
Ljubitelji horor stripova, ova domaća digitalna poslastica će vam se svidjeti: Dark Sonata
Ako volite stripove, pogotovo nešto mračnije žanrove, svidjet će vam se domaći uradak iza kojeg stoji Boris Benko. Riječ je o grafičkoj noveli, prilagođenoj za digitalno doba, koja se može preuzeti u PDF-u, a u uskoro će zaživjeti i na mobilnim uređajima, potpomognuta multimedijalnim sadržajem.
Borisa smo upoznali kao osobu koja “živi” od infografika, a sada je konačno ostvario ono što mu je na umu pet godina – objavio je digitalnu grafičku novelu pod imenom Dark Sonata. Nadrealna je to priča u kojoj se često ne razlikuje nestvarni dio od stvarnoga, a i jedno i drugo izgleda poput noćne more bez kraja. Nakon niza čudnih događaja, glavni lik, Adam, konačno pronalazi djevojku za kojom traga, Anabel, ali priča tek tada postaje bizarnija…
Specifičan plošni vizualni stil
Ono što je zanimljivo s tehničke strane, jest da je izdanje u potpunosti kreirano upotrebom vektorskog softvera, odnosno Adobe Illustratora. Dakle, nema crtanja rukom, nego su ilustracije nastale spajanjem i transformacijom osnovnih geometrijskih oblika.
Budući da se godinama bavim infografikom i digitalnom ilustracijom, razvio sam specifičan vizualni stil koji se bazira na kombiniranju i transformaciji osnovnih geometrijskih oblika nastalih uporabom softvera za vektorsku grafiku, što rezultira jednostavnim, flat 2D, pomalo ciljano ukočenim vizualnim stilom gdje su likovi prikazani plošno. Nešto kao crteži starih Egipćana, gdje postoji samo ‘an face’ ili profilni prikaz. Primjena navedenog vizualnog stila bio je samo logičan korak dalje u odnosu na infografiku. S druge strane želio sam ponuditi nešto svježe i novo na tržištu stripa, napraviti odmak od klasičnog načina crtanja rukom, superjunaka, nabrijane radnje, mnoštva udaraca i slično. Ovdje je više riječ o sporoj priči koja je namijenjena ozbiljnijoj publici.
Umjesto kratkog filma, grafička novela
Tehnički, ovdje nije riječ o stripu, nego o grafičkoj noveli. Dok se stripovi najčešće objavljuju u nastavcima koji prate dogodovštine glavnih likova, kod grafičke je novele najčešće slučaj o cjelovitoj priči na većem broju stranica koja ne izlazi u nastavcima. Boris objašnjava i zbog čega je odabrao mračniji stil:
Na ovakav projekt sam se odlučio ponajviše zato što su mi stripovi ljubav iz najranijih dana, volim horror i mystery žanr, mračne ‘dark’ priče, bilo da se radi o filmovima, stripovima ili literaturi. Dark Sonata razvila se iz ideje koja je prvotno zamišljena kao predložak za kratki film – nešto u stilu jedne epizode ‘Zone Sumraka’, ali pošto sam shvatio da će tako nešto biti gotovo pa nemoguće realizirati, naposljetku je ideja transformirana i prilagođena formatu grafičke novele. Priču sam razvijao, pripremao i crtao godinama, onako usput više iz hobija, a kad sam shvatio da neću posustati i odustati na pola rodila se ideja da ju pretvorim u proizvod primjeren digitalnom dobu u kojem živimo.
Mračna sonata kroz nekoliko bi mjeseci mogla osvanuti i u hrvatskoj verziji, a očekuje se da će zaživjeti i na AppStoreu te Google Playu. Boris trenutno radi na dodatnim multimedijalnim sadržajima koji će biti objedinjeni u navedenim verzijama.
A, naravno, kako bi drugačije netko poput Borisa dodatno promovirao svoj rad negoli – infografikama. Tako na stranici sad možete pronaći u tom obliku informacije o nastanku same novele, ali i rangiranje najstrašnijih likova djevojčica iz horor filmova (prema njoj je najstrašnija Rogan McNeal iz Egzorcista, ali ja bih ipak stavila Samaru Morgan iz Prstena).
Želite više? Uronite u Mračnu sonatu – besplatnu i/ili plaćenu verziju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.