Make Twitter Great Again: Hoće li Trump Twitter spasiti ili mu - presuditi?

Make Twitter Great Again: Hoće li Trump Twitter spasiti ili mu – presuditi?

Što god mislili o američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, čak i ako tek površno pratite vijesti, teško je ne primijetiti da mu je osnovni izvor komuniciranja - Twitter. U 140 znakova i bez uključenog filtera za diplomaciju i korektnu komunikaciju, obračunava se s kritičarima i medijima, donosi zakone, ruši vrijednost kompanija na burzama. Na dan kad obilježavamo rođendan Twittera, postavlja se pitanje može li Trump spasiti ovu društvenu mrežu koja već neko vrijeme ima poslovnih problema. Mišljenja su podijeljena.

trump-twitter-2

Kakve vam god bile političke preferencije, morate priznati da će Donald Trump vjerojatno ostati upamćen kao osebujan predsjednik, blago rečeno. Možemo razgovarati o njegovim prvim potezima u Bijeloj kući, politici prema izbjeglicama i migrantima, zaštiti okoliša, nedostatku žena u kabinetu, odnosu prema medijima, a psiholozi bi se vjerojatno rado pozabavili i njegovim psihološkim profilom. No, pažnju zaokuplja i Trumpova komunikacija s glasačima, kritičarima, državnicima i medijima bez dlake na jeziku u 140 znakova, a nekada se čini i da je taj broj previše:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ili se zapitamo, postoji li netko u blizini tko bi ga mogao savjetovati prije nego pritisne Send:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Je li takva eksponiranost dobra ili loša vijest za sam Twitter koji već neko vrijeme ima ozbiljnih poslovnih problema? Make America Twitter Great Again, da parafraziramo slogan iz predizborne kampanje? Mišljenja su podijeljena, a upravo smo se time pozabavili na dan kada obilježavamo prvi tvit ikada ili – Twitterov 11. rođendan.

Nije svaka reklama dobra reklama

Iako su neki smatrali da će Trump nakon izbora, prigrliti smireniju i oprezniju komunikaciju kad preuzme profil namijenjen predsjedniku SAD-a @POTUS, to se nije dogodilo. Uz novi, predsjednički, Trump je i dalje vjeran svom računu @realdonaldtrump na kojemu ga prati gotovo 27 milijuna ljudi, a ono što predsjednik tvitne, završit će u svim vijestima. Time je i sam Twitter u fokusu, ne samo medija, nego i postojećih, ali i potencijalnih korisnika, a to je reklama koju bi inače teško mogao platiti.

No, je li reklama dovoljna da se o Twitteru prestane govoriti kao o društvenoj mreži koja ima problema s padom prihoda i muku muči s korisnicima? Teško, posebno ako pogledamo rezultate za posljednji kvartal prošle godine. Za usporedbu, u istom razdoblju, Twitter je uspio privući 2 milijuna novih korisnika, a Facebook čak 72 milijuna.

Trumpova kontroverzna komunikacija

Iako se Twitter zahvaljujući Trumpu spominje svakodnevno, u tome postoji jedan problem, a to je Trumpova kontroverzna komunikacija koja je opasno na granici govora mržnje, vrijeđanja i rasizma. Mete njegovih napada su različite, kao što pokazuje slučaj studentice Lauren Batchelder, koja je nakon Trumpova tvita mjesecima bila izložena napadima i prijetnjama:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Njegovi tvitovi ne utječu samo na pojedince, nego i na američke odnose s drugim zemljama:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Metom napada povremeno postanu tvrtku i brendovi, što je između ostaloga iskusio General Motors kojemu je pala vrijednost na burzi nakon tvita o proizvodnji u Meksiku, slično se dogodilo i Toyoti, ali i Nordstromu nakon odluke o povlačenju odjevne linije Ivanke Trump iz svojih trgovina:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

U vrtlogu ksenofobije i online zlostavljanja

Nije ni čudo da Trump toliko voli Twitter jer mu platforma omogućava sažetu, brzu i nesputanu komunikaciju. Odličan je to način da komunicira što i kada želi, bez suvišnih pitanja medija. Twitter je njegova improvizirana govornica koja nudi izravan pristup milijunskom auditoriju koji pažljivo sluša što ima za reći. Od uskličnika do riječi pisanih velikim slovom, Trump Twitter koristi isključivo za prenošenje poruka, nema tu dvosmjerne komunikacije, uključivanja i razgovora. Kada sa samo jednim tvitom, izazove međunarodnu pomutnju, izvrijeđa pojedince ili manjine, povlači se iz komunikacije i izazvanog kaosa.

Trumpovi tvitovi generiraju stotine drugih, a čak i ako sam predsjednik ne potiče tenzije ili ne koristi neprimjeren jezik izražavanja, ne znači da to ne čine njegovi sljedbenici na Twitteru. Analiza iz siječnja 2016. godine pokazala je da 62 posto ljudi koje je Trump retvitao u određenom razdoblju je pratilo više od jednog šovinističkog profila koji je zagovarao nadmoć bijelaca. Retvitanjem takvih profila, Trump im daje na važnosti, ali i kada se s nekim obračuna online, stavlja ga na milost i nemilost šovinista, ksenofoba i online zlostavljača.

Zašto je Twitter ukinuo korisnički profil blogera
Zašto je Twitter ukinuo korisnički profil desničara, blogera i, po mnogima, internetskog trola Mila Yiannopoulosa, ali nije Donalda Trumpa? Marina Filipović Marinshe

Da stvar bude bolja, i sam Twitter zabranjuje takvo ponašanje korisnika, a ponekad mu nije strano ni uklanjanje korisničkih profila, kao u slučaju desničara, trola i blogera Mila Yiannopoulosa. Štoviše, neki su mišljenja da bi to trebalo učiniti i u slučaju aktualnog američkog predsjednika, a drugi da bi to bila cenzura.

Može li Twitter ispraviti stvari?

Zahvaljujući Trumpu, o Twitteru se govori svakodnevno, a mogućnosti ove društvene mreže vjerojatno postaju svjesni i oni koji ju nikada nisu doživljavali. Može li Twitter na duge staze profitirati od toga? Pokazat će vrijeme, odnosno poslovni rezultati, ali i što je sam Twitter spreman poduzeti. Naime, način na koji Trump koristi Twitter, nikako ne ide u prilog ovoj društvenoj mreži koja je već i u prošlosti imala problema s govorom mržnje, mizoginijom i šovinizmom. Nije to problem isključivo Twittera, već i reddita, a ni Facebook nije imun na trolove.

Međutim, vjerujem da Facebook u konačnici ljude većinom asocira na komunikaciju, razmjenu fotografija ili videa, a tu je i poprilična korisnička kontrola (neželjenog) sadržaja. S druge strane, ako imate virtualni prostor gdje prestaju inhibicije, civiliziranost i politička korektnost, nije ni čudi da bježe oglašivači (prihodi!) i korisnici umjerenih stajališta.

Naravno, događanja oko Trumpa daju Twitteru priliku i da popravi stvari. Ostaje samo pitanje hoće li u Twitteru prepoznati i iskoristiti trenutak ili će nastaviti dopuštati da platforma bude igralište narcisa i trolova.

P. S. Ako želite dobar pregled Trumpovih tvitova, u bespućima interneta pronašli smo arhivu pretraživu po korištenim riječima poput ‘dumb’, ‘loser’ ili ‘clown’. Na prvu će vas možda nasmijati, a zatim ozbiljno zabrinuti za sudbinu svijeta. Možda planovi za kolonizaciju Marsa i nisu toliko loši…

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    22. 03. 2017. u 10:52 am Odgovori

    Twitter je zgodna igračka za neke profesionalce poput novinara, ali nije uspio zainteresirati mase ljudi. Ako pogledamo velika većina tvitova prolazi bez komntara i retvita, znači to je samo šum. Amerikanci kažu da je Twitter Friendster koji čeka svoj Facebook.

    Šta će prosječan čovjek na Twitteru, niti ima o čemu pisati niti ga zanima šta je netko danas jeo ili što misli. FB je puno bolji jer se obraća nama i omogućava nam da se hvalimo pred prijateljima, a svatko od nas je egocentričan i sujetan. Nas ne zanimaju drugi i što oni imaju za reći (a i nemaju što u pravilu).

    Da su pohlepni financijaši ostavili osnivačku garnituru koja je osmislila koncept Twittera već bi vjerojatno našli novi put. Ovako je osuđen na propast, vođen od nemaštovitih financijaša. Ostat će nišni proizvod za novinare i slične profesije

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.