Propovjednik open-sourcea Jeffrey A. McGuire u Zagrebu će učiti IT-jevce kako da bolje - komuniciraju

Propovjednik open-sourcea Jeffrey A. McGuire u Zagrebu će učiti IT-jevce kako da bolje – komuniciraju

Po obrazovanju je glazbenik, u životu se uglavnom bavio jezikom i riječima, ali - u tehnološkoj industriji. I uskoro dolazi u Zagreb na konferenciju DORS/CLUC gdje će govoriti o utjecaju tehnologije otvorenog koda na društvo te povijesti i vrijednostima koje stoje iza nje.

On je Jeffrey A. “jam” McGuire, partner je u tvrtki Open Strategy Partners koja tehnološkim tvrtkama, često onima otvorenog koda, pomaže oko marketinga i komunikacija te jedan od keynote govornika na skorašnjoj konferenciji DORS/CLUC.

Sve je počelo s Drupalom

U svijet open-sourcea zalutao je kad je 2005. sastav komorne glazbe u kojem je tad svirao trebao web stranicu. Tad, prepričava Jeffrey, nije bilo no-code alata, kao danas, s kojima je lako napraviti web stranicu tek slaganjem elemenata u sučelju, pa je – kako nisu imali ni budžeta – krenuo učiti web programiranje…

Od prijatelja koji se time počeo baviti koju godinu prije naučio sam HTML, PHP i CSS. Nakon naše, napravio sam web stranicu za još jednu lokalnu tvrtku, pa za još jednu i još jednu.

Na tom putu sam naišao na open-source CMS (softver za upravljanje sadržajem) Drupal, pokrenuo lokalnu zajednicu korisnika Drupala u Kölnu i negdje 2008. završio kao 18. zaposlenik startupa Acquia koji je radio u Drupalu.

Otišao sam nakon devet godina kad nas je bilo 900. Tijekom tih devet godina sam izbliza vidio i doživio razvoj proizvoda, kako rade digitalne agencije, ali i marketing tehnoloških proizvoda.

Vidio sam kako se sve to radi dobro, ali i kako se radi loše, pa sam odlučio pokrenuti agenciju koja će kolegama iz tehnološke industrije pomoći u tome da svijetu bolje objasne i predstave svoje proizvode.

“Mi svoje najbolje ideje dijelimo sa svima, pa i konkurencijom!”

Tehnologiju otvorenog koda otkrio je kad je trebao izraditi web stranicu za svoj sastav komorne glazbe.

U Zagrebu će Jeffrey u predavanju nazvanom “Open Source Impact” govoriti o specifičnostima, prednostima i izazovima tehnologija otvorenog koda. Jedna od najzanimljivijih stvari u svijetu open-sourcea je da tvrtke svoje ideje i tehnologije dijele sa svima, čak i s konkurencijom:

A rezultat toga je da na kraju svi dobijemo bolje alate, svakom od nas je bolje i cijelom svijetu je bolje!

Samo zato što s drugima dijelimo svoje najbolje ideje uspjeli smo stvoriti jake međunarodne i multikulturalne zajednice, što smatram nevjerojatnim.

U govoru ću se dotaknuti “četiri slobode otvorenog koda”, pa ću pričati i o tome koje sve pozitivne rezultate ima kad tvrtke trud i novac mogu usredotočiti na stvaranje vrijednosti, kad ne moraju platiti samo da bi isprobale neku tehnologiju.

Dotaknut ću se i nekih novih ideja iz zajednice otvorenog koda, koji tu zajednicu video kao nešto puno veće od tehnologije, kao model za globalnu suradnju i na nekim drugim idejama.

Open-source treba više i glasnije komunicirati

Jeffrey je oduševljen što su organizatori konferencije DORS/CLUC pozvali baš njega da održi keynote predavanje jer smatra da bi za sve bilo bolje kad bi open-source zajednica malo bolje – komunicirala.

Trebamo glasnije pričati o tome kako i zašto smo drugačiji te svim prednostima koje tehnologija otvorenog koda donosi tvrtkama, institucijama i organizacijama vlasti. Zapravo, s obzirom na to što nudi, o open-sourceu bi trebalo biti lako komunicirati.

Ipak, mislim da nismo još ljudima rekli dovoljno puta i dovoljno glasno što je to toliko posebno i drugačije kod nas.

Zapravo, u svijetu tehnologije otvorenog koda, Jeffrey smatra da je su komunikacijske vještine jednako važne kao i one tehničke:

Naš svijet je meritokracija i većina onih koji su došli do vrha u njemu su ne samo odlični developeri i odlično tehnički potkovani, nego su i odlični komunikatori.

Odlične stvari koje se rade u svijetu open-sourcea uvijek se temelje na stvaranju zajednica i okupljanju grupa ljudi koji imaju slične potrebe i slično razmišljaju. Tako da je bez komunikacijskih vještina teško opstati u ovom svijetu. Neki su u tome dobri, a neki će potražiti pomoć.

Svijet FOSS-a (Free and Open Source Software) treba opet postati pokret, smatra. Taj se dio u jednom trenutku počeo gubiti, posebno kad se – nakon financijske krize 2009. godine, sve više tvrtki i institucija zbog smanjivanja troškova počelo okretati tehnologiji otvorenog koda.

Danas je FOSS posvuda, mnogi od njega dobro žive i zajednica se pomalo uljuljkala u osjećaj da su postali dio mainstreama.

Jeffrey kaže da opet trebaju postati na neki način propovjednici:

Možda nam treba bolji brend i bolja komunikacija, a upravo o tome ću pričati u Zagrebu. Nadam se da će ljudima biti inspirativno.

Nadam se prenijeti neke ideje, ali dati ljudima i praktične stvari koje mogu odmah primijeniti. Ali do konačnog rješenja moramo stići zajedno.

DORS/CLUC je najstarija europska konferencija posvećena Linuxu i otvorenom kodu

Jeffrey će održati dva predavanja: keynote o otvorenim tehnologijama i otvorenom kodu u kojem će donijeti analitički pogled na zadnje 24 godine, ali i pogled u budućnost te pokušati odgovoriti na pitanje kamo dalje. Drugo predavanje bit će o tome kako razumjeti bitne tehnološke činjenice softvera kao alata ili proizvoda te kako ih primijeniti za stvaranje komunikacijskog plana kako bi taj proizvod bio bolje prihvaćen i rado korišten.

CTO Memgrapha Marko Budiselić kao drugi keynote govornik, podijelit će iskustvo s izazovima vođenja tvrtke, upravljanja i razvoja alata otvorenog koda u poslovnom okruženju.

Konferencija DORS/CLUC – koja se 11. i 12. svibnja održava na zagrebačkom FER-u i najstarija je europska konferencija posvećena Linuxu i softveru otvorenog koda – ugostit će i predavanja o developerskim i sistem-administratorskim temama, s fokusom na slobodne i otvorene tehnologije, otvoreni kod, otvorene norme i otvorene operacijske sustave.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...