Erste Smart Wallet, sustav za plaćanje mobitelom, predstavljen na OMGcommerceu

Erste Smart Wallet, sustav za plaćanje mobitelom, predstavljen na OMGcommerceu

Novi 'payment' projekt Erste banke predstavio je Igor Strejček. (slike: Marina Filipović Marinshe)
Novi ‘payment’ projekt Erste banke predstavio je Igor Strejček. (slike: Marina Filipović Marinshe)

Kao što smo i najavili, Erste banka, odnosno, njen direktor Direkcije distributivnih kanala Igor Strejček, predstavio je na OMGcommerceu svoj novi projekt posvećen plaćanju, Erste Smart Wallet. Riječ je o mobilnom sustavu za laku i brzu novčanu transakciju i upravljanje računima, od koje koristi mogu imati manji i srednji trgovci, a i njihovi kupci.

Kako bi pojasnio zbog čega se uopće došlo na odluku kreiranja takvog projekta, Strejček je na početku dao nekoliko podataka. Prvenstveno, od 800.000 klijenata ove banke, njih 180.000 koristi internetsko bankarstvo, a 40.000 mobilno. Prema statistikama iz 2012. vrijednost transakcija u EU iznosila 325 milijardi eura. 75% njih bilo je u gotovini, a 30% transakcija bile su za iznose ispod 15 eura.

Borimo se protiv transakcija gotovinom!

No, koliko košta transakcija gotovinom? Njemačka je to odlučila izračunati. Naime, ova država plaća čak 12,5 milijardi eura godišnje za transakcije gotovinom, 150 eura po glavi stanovnika. Tu je uključeno tiskanje novca, transport, osiguranje… Zato transakcije trebaju biti digitalne, smatra Strejček i kaže: Borimo se protiv gotovine!

Igor Strejček smatra da transakcije moraju biti što više digitalne.
Igor Strejček smatra da transakcije moraju biti što više digitalne.

Tehnološki trendovi uzrokuju inovacije u plaćanju, nastavlja, a teže ćemo izgubiti novčanik, nego pametni telefon. Samo u Hrvatskoj takvih je telefona u prvoj polovici prošle godine prodano 384.000. Osim tih činjenica, ovom projektu pomaže i fiskalizacija, vjerovali ili ne, jer su trgovci sada mahom spojeni na internet. Projekt je započet u lipnju 2013., pilot je kreiran u studenom 2014., a lansiranje ide kroz koji tjedan uz poziv na akciju – platite mobitelom bez novčanika!

Što je Smart Wallet?

Kako funkcionira Smart Wallet? Nakon što se preuzme aplikacija na mobilni uređaj, logiranje je jednostavnije nego na mobilno bankarstvo, objašnjava Strejček. Nakon tog slijedi skeniranje QR koda na prodajnom mjestu, kojega generira prodavač za svaku transakciju posebno. Skeniranjem se prepoznaje iznos, bira se račun s kojeg se želi platiti i potom se transakcija potvrđuje. Usluga nudi plaćanja unutar trgovina, a fokusirana je na male i srednje poslove, nudi dodatnu vrijednost plaćanjima, konzistentno korisničko iskustvo i privlačenje tržišta koje još ne koristi kartice (i oni koji plaćaju, a i sami trgovci).

Ono što je možda najprivlačnije prodavačima je činjenica da su za ovu uslugu naknade niže nego za klasično plaćanje karticama, a prijenos novca je trenutačan. Banka želi tu biti partner, pomažući trgovcima u rastu, napominje Strejček i pojašnjava:

Projekt je planiran u fazama, stoga će se u prvoj osluškivati potrebe trgovaca i korisnika i lako će se mijenjati sukladno njihovim povratnim nformacijama. Idući korak bi bio i ecommerce impementacija, analitička i ‘loyalty’ platforma, upravljanje kampanjama.

Erste Smart Wallet je izgrađen s ecommercom na umu. Online trgovci bi jednostavno povezali Erste Wallet uslugu i pokazali QR kod na stranici, naglašava. Inače, usluga je razvijena u partnerstvu s Digitalnim Mobilnikom, koji je razvio TPS (Transaction Procession Switch), “mozak” iza sustava. Napravljena je i integracija s aplikacijom koju je kreirao Fiskal1, samu aplikaciju za mobilne uređaje kreirao je Infinum, a sve je napravljeno u suradnji s timom Erste banke i BeeOnea. 

Erste banka sponzor je OMGcommercea.
Erste banka sponzor je OMGcommercea.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. M.Z.

    M.Z.

    25. 04. 2014. u 3:30 pm Odgovori

    Dotični govornik je zaboravio spomenuti da je trend prema decentraliziranom plaćanju poput Bitcoina koji se direktno bori protiv centraliziranih banaka. Znači hoćeš nećeš banke ispadaju iz igre jer Bitcoin je već danas višestruko bolji od ovih bezbrojnih rješenja iste stvari na drugi način.

    Usput ovo QR scan plaćanje vani postoji već 2-3 godine

    • Dotični govornik

      Dotični govornik

      25. 04. 2014. u 6:19 pm Odgovori

      Pozdrav M.Z. probaj platiti Bitcoinom svog frizera, mehaničara ili odvedi frendicu na kavu?Nisam ni rekao da je ovo revolucionarna tehnologija i da je nitko drugi nema, poanta je da trgovci i kupci kojima nudimo uslugu još uvijek koriste HRK kao sredstvo plaćanja u Hrvatskoj, a ovo rješenje im može skratiti put i trošak kolanja gotovine i dati im transparetniji pregled prometa. By by

  2. Za Dotičnog

    Za Dotičnog

    29. 04. 2014. u 12:09 pm Odgovori

    Pozdrav

    za pozdraviti je napore Erste banke na tehnološkom planu. Ali trebalo bi uvažiti činjenicu da je poboljšanje trenutnih bankarskih sistema jednako pokušaju poboljšanja parnog stroja u vrijeme nastanka motora.

    To je pomalo gubitak vremena i banke ponavljaju istu grešku na kojoj su pali mediji, umjesto da prihvate novu tehnologiju i promjenu paradigme i postanu vodeći oni su je odbijali dok god se to dalo.

    Što se tiče Bitcoina on još nije zaživio upravo zbog kočenja od strane moćnog bankarskog lobija, što znači da i one shvaćaju da je to budućnost. Ako Bitcoin i slični P2P sistemi zažive banke će se preko noći naći u situaciji u kojoj se naša nekad moćni proizvođač filmova Kodak. Po meni je stoga logičnije da banke rade na naprednim sistemima koji će im zagarantirati prednost. Banke danas firugiraju kao treća strana u transakciji i svojim autoritetom garantiraju transakciju. U Bitcoin sistemu svi korisnici garantiraju transakciju što je puno jednostavnije i direktnije rješenje, čak i Bill Gates kaže da je to najvažniji izum od izuma www-a

    Za ovaj predstavljeni sistem ne vidim po čemu je bolji od običnog plaćanja karticama. To je pomalo ‘rješenje koje traži problem’.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).