Zahvaljujući hrvatskim stručnjacima Zagreb je nedavno završio u glazbenom metaverseu u kojem je, prožet vizualnim efektima i elektronskom glazbom, plijenio pozornost na Nianticovoj konferenciji.
PIXELYNX, tvrtka usmjerena na brisanje granica između glazbe, blockchaina i igara, početkom godine javila se hrvatskom Delta Realityju i pitala ih mogu li im pomoći u stvaranju glazbenog metaversea za nadolazeću Nianticovu konferenciju.
Iza Pixelynxa stoje Joel Zimmerman aka deadmau5 i Richie Hawtin te veterani glazbene i gaming industrije Ben Turner, Dean Wilson i Inder Phull. Cilj njihovog metaversea je stvoriti platformu za izvođače koji će se izražavati pomoću novih tehnologija. To će omogućiti aplikacija ELYNXIR, na kojoj radi i Delta Reality, a čiji se izlazak planira unutar idućih par mjeseci.
Osim što su PIXELYNX i Delta Reality osvojili nagradu za najbolji VFX koja se dodijeljivala u sklopu konferencije, a čak je Pixelynx ostvario i investiciju od Niantica. O cijeloj ovoj zanimljivoj suradnji detalje nam je ispričao CEO Delta Realityja – Darian Škarica.

Kako je Zagreb upao u priču?
Kako bi PIXELYNX uspio u svojem cilju stvaranja Muzičkog metaversea, tako je Delta Realityju dao zadatak napraviti demo aplikaciju koja će na konferenciji oživjeti 3 specifične točke i napraviti materijale koji će prikazivati korištenje te tehnologije pomoću glazbe:
I tu upada naš Zagreb kojeg smo u godinu dana uspjeli 2 puta oživjeti s Nianticovom tehnologijom.
Zagreb posjeduje pregršt lijepih lokacija što znači kako su pažljivo morali birati koje će lokacije koristiti. Vodili su se mišlju kako će pozicionirati sadržaj na najzanimljivijim kipovima i građevinama u Zagrebu:
Praktički odmah smo odabrali HNK s obzirom na to kako je stvarno prekrasna građevina koja ima povijest, a koja je i povezana s glazbom. A Marulića smo odabrali jer je masivan kip kojeg smo odmah zamislili kako možemo zanimljiivo oživjeti, a i blizina HNK-a je dosta odlučila s obzirom na našu lijenost 🙂
Darian priznaje kako mu je već neko vrijeme želja oživjeti različite kipove po Zagrebu, a ova tehnologija dala je jedan jako bitan dio slagalice koji će im to omogućiti.
Kako je došlo uopće do ovakve suradnje za Delta Reality?
Kada je PIXELYNX vidio projekt Metaverse Park, kojeg je Delta Reality radio za prošlogodišnji Nianticovu AR Jam, jako im se svidjela ta ideja i cijela izvedba koju su uspjeli napraviti u samo tjedan dana:
Uz činjenicu kako imamo iskustva s Nianticovim SDK-om za proširenu stvarnost i dodatnu preporuku od samog Niantica nadali su se kako smo tim koji će uspjeti isporučiti dobre stvari do konferencije.
Od trenutka kada su dobili informacije o predmetima koji će biti na konferenciji, a koje trebaju oživjeti, prošlo je oko 2 mjeseca:
Najveći izazov je bio što radimo s proprietary tehnologijom koja je u zatvorenoj beti s nekolicinom dev tvrtki. Ažuriranja su izlazila na tjednoj razini, a ne postoje forumi i iskustva drugih devova kada se nešto ne ponaša očekivano. A u isto vrijeme cijeli projekt je imao fiksiran deadline, odnosno predstavljanje Niantic Lightshipa na globalnoj dev sceni.
Također, s obzirom na njihovo iskustvo na radu s novim tehnologijama u event industriji, najveći strah je bio kako to na lokaciji u San Franciscu neće isprva raditi s obzirom da se potpunosti zasniva na lokaciji.
Zato su se odmah u startu dogovorili kako će dio tima otići u San Francisco što im se pokazala kao dobra odluka jer su ipak morali dosta toga dodatno podešavati na licu mjesta.
Sveti gral za AR developere
A i priključivanje u projekt PIXELYNX je za Delta Reality bila dobra, “no-brainer” odluka jer ta suradnja za njih predstavlja šansu raditi s odličnim internacionalnim timom, šansu za ponovni rad s Nianticom te mogućnost rada na njihovom novom SDK-u koji je godinama san AR developera:
Nianticov SDK stvarno postaje sve moćniji alat za AR developere, ali ovaj zadnji feature je sveti gral za AR developere – savršeno pozicioniranje AR sadržaja u prostoru.
Uz to, Darianu i kolegama bilo je odlično iskustvo isprobavati što sve mogu s pozicioniranjem virtualnog objekta u prostor.
Vizija naočala mješovite stvarnosti je da oko sebe imamo digitalne slojeve koji su savršeno integrirani u pravi svijet, i ova tehnologija nam je omogućila da napokon vidimo kako će to uistinu izgledati i funkcionirati.
Digitalni Zrinjevac je ovjekovječen i u Netflixovom dokumentarcu, The Future Of, gdje su u segmentu o budućnosti gaminga redatelji koristili isječke iz Metaverse parka koji je Delta Reality radio za prošlogodišnju Nianticovu konferenciju.
Suradnja se nastavlja u istraživačkom smjeru
S obzirom na to kako su jako zadovoljni s obje strane, prije same konferencije nastao je dogovor za nastavak suradnje. Sada vode istraživački dio za proširenu i miješanu stvarnost.
Istražujemo različite koncepte u proširenoj stvarnosti – od toga kako najbolje pozicionirati predmete u prostoru ovisno o kakvom se prostoru radi, pozicioniranja sadržaja na vertikalnim plohama, zgradama, shaderi rađeni za proširenu stvarnost, najbolji način za markerless motion capture preko mobitela….
Generalno, žele vidjeti koliko mogu pogurati što se može s trenutnim stanjem tehnologije proširene stvarnosti s krajnjim ciljem povezivanja svega s glazbom.
Miješana stvarnost im je dugoročni fokus s obzirom kako se cijelo tržište sprema za Appleove i Metine naočale. Testiranja i planovi u ovom području Dariana najviše vesele jer dolazimo do razine imerzije koju je proširena stvarnost obećavala.
PIXELYNX jako želi gurati granice što je moguće u AR-u i MR-u i nitko sretniji od nas što možemo u tom sudjelovati 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.