
Propovjednik open-sourcea Jeffrey A. McGuire u Zagrebu će učiti IT-jevce kako da bolje – komuniciraju
Po obrazovanju je glazbenik, u životu se uglavnom bavio jezikom i riječima, ali - u tehnološkoj industriji. I uskoro dolazi u Zagreb na konferenciju DORS/CLUC gdje će govoriti o utjecaju tehnologije otvorenog koda na društvo te povijesti i vrijednostima koje stoje iza nje.
On je Jeffrey A. “jam” McGuire, partner je u tvrtki Open Strategy Partners koja tehnološkim tvrtkama, često onima otvorenog koda, pomaže oko marketinga i komunikacija te jedan od keynote govornika na skorašnjoj konferenciji DORS/CLUC.
Sve je počelo s Drupalom
U svijet open-sourcea zalutao je kad je 2005. sastav komorne glazbe u kojem je tad svirao trebao web stranicu. Tad, prepričava Jeffrey, nije bilo no-code alata, kao danas, s kojima je lako napraviti web stranicu tek slaganjem elemenata u sučelju, pa je – kako nisu imali ni budžeta – krenuo učiti web programiranje…
Od prijatelja koji se time počeo baviti koju godinu prije naučio sam HTML, PHP i CSS. Nakon naše, napravio sam web stranicu za još jednu lokalnu tvrtku, pa za još jednu i još jednu.
Na tom putu sam naišao na open-source CMS (softver za upravljanje sadržajem) Drupal, pokrenuo lokalnu zajednicu korisnika Drupala u Kölnu i negdje 2008. završio kao 18. zaposlenik startupa Acquia koji je radio u Drupalu.
Otišao sam nakon devet godina kad nas je bilo 900. Tijekom tih devet godina sam izbliza vidio i doživio razvoj proizvoda, kako rade digitalne agencije, ali i marketing tehnoloških proizvoda.
Vidio sam kako se sve to radi dobro, ali i kako se radi loše, pa sam odlučio pokrenuti agenciju koja će kolegama iz tehnološke industrije pomoći u tome da svijetu bolje objasne i predstave svoje proizvode.
“Mi svoje najbolje ideje dijelimo sa svima, pa i konkurencijom!”

U Zagrebu će Jeffrey u predavanju nazvanom “Open Source Impact” govoriti o specifičnostima, prednostima i izazovima tehnologija otvorenog koda. Jedna od najzanimljivijih stvari u svijetu open-sourcea je da tvrtke svoje ideje i tehnologije dijele sa svima, čak i s konkurencijom:
A rezultat toga je da na kraju svi dobijemo bolje alate, svakom od nas je bolje i cijelom svijetu je bolje!
Samo zato što s drugima dijelimo svoje najbolje ideje uspjeli smo stvoriti jake međunarodne i multikulturalne zajednice, što smatram nevjerojatnim.
U govoru ću se dotaknuti “četiri slobode otvorenog koda”, pa ću pričati i o tome koje sve pozitivne rezultate ima kad tvrtke trud i novac mogu usredotočiti na stvaranje vrijednosti, kad ne moraju platiti samo da bi isprobale neku tehnologiju.
Dotaknut ću se i nekih novih ideja iz zajednice otvorenog koda, koji tu zajednicu video kao nešto puno veće od tehnologije, kao model za globalnu suradnju i na nekim drugim idejama.
Open-source treba više i glasnije komunicirati
Jeffrey je oduševljen što su organizatori konferencije DORS/CLUC pozvali baš njega da održi keynote predavanje jer smatra da bi za sve bilo bolje kad bi open-source zajednica malo bolje – komunicirala.
Trebamo glasnije pričati o tome kako i zašto smo drugačiji te svim prednostima koje tehnologija otvorenog koda donosi tvrtkama, institucijama i organizacijama vlasti. Zapravo, s obzirom na to što nudi, o open-sourceu bi trebalo biti lako komunicirati.
Ipak, mislim da nismo još ljudima rekli dovoljno puta i dovoljno glasno što je to toliko posebno i drugačije kod nas.
Zapravo, u svijetu tehnologije otvorenog koda, Jeffrey smatra da je su komunikacijske vještine jednako važne kao i one tehničke:
Naš svijet je meritokracija i većina onih koji su došli do vrha u njemu su ne samo odlični developeri i odlično tehnički potkovani, nego su i odlični komunikatori.
Odlične stvari koje se rade u svijetu open-sourcea uvijek se temelje na stvaranju zajednica i okupljanju grupa ljudi koji imaju slične potrebe i slično razmišljaju. Tako da je bez komunikacijskih vještina teško opstati u ovom svijetu. Neki su u tome dobri, a neki će potražiti pomoć.
Svijet FOSS-a (Free and Open Source Software) treba opet postati pokret, smatra. Taj se dio u jednom trenutku počeo gubiti, posebno kad se – nakon financijske krize 2009. godine, sve više tvrtki i institucija zbog smanjivanja troškova počelo okretati tehnologiji otvorenog koda.
Danas je FOSS posvuda, mnogi od njega dobro žive i zajednica se pomalo uljuljkala u osjećaj da su postali dio mainstreama.
Jeffrey kaže da opet trebaju postati na neki način propovjednici:
Možda nam treba bolji brend i bolja komunikacija, a upravo o tome ću pričati u Zagrebu. Nadam se da će ljudima biti inspirativno.
Nadam se prenijeti neke ideje, ali dati ljudima i praktične stvari koje mogu odmah primijeniti. Ali do konačnog rješenja moramo stići zajedno.

Jeffrey će održati dva predavanja: keynote o otvorenim tehnologijama i otvorenom kodu u kojem će donijeti analitički pogled na zadnje 24 godine, ali i pogled u budućnost te pokušati odgovoriti na pitanje kamo dalje. Drugo predavanje bit će o tome kako razumjeti bitne tehnološke činjenice softvera kao alata ili proizvoda te kako ih primijeniti za stvaranje komunikacijskog plana kako bi taj proizvod bio bolje prihvaćen i rado korišten.
CTO Memgrapha Marko Budiselić kao drugi keynote govornik, podijelit će iskustvo s izazovima vođenja tvrtke, upravljanja i razvoja alata otvorenog koda u poslovnom okruženju.
Konferencija DORS/CLUC – koja se 11. i 12. svibnja održava na zagrebačkom FER-u i najstarija je europska konferencija posvećena Linuxu i softveru otvorenog koda – ugostit će i predavanja o developerskim i sistem-administratorskim temama, s fokusom na slobodne i otvorene tehnologije, otvoreni kod, otvorene norme i otvorene operacijske sustave.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.