Imate li i vi osjećaj kao da vam je na internetu sve lošije i lošije? Sve teže dolazite do relevatnih informacija, na društvenim mrežama se sve manje "družite" s prijateljima i doznajete o zanimljivim stvarima iz njihovog života, a sve više se ljutite ili okrećete očima na "cringe" sadržaj lovaca na pažnju?
Ako da, u pravu ste i – dijelimo osjećaj! Zato smo ovu epizodu Netokracijinog podcasta posvetile razgovoru upravo o tome kako su, malo pomalo, digitalne platforme koje koristimo postajale sve gore.
Inspirirao nas je sjajan članak Coryja Doctorowa naslovljen The Enshittification of TikTok, u kojem analizira kako – i zašto, iskustvo korištenja digitalnih platformi postaje sve gore. I dijagnosticira da je TikTok trenutno u fazi razvoja u kojoj online platforme postaju sve lošije za korisnike – kako bi privukle oglašivače i prihod.
Kad smo ga pročitale, obje smo doživjele “A-ha!” moment, odnosno pomislile:
To je to. To objašnjava zašto svi ti digitalni alati koje godinama koristimo, zaboga, postaju sve lošiji i lošiji?
Zašto društvene mreže okreću leđa – korisnicima?
Primijetili smo to, očito, svi, ali sad nam je prekipjelo i počeli smo se naglas buniti – jedna analiza u Business Insideru poručuje da Google, Amazon i Meta namjerno svoje proizvode čine lošijima, bivši šef marketinga Snapa za Verge je napisao članak naslovljen “Društvene mreže su osuđene na smrt”.
Kap koja je njemu prelila čašu bila je notifikacija koju je nedavno dobio od Snapa, a koja mu poručuje da osobi – svom “Snap neprijatelju” – čestita rođendan. Bio je to znak da je poklekla i društvena mreža za koju je radio i iskreno vjerovao da nikad neće “dark patternima” manipulirati korisnicima kako bi što više vremena provodili na njima.
Takav odnos prema korisnicima, ali i prema oglašivačima/partnerima nije ograničen samo na društvene mreže. Primijetiti se može kod gotovo svih digitalnih alata i servisa koji su nastali posljednjih 10-15 godina: od stranica za rezerviranje smještaja ili prijevoza preko Amazona ili čak i Googlea (stručnjak za optimizaciju za tražilice Marko Pačar nedavno je rekao kako trenutno barata s najviše znanja o Googleu, a nikad nije teže dolazio do relevantnih informacija).
Kako i zašto se to događa i u kojim fazama, poslušajte u epizodi. Prošle smo:
- O životnom vijeku digitalnih platformi.
- Zašto su digitalne platforme isprva dobre prema korisnicima?
- Zašto okrenu leđa korisnicima, a postanu dobre prema biznisima?
- Kad i zašto dolaze u terminalnu fazu?
- Ni Google nije što je nekad bio!
- Muke kreatora digitalnog sadržaja s jurenjem algoritma,
- Procjenjujemo u kojoj fazi su Facebook, TikTok, Google, Amazon, YouTube, Twitter.
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.