Povodom obilježavanja globalnog Dana sigurnijeg interneta 7. veljače, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu i Microsoft Hrvatska, već treću godinu zaredom zajednički organiziraju edukacije u hrvatskim školama. Cilj edukacija je promicati sigurniju i odgovorniju upotrebu tehnologije i mobilnih uređaja, posebno među djecom i mladima.
Korištenjem tehnologije, djeca i mladi gube svijest o granicama između stvarnog i virtualnog svijeta, što povećava rizik od različitih rizičnih ponašanja, nasilja i počinjenja kaznenih djela, što se projektom poput Dana sigurnijeg interneta želi spriječiti. Stoga Microsoft Hrvatska i Centar za nestalu i zlostavljanu djecu s partnerima, treću godinu zaredom organiziraju edukacije u hrvatskim školama, a u sklopu projekt Europske komisije.
Svoje sudjelovanje je za sada prijavilo 115 hrvatskih škola, a iako prijave još traju, organizatori ističu da je već sada premašen prošlogodišnji broj od 104 škole i 6.000 učenika koji su sudjelovali u projektu.
Tomislav Ramljak, predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, istaknuo je da je sigurnost na internetu jedno od bitnih pitanja u odgoju djece. S time se slaže i Ivan Vidaković iz Microsofta Hrvatska koji je podsjetio i na nedavnu akciju Web detektivi u sklopu koje je 95 osnovnoškolaca u pet slavonskih županija dobilo diplome web detektiva te pristupni kod putem kojeg mogu nadležni službama prijavljivati neprimjereno ponašanje na internetu.
Što očekuje sudionike?
U sklopu projekta, 7. veljače će se održati predavanje Skype for Business za učenike svih uključenih škola, a svaka od škola će napraviti i radionicu na lokaciji. Na radionicama se razvijaju kreativne vještine te se uspoređuju aktivnosti djece prije pojave interneta i danas. Sve uključene škole dobile su i edukacijske pakete koji obuhvaćaju razne materijale koje učitelji mogu koristiti u radu s učenicima, uključujući video uratke, prezentacije za roditelje, edukacijske vodiče i drugo.
Istovremeno, u tijeku je kampanja na internetu i društvenim medijima i u sklopu nje roditelji i djeca će moći ispunjavati online kviz koji će 7. veljače biti objavljen na službenim stranicama te će moći provjeriti svoju razinu sigurnosti na digitalnim medijima.
A o važnosti sigurnosti djece na internetu govore i podaci istraživanja Centra za nestalu i zlostavljanu djecu prema kojima djeca osnovnoškolske dobi provode i do pet sati dnevno na internetu, 55 posto djece internetu pristupa mobitelom, a 90 posto djece ima otvoren profil na Facebooku. Također, u slučaju zlostavljanja na internetu, samo 10 posto ispitanika tražim pomoć u takvim situacijama, od čega ih tek 2 posto traži pomoć od djelatnika škole. Organizatori podsjećaju da se škole koje žele educirati svoje učenike o sigurnijem ponašanju na internetu još uvijek mogu prijaviti za sudjelovanje, a više informacija može se pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.