Rezultati dubinske analize postojećeg IT sustava HZZO-a koju je proveo mStart, temelj su izgradnje novog sustava eHZZO s ciljem povezivanja svih subjekata u zdravstvu te modernizacije sustava uvođenjem, između ostalog, eUputnice, eNalaza te mobilne aplikacije za korisnike.
Danas je u Velikoj dvorani Ministarstva zdravlja održano svečano zatvaranje projekta kojim je provedena dubinska analiza postojećeg IT sustava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i osigurani temelji za izgradnju sustava eHZZO. Projekt koji je u iznosu od 159.860,00 eura financirala Europska unija za Ministarstvo zdravlja i HZZO provela je tvrtka mStart. No, kako je naglasio Fedor Dorčić iz HZZO-a, ovo je tek početak, a ne završetak daljnjeg razvoja eZdravlja u Hrvatskoj.

Novi sustav bez papirnatih uputnica
Cilj projekta je efikasnije i transparentnije upravljanje sustavom zdravstvene zaštite te povezivanje svih subjekata – korisnika, liječnika primarne i sekundarne zaštite i drugih – u jedan cjeloviti, integrirani informacijski sustav eHZZO. U sklopu eHZZO-a u potpunosti bi se izbacilo papirnate uputnice, a uvođenjem centralnog kalendara naručivanja u koji bi bile uključene sve bolnice ostvario bi se transparentan uvid u podatke te riješio problem s dupliranjem uputnica. Korisnik bi bio obaviješten o terminu naručivanja koje bi se po potrebi moglo i otkazati. Također, planira se i uvođenje eRačuna i eNalaza koji bi bio vidljiv liječnicima kako u primarnoj tako i u sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Svi podaci na mobilnoj aplikaciji
Informatizacija sustava omogućit će bolje upravljanje sustavom, praćenje rada ustanova i njihovih troškova te pravovremenu reakciju u slučaju nepravilnosti ili potrebne financijske intervencije. Ministar zdravlja Dario Nakić rekao je kako su u Ministarstvu svjesni toga da kvaliteta ponude usluga ne prati stalni rast troškova u zdravstvu, ali upravo zbog toga unaprjeđenjem sustava žele zaštititi one ustanove koje dobro obavljaju svoj posao te poboljšati usluge za pacijente izbjegavanjem, na primjer, nepotrebnih izlaganja zračenju.
Ipak, za same je korisnike jedna od najvažnijih novosti mobilna aplikacija eHZZO koja bi korisniku omogućavala uvid u karton, naručivanje i sve ostale podatke. Na taj bi način pacijenti imali pristup svojim podacima „na dlanu“ i u bilo koje vrijeme. Dorčić očekuje da će aplikacija biti dostupna u roku od 6 mjeseci do godinu dana, kada se očekuje i uvođenje cijelog eHZZO sustava.
Početak daljnjeg razvoja
Mate Krpan iz mStarta zadovoljan je suradnjom na projektu te očekuje da će njihove preporuke koje su donesene nakon dubinske analize IT sustava HZZO-a poslužiti za daljnji razvoj sustava.
Uvjeren sam da smo dali ovom projektu novu vrijednost.
Fedor Dorčić iz HZZO-a je također istaknuo da je HZZO-u uistinu potrebna kompletna evaluacija sustava jer ukupna dugovanja u sustavu rastu. Smatra da informatizacija u HZZO-u nije loša, ali je najveći problem dosada bila nepovezanost sustava, a upravo bi taj problem, kao i onaj s učinkovitošću nadzora i kontrole, trebao riješiti ovaj sveobuhvatni projekt za kojeg se očekuje da će podići kvalitetu hrvatskog zdravstva na višu razinu i to primarno na korist korisnika.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.