Infinum, jedna od najvećih hrvatskih dev agencija koja danas u 8 ureda zapošljava više od 400 stručnjaka, preuzima američku agenciju kako bi uspostavila jaču prisutnost u SAD-u.
U vrijeme kad se hrvatske agencije prodaju stranima, Infinum kupuje strane. Još 2022. godine kad je Nikola Kapraljević preuzeo CEO ulogu od Tomislava Cara, najavio je da uz snažan organski rast Infinum planira rasti i kroz promišljene, strateške akvizicije.
Prvo takvo strateško preuzimanje za poznatu hrvatsku tvrtku bit će tim kreativne digitalne agencije sa sjedištem u New Yorku, ExpandTheRoom (ETR).
ETR-ovi osnivači, James Cole (CEO) i Todd Doyle (Creative Director), kroz godine su okupili tim od 24 stručnjaka koji će u suradnji s Infinumom sada moći preuzeti još zahtjevnije projekte i veće klijente, kako bi zajedno odgovorili na rastuću potražnju u području strateške digitalne transformacije.
Iznos akvizicije iz Infinuma ne otkrivaju, ali Nikola napominje da su ovu akviziciju financirali kombinacijom vlastitih sredstava i kredita EBRD-a. Odobreni kreditni okvir iznosi 10,8 milijuna eura i ta sredstva će se koristiti ne samo za ovu akviziciju, već i za buduća strateška preuzimanja.
Ovom akvizicijom Infinumovi konsolidirani prihodi rastu za nešto više od 20% u odnosu na prethodnu godinu te će u 2023. iznositi oko 29 milijuna eura.
ETR su pokrenuli prijatelji, kao i Infinum
Na samom planu proširenja na američko tržište Infinum je aktivno radio posljednje dvije godine, tijekom kojih su velik dio vremena proveli upoznavajući različite osnivače i poduzetnike tražeći priliku za ulaganje. Što je na kraju presudilo za ExpandTheRoom?
Kada smo istraživali agencije, želja nam je bila pronaći tim od dvadesetak do tridesetak osoba kulturološki kompatibilan s nama. Također je bilo važno da rade sa zanimljivim klijentima kako bismo zajednički mogli rasti i proširiti naše usluge. Zato nam je trebalo neko vrijeme da pronađemo partnere s kojima će sve sjesti na svoje mjesto.

Osim što su pronašli tim koji ima više od 20 godina iskustva u kreiranju digitalnih iskustava za klijente kao što su Citibank, ESPN, Reuters, Business Insider i Honda, Nikola otkriva kako je odlučujući faktor u ovom procesu bila činjenica da su odmah osjetili sjajnu sinergiju s osnivačima.
James Cole (CEO) i Todd Doyle (Creative Director) su dvojica prijatelja koji su zajedno pokrenuli ETR, slično kao što smo to mi učinili s Infinumom. Mislim da nas je ta zajednička pozadina povezala. Pored brojeva, projekata i ugovora, važno nam je bilo da surađujemo s ljudima s kojima dijelimo viziju i strast prema radu.
Nakon što su kliknuli, pregovori s timom iz digitalne kreativne agencije ETR (ExpandTheRoom) u kombinaciji s realizacijom EBRD-ovog kredita trajali su gotovo godinu dana.
Prisutni su na 5 stranih tržišta, ali američko je poseban izazov
Infinum danas ima urede u Zagrebu, Varaždinu, Rijeci, Ljubljani, Podgorici, Skoplju, Londonu i New Yorku, a najnoviji sedmi ured u veljači ove godine otvoren je u Amsterdamu.
Svako od gore spomenutih tržišta ima svoje specifičnosti, no američko tržište je posebno izazovno, ističe Nikola. Iako je prve korake u SAD-u Infinum napravio još 2015. u San Franciscu, njihov pravi ulazak na američko tržište dogodio se 2017. kada su otvorili ured u New Yorku.
Nikola objašnjava kako im je jedan od većih izazova tada bio pronaći prave ljude za svoj tim. Prvi zaposlenik bio je Josh Landman koji je trenutno na poziciji Business Development Directora, kojem se s vremenom pridružilo još nekoliko kolega. No, možete zamisliti, dodaje Nikola, kakav je izazov bio privući i zaposliti talentirane ljude kada ste hrvatska tvrtka u SAD-u koja tamo ima samo nekoliko zaposlenika.
Tijekom godina smo ostvarili dobre rezultate, a sada, s većom prisutnošću i povećanim prihodima koje ćemo postići kroz ovu akviziciju, očekujemo još bolji učinak na tržištu.

Iako im je novootvoreni uredu u Amsterdamu od velike važnosti također, kad pričamo o potencijalima koje nudi SAD, Nikola ističe kako se europsko tržište ne može usporediti s američkim koje ima 300 milijuna ljudi koji govore isti jezik. Veliko i jedinstveno tržište rezultira većim budžetima za investiranje, zaključuje.
Ovo nije samo acquihire
Što se tiče terminologije, ovo nije tipičan “acquihire”, komentira Nikola – akvizicijom su dobili ne samo ljude, nego mnogo više:
Dobili smo odnose s klijentima, uspješno odrađene projekte, poslovne kontakte, poznanstva i odnose koji su građeni kroz dvadeset godina, a u konačnici i prihod i profit od trenutnog poslovanja. Tako da bih rekao da se ovdje radi o cjelovitoj priči za nas.
ETR-ovi stručnjaci uz to dobro poznaju lokalnu poslovnu klimu i kulturu te su razvijali tehnologije koje Infinumu nisu bile u fokusu, dodaje Nikola.
Želimo nastaviti graditi budućnost na tim temeljima i zato očekujemo da će ova suradnja biti win – win.
Da je u pitanju situacija u kojoj obje kompanije profitiraju potvrđuje i set vještina kojim se nadopunjuju. ETR tim se osobito ističe stručnošću u području korisničkog iskustva i analitičkom pristupu, stoga Infinumu ovo partnerstvo pruža priliku da podignu kvalitetu svojih usluga na još višu razinu. S ciljem stvaranja proizvoda koji su korisni, estetski uravnoteženi i prije svega učinkoviti, ETR je razvio i vlastiti pristup za rješavanje izazova u dizajnu, što za obje agencije znači i dodatnu vrijednost koju mogu ponuditi kad je u pitanju strateški dizajn. S druge strane, ETR dobiva pristup širem spektru tehnologija, neke od kojih sami dosad nisu pokrivali, a Infinum ih koristi već dugi niz godina.
Sve to zaokružuju obostrane kompetencije u modernim tehnologijama, uključujući inovacije iz područja umjetne inteligencije, UX-a, IoT (interneta stvari) i kibernetičke sigurnosti. ETR-ov CEO James Cole povodom vijesti o preuzimanju komentira da brendovi traže dodatnu ekspertizu kako bi se prilagodili novim okolnostima koje donose nove tehnologije te je upravo u tome značaj ovog udruženja timova – kako bi bolje vodili i usmjeravali globalne klijente kroz izazove s kojima će se suočavati u budućnosti.

Prvo integracija pa onda i druga tržišta?
U idućih godinu ili dvije Nikola ne očekuje novu akviziciju na američkom tržištu. Računa da će im biti potrebno barem godinu dana da kvalitetno izvrše integraciju poslovanja i postignu stabilnost nakon trenutne. Međutim, kako je već spomenuto, kredit EBRD-a od 10,8 milijuna eura planira se koristiti za druga širenja.
Fokus će biti na organskom rastu, ali ne isključujem mogućnost da u naredne dvije-tri godine razmotrimo još neku stratešku akviziciju na drugim tržištima.
Do tada, ova akvizicija je tek za njih početak – pred njima je izazov integriranja procesa, timova i poslovanja.
Vrlo nam je bitno očuvati dobre prakse koje ETR ima i koheziju tima koja je građena godinama. Očito to rade super jer im je prosječan staž u firmi preko pet godina unatoč vrlo kompetitivnom američkom tržištu.
U konačnici, u narednom periodu očekuju pristup još boljim i još većim projektima, što znači i pojačan fokus na učenje i unaprjeđenje vještina, ali i bolje uvjete za njihove zaposlenike, zaključuje Nikola.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.