Digitalna Karijera u Zagrebu bila je kruna ovogodišnje turneje

Digitalna Karijera u Zagrebu: Završnica koja ne znači kraj usavršavanju

Digitalna karijera powered by bonbon zaključila je svoju turneju u Zagrebu na Ekonomskom fakultetu, s preko 150 studenata koji su do samog kraja ostali učiti iz vrijednih iskustva stručnjaka iz bonbona, Nanobita, Seedcampa i Bruketa&Žinić&Greya.

Krešimir Strahonja

Dok od starijih često možemo čuti savjete poput onih: ‘Odi ti, sine/kćeri, u banku – tamo ti je novac’, nekada je upravo izlazak iz zone komfora najbolji potez koji možete napraviti za svoju digitalnu karijeru.

To je bila misao vodilja na zadnjoj Digitalnoj karijeri koja kao da se svakim posjetom Osijeku, Splitu i Varaždinu nadograđivala znanjima, iskustvima i savjetima stručnjaka, ali i pitanjima studenata kojima nije falilo inspiracije da se informiraju o potencijalnim karijerama. U Zagrebu su ih na tom putu usmjeravali Nikola Stolnik, voditelj marketinga u Nanobitu, Anja Uzelac, stručnjakinja za komunikacije u bonbonu, Robert Petković, analitički stručnjak iz Brukete&Žinić&Greya te jedan od vodećih stručnjaka na europskoj startup sceni, Carlos Eduardo Espinal, partner i savjetnik iz Seedcampa.

Mi možda u svoje vrijeme nismo imali tu priliku da nam netko kaže kako da se usmjerimo u digital, no vi imate nas.

Digitalna Karijera powered by bonbon nastala je upravo iz želje da se pomogne zajednici studenata koji žele razviti svoju digitalnu karijeru, potvrdili su to u uvodu i prodekan Ekonomskog fakulteta za međunarodnu suradnju, prof.dr.sc. Jurica Pavičić i Nikolina Turuk iz bonbona.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Što treba imati na umu kada razvijate svoju digitalnu karijeru?

Pod utjecajem digitalnih tehnologija poslovanje organizacija se značajno mijenja u svim aspektima, a upravo je ta digitalna transformacija ono što će utjecati i na karijere mladih. Razumjeti te promjene u okviru onog za što se obrazuju, te kako znanja stečena na fakultetu mogu upotpuniti digitalnim vještinama, nužno je svakome tko želi biti u tijeku.

Ivan Brezak Brkan kao primjer je naveo promjene koje su se dogodile poslovanju taksista i iznajmljivača dolaskom Ubera i Airbnba, a koje su potpuno promijenile ove industrije.

Neovisno jeste li u Hrvatskoj, Irskoj ili bilo gdje na svijetu, slijedit će vas digitalna transformacija.

Ipak, poznata boljka svakog studenta – ah, ta lijenost – priječi put transformacije u digitalnog znalca, iskreno navodi Brezak Brkan:

Mi želimo izbjeći da vas zamijene s robotom tako što ćemo usmjeriti vašu digitalnu karijeru na pravi put. Koliko god se vaši profesori trudili, a zaista se trude, oni sami to ne mogu. Red je na vama, uzmite u ruke laptope, olovke, i odite na tečajeve i edukacije.

„Ostvarit ćete ono o čemu razmišljate prije spavanja“

Nikola Stolnik svoju karijeru započeo je u reviziji, no znao je da to nije njegov pravi poziv. Krešimir Strahonja

Dok digitalna transformacija uzima maha, mladi su još dio okoline koja se teško mijenja i čija se kultura kontinuirano odupire prodoru preuzimanja rizika i inicijative. Tako neuspjeh postaje scenarij koji svi žele izbjeći, a strah blokira svaki entuzijazam za napredovanjem. Nikoli Stolniku nisu strani ni entuzijazam ni neuspjeh – čak tri puta se prijavljivao za posao u Googleu. Nakon trećeg puta ukrcao se u avion za Dublin kako bi preuzeo novu poziciju.

Ako sa zrnom soli uzmeš svaku kritiku, možeš samo rasti jer uvidiš da nisi najpametniji na svijetu i da svatko griješi.

No Nikolin pravi digitalni san počeo je još dok je kao dječak iz Zeline htio raditi u lokalnoj videoteci, a potom i igraonici. Iako ga je put diplomiranog ekonomista vodio drugim smjerom, Nikola je s vremenom shvatio kako su video igre uvijek bile neizostavni dio njegovog života, pa je nakon Googlea zaokrenuo svoju digitalnu karijeru i zaposlio se u Nanobitu.

Danas voditelj marketinga u Nanobitu, Nikola je ujedno i osnivač turnira Good Game koji okuplja predstavnike domaćih tehnoloških tvrtki kako bi kroz igru i natjecanje potaknuli networking i team building.

Bez straha krenite, učeći i usavršavajući se, do svog cilja

Anja Uzelac poručuje da se radije usavršite u jednoj kategoriji, nego da budete ‘Katica za sve’. Krešimir Strahonja

Jako je bitno koji kolač radite da biste znali kupiti točne sastojke, navela je Anja Uzelac, stručnjakinja za komunikacije iz bonbona, objašnjavajući kako je bitno u planiranju svoje digitalne karijere, odrediti konkretan cilj. Naravno, nijedan cilj se neće ostvariti bez mnogo truda, tako da prostora za lijenost – nema.

Trebate završiti faks kako bi ste dobili neku bazu i stekli samopouzdanje, ali druge vještine faks vas neće naučiti – to morate sami.

Anja je posebno naglasila koliko je bitno ulagati u sebe, kontinuirano učiti i skupljati nova iskustva – ako ne putem posla, onda kroz studentske projekte i volontiranje – a novac će doći s vremenom.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Nemojte se bojati jer strah blokira vašu želju da učite i napredujete – skupite hrabrosti ako ste nesretni i krenite nekim drugim putem koji će vas ispunjavati i gdje ćete htjeti dati sve od sebe. Ako ste uporni i marljivi vjerujte mi –  sve će biti u redu.

Budite svjesni svojih znanja, ali i onoga što ne znate

Robert Petković, jedan od vodećih analitičara u našoj regiji, a trenutno dio Brukete&Žinić&Greya, obratio se studentima s iskustvom bivšeg studenta psihologije, kao još jedan dobar primjer da postoji puno poslova u digitalu gdje su humanističke i društvene struke itekako dobrodošle.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Roberta je zanimala druga strana interneta, ne ona programerska, medijska ili dizajnerska – nego ona o brojkama, ali osvrnuo se i kako je, provodeći naporne sate na fakultetskim labosima, zbilja dobio temelj onome što ga je čekalo kasnijih godina, kada je ugledao brojke Google Analyticsa.

Sve čime sam se bavio zadnjih 20 godina me dovelo do ovog što radim danas.

Trenutak koji je njega usmjerio da ide dalje, došao je od jednog ‘Ne znam‘ iz usta cijenjenog profesora, kojeg to nije bilo sram reći pred studentom, ali koji mu je za tjedan dana ipak dao odgovor.

Budite svjesni onoga što znate, ali i onoga što ne znate. A kad ne znate, pitajte – jer nema glupih pitanja. Cijeli život imamo što učiti i uvijek imamo od koga učiti, a pogotovo od mlađih te ne zaboravite da na taj način – učeći svaki dan – možemo postati stručnjaci.

Startupi mogu biti izvrstan početak digitalne karijere

Digitalna karijera je pojam koji Carlos Eduard Espinal iz Seedcampa radije navodi kao način da ostanemo relevantni u svijetu brzih promjena koje je donijela digitalna transformacija:

Hoćemo li ovo zvati digitalnom karijerom ili samo načinom da ostanemo u toku nije bitno jer će vas u svakom slučaju poticati da napredujete.

“Okružite se s osobama koje imaju sličan mindset kao vi i s kojima možete napredovati,” poručio je Carlos Eduardo Espinal. Krešimir Strahonja

Manje organizacije, a posebno startupi mogu biti izvrstan početak za razvoj digitalne karijere upravo zato što ste prinuđeni raditi intenzivnije i više poslova odjednom. Carlos navodi da to može biti kao ubrzani tečaj – u izvanrednim situacijama najbolje možemo naučiti za što smo sve sposobni. Jedan od načina da se snađemo u takvim uvjetima je sigurno preuzimanje različitih uloga, koje Carlos tumači kao temelj digitalnih karijera.

Primjere iz svijeta digitalnog poslovanja možete čuti od Carlosa i putem podcasta This Much I Know gdje je razgovarao s vodećim svjetskim stručnjacima iz startup scene.

Digitalna Karijera 2017 - by bonbon

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Erna

    Erna

    08. 12. 2017. u 7:08 pm Odgovori

    Svaka čast ekipi iz Netokracije i njihovim gostima.
    Za sve nas digitalce u nastajanju, hvala na savjetima i ohrabrenju.
    E pa sad nakon Digitalne karijere…”There is no “digital strategy” anymore, only strategy in a digital world!”

  2. goran

    goran

    09. 12. 2017. u 1:55 am Odgovori

    “Ivan Brezak Brkan kao primjer je naveo promjene koje su se dogodile poslovanju taksista i iznajmljivača dolaskom Ubera i Airbnba, a koje su potpuno promijenile ove industrije.”
    Ustvari to socijološki nije teško objasniti, to Vam je samo liberalizacija, mislim ono end game, Uber, vam nudi liberalizaciju, svatko može biti taksist, dovoljna mu samo licenca za obavljanje djelatnosti, ne da bude regulirana od centralne vlasti, po učenju ljevičarske ideologije (socialista) te produkta učenja ljevičara, desničara (fašista).
    No hrvatska je učinila je znatan napredak po liberalizaciji rentanja (AirBnB), no i mi bi se digitalni upitali zašto i mi ne možemo dobiti prava isto kao iznamljivači?.
    Pa ako se slavonski proizvođači mljeka pitaju zašto može za AirBnB, zašto ne može za nas.
    Što bi se mi digitalci trebali upitati našoj ljevoj ili desnoj centralnoj vlasti?
    Budučnost je u digitalnoj tehnologiji a nas osporavate sa 368 propisa?

  3. goran

    goran

    09. 12. 2017. u 2:27 am Odgovori

    “Završnica koja ne znači kraj usavršavanju”, tako Vam na pristojan način žele reči ono što Vas faks naučio nije kraj, nego tek početak.
    Početak u kojem morate odabrati ono što Vam paše, i ono što morate sljediti, ono za što imate osječaj da ste, pa makar Vam i cijeli svijet kaže da ste u krivu.
    Obrazovanje je samo sredstvo nije cilj.
    Drago mi da Zagreb, Pajp Dream, još uvijek rastura, pokažite malo te zagrebačke kulture svijetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).