
Hoće li vam deepfakeom ukrasti lice pa ući u bankovni račun (i staviti vas u pornić)
Ako poslije ove epizode ne obrišete sve selfije s interneta, niste napravili ništa.
Šalu na stranu, iako možda nisam ni skroz neozbiljna. Naime, da bi se napravio dobar deepfake video, njegov kreator mora imati što kvalitetniju i veću količinu ulaznih podataka. A što daje više podataka o našem licu od selfija i videa iz svih kuteva, pod svim svjetlosnim uvjetima? I što uopće netko želi raditi s našim “licem”?
Kako je “oživio” Tupac…
U slučaju slavnih osoba, možda se želi promijeniti industrija zabave, kao što je filmska ili glazbena. Tako smo, pripremajući se za ovu epizodu podcasta, pogledali odlične videe Corridor Crewa, koji se bave specijalnim efektima u filmskoj industriji, a koji su napravili deepfake snimke Toma Cruisea, Keanua Reevesa te, za potrebe spota Snoop Doga, Tupaca.
Posljednji je video bio izazovan jer su upravo ulazni podatci bili lošiji od prethodna dva – temeljili su se na snimkama napravljenima u devedesetima, a u kojima su snimatelji preferirali samo jednu stranu Tupacova lica.
…a Kristen Bell završila u porniću
Probleme s deepfake videima već smo vidjeli u politici, ali i u pornografskoj industriji. U oba se slučaja iskorištavaju lica poznatih osoba ne bi li se manipuliralo snimkama, ali što je s licima “običnih” ljudi? Jesmo li se postavljanjem selfieja na internet otvorili nizu prijevara za koje nismo ni svjesni? Poput onih u industriji plaćanja, gdje transakcije možemo autorizirati upravo – licem?
Što online prevaranti mogu i žele s našim likom?
Gost ove epizode bio je Ivica Jurčić, direktor za Fraud u Mercury Processing Service International, koji nam je dao više uvida u to kako deepfake prijeti industriji plaćanja te kako se te prijetnje sprječavaju.
Ivica nam je otkrio:
- S tehničke strane što to deepfake jest, a što nije, odnosno zašto obična video manipulacija ili montaža nije deepfake?
- Koliko je jednostavno ili teško napraviti deepfake video danas?
- Ugrožava li deepfake biometriju, koja se popularizirala kao najsigurniji način autentikacije
- Koji su primjeri prijevara povezani s deepfakeom u industriji plaćanja?
- Kako se oni koji ih sprječavaju igraju mačke i miša s prevarantima?
- Koliko je javnost uopće zabrinuta za to da će netko iskoristiti njihov lik za prijevare?
Ivan i ja, očito, nismo ništa naučili, stoga i dalje postavljamo naša videa na internet. 🙂 Pogledajte snimku ovdje, a ako ste više za audio, sve imamo za vas!
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.