EratoExpert nudi glasovno upravljanje aplikacijama na hrvatskom jeziku

EratoExpert želi omogućiti (glasovno) upravljanje aplikacijama na hrvatskom jeziku

Ako ste tražili tehnologiju koja će u aplikacijama omogućivati glasovno pretraživanje, upravljanje i razgovor s chatbotom na hrvatskom jeziku, ne gledajte dalje. Platformu pod imenom EratoExpert razvili su Eduard Camaj i Nevena Erak Camaj, a namijenjena je programerima koji žele implementirati to rješenje u svoje postojeće mobilne aplikacije i chatbotove ili kreirati potpuno novi proizvod.

Eduard i Nevena razvijaju platformu koja omogućuje implementaciju prirodnog jezika u mobilne aplikacije i chatbotove - na hrvatskom.
Eduard i Nevena razvijaju platformu koja omogućuje implementaciju prirodnog jezika u mobilne aplikacije i chatbotove – na hrvatskom.

Ideja za pokretanjem startupa nastala je prije dvije godine kada su supružnici Eduard i Nevena isprobavali Appleovu Siri i shvatili da će takav način pretraživanja sadržaja i upravljanja aplikacijama ili uređajima postati standard u bliskoj budućnosti. Istovremeno, prepoznali su i neke izazove. S jedne strane, tu je točnost prepoznavanja prirodnog jezika, a s druge je pitanje tko će i kada implementirati odgovarajuća rješenja i na hrvatskom – što smo kroz temu glasovnog pretraživanja i optimiziranja stranica za njega već analizirali.

Stoga su spojem lingvistike (Nevena) te iskustva u big data sustavu i odnosima s korisnicima u Privrednoj banci Zagreb (Eduard) razvili EratoExpert koji omogućava upravljanje ili pretraživanje korištenjem prirodnog jezika. Cilj razvoja njihove usluge je da korisnici jednostavnije koriste tehnologiju uz primanje relevantnih odgovora prema cjelovitom značenju upita, a ne samo prema ključnim riječima.

Glasovni ‘sloj’ za aplikacije

Riječ je zapravo o platformi koja je namijenjena develeperima, a tek implementacijom u neki drugi sustav postaje cjelovita usluga za krajnjeg korisnika ili potrošača. Sličan je to princip na kojemu radi slovensko-američki startup Layer koji developerima nudi “sloj” za voice, messaging i video komunikaciju na internetu – Erato nudi sloj za upravljanje aplikacijama glasom ili razgovor s chatbotom, a iako možda ima već naizgled sličnih usluga na globalnom tržištu, koje nude kakav glasovni sloj aplikacijama (primjerice, Nuance, poznat po svom softveru za prepoznavanje govora, Dragon Dictation, nudi svoj SDK, a Google nudi mogućnost da Android aplikacijama upravljate glasom), ovdje se to, barem za početak, omogućuje na hrvatskom jeziku.

Primjer korištenja Erata unutar aplikacije
Primjer korištenja Erata unutar aplikacije za mobilno bankarstvo.

Trenutno su tri otvorene mogućnosti za implementaciju EratoExperta: kao dio mobilne aplikacije, kao virtualni pomoćnik na webu ili chatbot te sasvim novi proizvod ili usluga. Iako rade na i na integraciji glasovnih mogućnosti, naglasak je na semantici i inteligenciji, kako objašnjava Eduard.

Srž ove tehnologije je da ulazi duboko u semantiku na način da koristi prirodan jezik i strojno učenje.

U 1. kvartalu 2017. izlazi iz privatne bete

Platforma je funkcionalna, ali još nije otvorena za developere. Ipak, to bi se moglo uskoro promijeniti, nakon ispitivanja zadovoljstva odabranih korisnika u privatnoj beta verziji, najavljuje Eduard koji se nada da će registraciju za korisnike otvoriti već u 1. kvartalu 2017. EratoExpert će isprobati i dvije banke u Hrvatskoj (tzv. proof of concept), no u startupu još ne žele izlaziti s imenima. U međuvremenu se zainteresirani developeri za novosti ili mogućnost partnerstva mogu javiti putem stranice.

Jednom kada registracija bude otvorena, developeri će vrlo lako putem sučelja izravno na stranici moći odrediti naredbe te pitanja i odgovore koje žele implementirati. Da je startup na dobrom tragu, potvrđuje i plasman u finale beogradskog natjecanja u sklopu ovogodišnjeg Belgrade Venture Foruma na kojemu je EratoExpert bio među 30 predstavljenih projekata.

Zbogom pozivnim centrima?

EratoExpert se može primijeniti u bilo kojoj industriji, no Eduard i Nevena su zasada usmjereni na banke, telekome i retailere s velikim korisničkim bazama, što je logično s obzirom na Eduardovo iskustvo. A što to znači za krajnje korisnike? Samo zamislite da možete glasovnim pretraživanjem provjeriti stanje računa i kupiti bon za mobitel ili pak putem chatbota saznati jeste li u mogućnosti za podizanje kredita. Za one s manjom bujnom maštom, tu je video.

Tehnologija poput EratoExperta jednoga bi dana mogla u potpunosti zamijeniti call centre, uvjeren je moj sugovornik, a nezanemariv je i njegov potencijal u javnoj upravi. Za građane, ali i poduzetnike to bi, primjerice, značilo jednostavnije pronalaženje odgovora na pitanja poput što je sve potrebno za poreznu prijavu ili gdje treba predati papire. Doduše, danas se čini kako smo daleko od toga, ali…

Chatbotovi će preuzeti interakciju

Startup koji je primarno usredotočen na Hrvatsku, uskoro kreće i u Srbiju, a za početak, cilj je pokriti regiju. Iako se tim zasada sastoji od samo dva člana kojima puno uskaču i prijatelji, Eduard predviđa da će se veoma skoro pojaviti i potreba za zapošljavanjem nove osobe.

Plan za iduću godinu uključuje i chatbot scenarije, integracije te razvoj grafa znanja. Cilj koji se pri tome želi postići je proaktivnost chatbota i preuzimanje interakcije na takav način da dijalog između chatbota i korisnika služi konkretnoj svrsi za koju je korisnik zainteresiran. Na primjer, ako korisnik postavi pitanje o otvaranju bankovnog računa, chatbot bi mogao pitati korisnika za dob, zanimanje ili mjesečnu plaću, te na temelju tih podataka ponuditi uslugu koja bi mu odgovarala.

Iako nas ima mnogo koji bismo jedva dočekali mogućnost interakcije s aplikacijama na hrvatskom jeziku, iz perspektive poduzetnika, hrvatsko tržište uvijek je rizik jer je – premalo. Srećom, Eduard i Nevena odlučni su u tome da s implementacijom prirodnog govora i strojnog učenja u korisničkoj komunikaciji počnu kod kuće.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Sponzorirano

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.