Dan sigurnijeg interneta: Djeca provode i do pet sati dnevno na internetu

Dan sigurnijeg interneta: Osnovnoškolci provode i do 5 sati dnevno na internetu

Povodom obilježavanja globalnog Dana sigurnijeg interneta 7. veljače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i Microsoft Hrvatska, već treću godinu zaredom zajednički organiziraju edukacije u hrvatskim školama. Cilj edukacija je promicati sigurniju i odgovorniju upotrebu tehnologije i mobilnih uređaja, posebno među djecom i mladima.

sigurniji_internet_cover

Korištenjem tehnologije, djeca i mladi gube svijest o granicama između stvarnog i virtualnog svijeta, što povećava rizik od različitih rizičnih ponašanja, nasilja i počinjenja kaznenih djela, što se projektom poput Dana sigurnijeg interneta želi spriječiti. Stoga Microsoft Hrvatska i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu s partnerima, treću godinu zaredom organiziraju edukacije u hrvatskim školama, a u sklopu projekt Europske komisije.

Svoje sudjelovanje je za sada prijavilo 115 hrvatskih škola, a iako prijave još traju, organizatori ističu da je već sada premašen prošlogodišnji broj od 104 škole i 6.000 učenika koji su sudjelovali u projektu.

Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, istaknuo je da je sigurnost na internetu jedno od bitnih pitanja u odgoju djece. S time se slaže i Ivan Vidaković iz Microsofta Hrvatska koji je podsjetio i na nedavnu akciju Web detektivi u sklopu koje je 95 osnovnoškolaca u pet slavonskih županija dobilo diplome web detektiva te pristupni kod putem kojeg mogu nadležni službama prijavljivati neprimjereno ponašanje na internetu.

Što očekuje sudionike?

U sklopu projekta, 7. veljače će se održati predavanje Skype for Business za učenike svih uključenih škola, a svaka od škola će napraviti i radionicu na lokaciji. Na radionicama se razvijaju kreativne vještine te se uspoređuju aktivnosti djece prije pojave interneta i danas. Sve uključene škole dobile su i edukacijske pakete koji obuhvaćaju razne materijale koje učitelji mogu koristiti u radu s učenicima, uključujući video uratke, prezentacije za roditelje, edukacijske vodiče i drugo.

Istovremeno, u tijeku je kampanja na internetu i društvenim medijima i u sklopu nje roditelji i djeca će moći ispunjavati online kviz koji će 7. veljače biti objavljen na službenim stranicama te će moći provjeriti svoju razinu sigurnosti na digitalnim medijima.

A o važnosti sigurnosti djece na internetu govore i podaci istraživanja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu prema kojima djeca osnovnoškolske dobi provode i do pet sati dnevno na internetu, 55 posto djece internetu pristupa mobitelom, a 90 posto djece ima otvoren profil na Facebooku. Također, u slučaju zlostavljanja na internetu, samo 10 posto ispitanika tražim pomoć u takvim situacijama, od čega ih tek 2 posto traži pomoć od djelatnika škole. Organizatori podsjećaju da se škole koje žele educirati svoje učenike o sigurnijem ponašanju na internetu još uvijek mogu prijaviti za sudjelovanje, a više informacija može se pronaći na službenim stranicama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.