti na svojem budućem poslu.
Kao drugo nam navodi rad sa samim ljudima jer eSTUDENT diže cijeli koncept suradnje na seminarima, koji ima od 4 do 8 osoba, na suradnju s više timova kako bi projekt odradili uspješno. Kao treće iskustvo ističe samo tehnološko znanje jer se razvio u raznim programskim jezicima, alatima i konceptima za koje smatra kako su mu omogućile zapošljavanje u struci bez ikakvih poteškoća.
Što je sa studentima STEM područja?
Mislav nam ističe kako generalno nemaju problem s prijavama studenata iz STEM područja, ali je vidljivo kako se manji broj studenata STEM usmjerenja prijavljuje u Udrugu:
Najviše čime bi ih motivirao da se prijave je zapravo networking, upoznavanje novih ljudi i stjecanje novih iskustava. Uz to, imaju priliku programirati nove aplikacije za samu Udrugu te u slučaju da posjeduju dobro znanje nekog alata, mentorirati druge članove.

U čemu su najviše napredovali i što Udruga nudi u odnosu na formalno obrazovanje?
Pored navedenih tehničkih znanja, Paula ističe i rad s najrazličitijim ljudima, sudjelovanje na timskim i međutimskim sastancima, vježbanje iznošenja vlastitih ideja, primanje i davanje konstruktivne kritike i rješavanje mnogih strahova:
Moj najveći napredak je što sam u Udrugu došla kao jedna uplašena i nesigurna osoba bez iskustva koja je morala unaprijed imati razrađen plan za sve. Sada, u trećoj godini članstva, mogu reći da sam sigurnija u sebe, stekla puno znanja, razvila jako puno mekih vještina i naučila savladavati sva iznenađenja u hodu. Sada uvijek nestrpljivo čekam nove izazove jer znam da će oni rezultirati jednom snažnijom, snalažljivijom i sretnijom Paulom.
Mislav je najviše napredovao u komunikaciji, a Udruga im je dala praktično iskustvo u samom programiranju te mu je u neku ruku pokazala kako se vrši poslovna komunikacija unutar organizacije. Također, eSTUDENT mu je dao priliku za osobni razvoj i smatra kako tu priliku ne bi mogao dobiti na fakultetu.
Što očekivati od eSTUDENTa ove godine?
Ove godine možemo očekivati preko 30 projekata u razdoblju od 12. mjeseca 2021. godine do sredine 6. mjeseca 2022. godine koje će organizirati preko 200 članova u 8 skupina i 20 timova, kažu moji sugovornici:
Pripremamo brojna natjecanja, edukacije, radionice, humanitarne i eco friendly događaje. Naši budući članovi mogu očekivati sve to i još brojna druženja, team buildinge, podršku 24/7, prijateljstva za cijeli život i uspomene za pamćenje.
Zadnje dvije godine bile su poprilično izazovne za njih. U nekim trenucima nisu bili sigurni je li bolje održati projekt uživo ili online i koje nove strategije provesti kako bi promovirali projekte. Paula ističe kako su u novom normalnom naučili kako moraju imati plan B, pa C, a možda i D.
Kamo nakon udruge?
Mislav svoju budućnost i karijerni put vidi u programiranju, a Paula se vidi u marketingu, odnosima s javnošću i project managementu te projektima koji mijenjaju živote ljudima na bolje:
Ma gdje god me život odnese! Vjerujem da sve ima svoje zašto. Samo se nadam da će me jednog dana posao usrećivati i ispunjavati koliko i eSTUDENT.
eSTUDENT trenutno je u potrazi za novim članovima, a svoje prijave produžili su do kraja tjedna. Svi koji su zainteresirani za učlanjenjem u eSTUDENT, ovdje mogu pronaći sve otvorene pozicije i prijavnicu. Sretno! 😊
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.