Ovogodišnji OMGCommerce bio je domaćin dodjele nagrada za webshop godine po izboru udruge eCommerce Hrvatska, a ocjenjivalo se korisničko iskustvo, SEO, pisani sadržaj i usklađenost s regulativama.

Jučerašnji OMGCommerce je, osim kvalitetnih predavača i brojnih gostiju ugostio i prvo izdanje eComm awards, dodjele nagrada za najbolji domaći webshop po izboru udruge eCommerce Hrvatska koju su vodili Dino Oreški i Darijan Kosić.
Na natjecanje su se mogli prijaviti svi zainteresirani vlasnici web trgovina, a od otprilike 35 prijava odabrano je deset finalista koji su se jučer borili za titulu najbolje web trgovine u četiri kategorije. Svaka kategorija imala je svog suca:
- UX, gdje je ocjene davao Aron Stanić
- Content, koji je ocjenjivao Nebojša Grbačić,
- SEO, o kojem je odlučivao Marko Pačar, i
- Legal, gdje je trgovine ocjenjivala Dijana Kladar
Također, web trgovina s najvećim zbrojem ocjena u ove četiri kategorije nagrađena je titulom najboljeg webshopa godine u odabiru eCommerce Hrvatska.
Ali krenimo ispočetka. 10 web trgovina koje su našle svoj put do finala bile su: Emmezeta, Eva, Mo.Teh, Mobis, Sonus Art, Svijet vode, Tele2, Tvornica snova, Vibraonica i Lesnina. Zanimljivost ove dodjele svakako je bila činjenica da je stručni žiri svoje ocjene davao upravo na dodjeli, te se u stvarnom vremenu popunjavala tablica s finalistima i njihovim ocjenama.
Važno je biti ‘mobile friendly‘
Prva ocjenjivana rubrika bio je UX, čiji je stručni sudac bio Aron Stanić iz tvrtke Inchoo. Aron je nakon kratkog predavanja o tome što čini dobro korisničko iskustvo izdvojio neke od praksi koje čine loše korisničko iskustvo, poput nedostatka jasne navigacije i činjenice da neke trgovine još uvijek nisu prilagođene mobilnim uređajima.
Aron je napomenuo kako je u svom ocjenjivanju prvenstveno gledao kakav je “osjećaj” stranice, odnosno koliko se lako na njoj snalazi, koje su opcije plaćanja, je li potrebna registracija i druge stavke koje čine korisničko iskustvo dobrim.
U UX kategoriji pobjedu je odnijela trgovina Mobis, iza koje su se smjestili Tvornica snova i Tele2.
Nebojša Grbačić iz agencije Cvoke preuzeo je mikrofon za analizu sadržaja i dodjelu nagrade u kategoriji content. Jedan od najvećih problema koje je, kaže, primijetio na domaćim trgovinama je dojam da su trgovine stvarane za strojeve, a ne za ljude.
Kao dobar primjer napomenuo je opise proizvoda koji su često jednostavno kopirani sa stranica proizvođača, a nekad su čak i na engleskom iako je čitava trgovina na hrvatskom jeziku. Nadalje, Nebojša dodaje kako je često važnije imati dobar opis proizvoda koji se bavi problemom koji taj proizvod rješava, nego detaljima koji nisu toliko zanimljivi široj publici.
Svoje izlaganje završio je citatom:
Ne postoji dosadan proizvod, nego dosadni ljudi koji o njemu pišu.
Prvo mjesto u content kategoriji tako je ponijela Tvornica snova, iza koje su bili Vibraonica i Eva.
Zašto web trgovine nemaju blogove?
Da je gotovo uvijek ključ u dobrom sadržaju složio se i Marko Pačar iz agencije Degordian koji je ocjenjivao i analizirao optimizaciju stranica za tražilice i druge detalje koji čine dobro optimiziranu stranicu. Kao najveći nedostatak izdvojio je nedostatak dodatnog sadržaja, ali i loš odnosno kopiran sadržaj u opisima proizvoda.
Marko je rekao kako bi svaka web trgovina trebala imati posebnu sekciju s tekstualnim sadržajima, koja je najčešće blog. Time se kupce automatski informira, ali i daje im se prilika za kupnju proizvoda o kojem tekst govori. Također, ponovno je spomenuta mobilna optimizacija, jer dosta velik broj trgovina jednostavno nema stranicu koja je dovoljno dobro prilagođena mobilnim uređajima.
Pobjednik natjecanja u kategoriji SEO bio je Mobis, iza kojeg su se smjestili Tele 2 i Vibraonica.
Posljednja kategorija bila je Legal, koja se ticala informacija koje prodavači moraju dostaviti na svojim stranicama, čuvanja podataka i općenitih pravila koje moraju zakonski biti prisutna. Ocjene u ovoj rubrici dala je odvjetnica Dijana Kladar.
Dijana je u svom ocjenjivanju napomenula kako podosta internetskih trgovina dijeli vrlo slične greške, čiji su razlozi vjerojatno kopiranje istog teksta od strane nekoliko trgovina. Ovo je posebice vidljivo u pravilima i uvjetima za povrat novca koji se mora održati u roku od 14 dana, a mnogi trgovci na stranicama imaju spomenut rok od 30 dana.
Osim toga, Dijana je rekla kako dosta internetskih trgovina nije usklađeno s GDPR pravilima, što će bez sumnje biti potrebno u bliskoj budućnosti.
Iako nije bio u konkurenciji, pobjedu u ovoj kategoriji odnio je webshop Sava osiguranja koji je prema žiriju bio apsolutno perfektan u ovoj kategoriji, iako se u ostalima nije previše iskazao. Iza Save našao se Tele 2.
Tele 2 je najbolji webshop godine
Nakon zbrajanja svih kategorija i ocjena iz istih, kao internetska trgovina godine proglašena je trgovina tvrtke Tele 2. Njihov webshop se našao među prva tri mjesta u čak tri od četiri kategorije, te je zaslužio titulu najboljeg zbog vrlo kvalitetnih i konstantnih rezultata.
Zaključci ovog natjecanja su razni, ali može se reći kako su najveći problemi domaćih web trgovaca mobilna optimizacija i sadržaj, s malom primjesom nepotrebnih komplikacija kada je riječ o korisničkom iskustvu.
Čestitamo svim dobitnicima i nadamo se kako će se do iduće godine greške ispraviti, a kvaliteta postati još bolja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.