Ovo su uvjeti koje ćete susresti u najčešćem tipu investicije u startupe - dokapitalizaciji.

U uvodnom tekstu pokrio sam osnovne uvjete investicije te odnos visoke valuacije i dobre investicijske strukture, dok se nastavak bavio konvertibilnim zajmovima.
Svrha ovog posta je upoznati vas s uvjetima pri standardnom ulaganju u obliku dokapitalizacije (equity investment) te pokazati kako mi u Credu gledamo na svaki od njih. Naši uvjeti sliče onome što smatramo standardnim uvjetima američkih VC ulagača,. Koristeći “zapadnu” strukturu pri ulaganju od ranih dana u životnom ciklusu startupa, povećava se vjerojatnost dobivanja investicija zapadnih ulagača u budućnosti.
Investicijske tranše (Investment tranches)
Odmah nakon visine investicije i valuacije naći će se investicijske tranše. Kako bi se zaštitio, investitor može podijeliti investiciju u nekoliko tranši koje uključuju određene uvjete ili ciljeve (klijenti, zarada, gotov proizvod) koji moraju biti postignuti kako bi se tranša isplatila.
Kada je riječ o seed investicijama i A seriji, ne stavljamo previše tranša jer je u tako ranim fazama teško postaviti smislene uvjete. U seed fazi obično investiciju dajemo u cijelosti ili je dijelimo u dvije tranše, dok se u seriji A može javiti još jedna dodatna.
Dionice za djelatnike (Stock options plan)
Već sam pisao o udjelu za zaposlene. Najčešće 10-15 posto udjela u tvrti u seed fazi ostavljamo djelatnicima. Vrijeme u kojem se kreira SOP je bitno – ako se postotak dionica za zaposlene treba odrediti prije finaliziranja transakcije, ići će iz dijela dionica koje pripadaju osnivaču. Ako se stvara nakon transakcije, i dio ulagača će se razvodniti.
Upravni odbor (Board of directors)
Ovo je vrlo kompleksno i bitno pitanje jer neki ulagači, pogotovo oni nestandardni, ili pojedini poslovni “anđeli” mogu pokušati iskoristiti svoje mjesto kako bi preuzeli kontrolu nad startupom.
Kako svojim startupim pokušavamo dati dodanu vrijednost tako da imamo aktivnu ulogu u poslovanju, najčešće nominiramo jednog svog predstavnika za Odbor, najkasnije u seriji A. Napravili smo neke seed investcije i bez odbora ili s odborom koji se sastoji samo od menadžmenta tvrtke.
Nikada nemamo većinu u seed fazi ili seriji A – smatramo da bi menadžment uvijek trebao zadržati većinu glasova (u odnosu na investitore) u tom stadiju. Naši se odbori obično sastaju jedanput mjesečno. Čuvajte se ulagača koji u seriji A žele većinu ili jednak broj mjesta u odboru kao i menadžment.
Naputak za europske tvrtke: izvršni odbor ne mora nužno biti tijelo koje podržavaju legislative određenog sustava – može to biti i novostvoreno tijelo koje podržava dokument o investiciji. Odbor ima popis stavki koje mora odobriti (troškove veće od određene sume, zapošljavanje na čelnim pozicijama, prodaja udjela i sl.). neke se moraju izglasati većinom, a neke jednoglasno.
Zabrana prodaje (Lock-up rights)
Ovime se ograničava mogućnost osnivača da prodaju udjele bez pristanka investitora. Ulagači ulažu u ljude – zašto bi željeli biti tvrtku čiji osnivači u svakom trenutku mogu prodati svoje udjele i otići?
Pravo povlačanja/zajedničke prodaje (Tag-along/co-sale right)
Ovo se temelji na istoj logici kao i zabrana prodaje. Ako osnivači odluče prodati veći dio svog udjela, to mogu po istim uvjetima učiniti i investitori. Primjerice, ako osnivači žele prodati 10 posto svog udjela, investitor može prodati i cijeli svoj udio, a ako kupac ne želi i dio koji nude investitori, ne može kupiti ni onaj osnivača.
Pravo prvokupa (Right of first refusal)
Ovo je još jedno od prava vezanih uz prodaju dionica. Ako dioničar želi prodati svoj udio trećoj strani, mora ga prvo ponuditi drugim vlasnicima pod istim uvjetima. Može ga prodati trećoj strani samo ako udio nitko od ostalih dioničara ne želi kupiti.
Pravo razmjernog ulaganja
Ova klauzula osigurava pravo na sudjelovanje u svim budućim serijama investiranja. Recimo da ulagač posjeduje 20 posto udjela u startupu, koji očekuje još 5 milijuna eura investicije. Pro-rata klauzula omogućava ulagaču da uloži dvadeset posto tog iznosa (u ovom primjeru milijun eura) po istim uvjetima kao i drugi ulagači. Ponekad u svoje uvjete uključujemo pro-rata klauzulu kako bismo bili sigurni da možemo uložiti još kapitala u obećavajuće tvrtke
Zaštita od dilutiranja dioničke strukture (Anti-dilution)
Ovo može biti vrlo nezgodno, a neki ulagači i koriste ovaj uvjet kako bi smanjili vlastiti rizik. Ova klauzula opisuje kako se “razvodnjava” udio svakog dioničara kada je valuacija u sljedećoj seriji ulaganja manja od one u prošloj (down round).
Dva su osnovna načina: full ratchet i weighted average anti-dilution, koji nemaju odgovarajuće prijevode u hrvatskom. U prvom slučaju samo će se udio osnivača razvodniti, dok se u drugom razvodnjuju i onal ulagača i osnivača. Ako želite detalje, pročitajte ovaj post Brada Felda.
Koliko mi je poznato, Credo nikad nije koristio potonju opciju jer je ne smatramo rješenjem povoljnim za poduzetnike.
Ovo je više od polovice uvjeta, a kako post ne bi postao predugačak i prezamršen, pokrit ću drugu polovicu u sljedećem postu za dva tjedna.
Još jedna napomena… samo bez odvjetnika
Imam samo jednu završnu misao: preporučam da se suzdržite od pozivanja odvjetnika, pogotovo ako nije riječ o odvjetniku iz Silicijske doline koji je sudjelovao u stotinama ovakvih transakcija. Većina lokalnih odvjetnika ne razumiju investiranje u startupe, ali žele što više sudjelovati kako bi to mogli i naplatiti.
Stvari tako mogu vrlo brzo postati iznimno kontraproduktivne. Nažalost, morali smo odustati od nekih investicija u kojima je startup pozvao svog prijatelja odvjetnika da pregleda uvjete, što je bilo poprilično kaotično.
Ako želite savjete vezane uz uvjete investicije, čitajte blogove drugih ulagača ili tražite pomoć iskusnih mentora, koje vam bilo koji anđeoski investitor ili akcelerator može preporučiti. Samo izbjegavajte neiskusne odvjetnike kojima je bitnija zarada negoli uspjeh vašeg startupa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Drazen
02. 12. 2014. u 10:20 am
Ova zadnja preporuka da druga strana ne uzima odvjetnika je malo naivna. Istina je da večina lokalnih odvjetnika nije upoznata s ovim pojmovima, ali definitivno ih ima nekoliko koji jesu. Također, ovi ugovori su puno kompleksniji i u njima ima puno više od samo ovih specifičnih uvjeta. A s druge strane fond će uzeti najbolje moguće odvjetnike pa se ti misli 🙂
Koraljko
02. 12. 2014. u 3:55 pm
Andrej sada ste nas odlično educirali o ulaganju. A sada počnite ULAGATI 🙂