
Geekete, sretan Međunarodni dan djevojaka u ICT-u: Neka vas sljedeće godine bude još više!
Svakog četvrtog četvrtka u četvrtom mjesecu obilježava se međunarodni dan djevojaka u ICT-u, kako bi se pripadnice spola manje zastupljenog u ovoj industriji potaknule da istraže mogućnosti koje im pruža tehnologija te potraže svoju karijeru u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama.

Svakog četvrtog četvrtka u četvrtom mjesecu obilježava se Međunarodni dan djevojaka u ICT-u, kako bi se pripadnice spola manje zastupljenog u ovoj industriji potaknule da istraže mogućnosti koje im pruža tehnologija te potraže svoju karijeru u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama.
Dio je to inicijative Tech Needs Girls koju su pokrenule zemlje članice ITU (International Telecommunications Union), koja uključuje školarine, mentorstvo, savjetovanje i organiziranje niza događaja diljem svijeta usmjerenih na osnaživanje žena i podršku onima koje odluče svoju karijeru potražiti u tehnologiji.
Sam Međunarodni dan djevojaka u ICT-u zamišljen je kao dan kada tehnološke tvrtke i državne agencije pozivaju studentice i druge zainteresirane djevojke da provedu dan u njihovim uredima kako bi dobile bolju sliku o poslovnim mogućnostima koje im ICT sektor nudi. U inicijativi najčešće sudjeluju relevantna ministarstva, ICT tvrtke, akademske institucije, agencije UN-a i različite nevladine organizacije.
ICT djevojke na domaćem terenu
Prošle godine ovaj je dan obilježio Cisco u suradnji s NetAkademijom, no kako se čini, ove godine nije službeno organiziran ni jedan takav događaj. Nadamo se kako će se to do sljedeće godine ipak promijeniti i da će se s vremenom smanjiti razlika u broju profesionalnih geekova i geeketa.
Prema informacijama američkog Nacionalnog centra za žene u informacijskim tehnologijama, tek 18 posto tamošnjih studenta koji završe računalne studije su djevojke, dok se na Zagrebačkom FER-u taj broj već godinama vrti oko 20 posto, što i dalje predstavlja velik raskorak.
Zanimljiv uvid u spolnu raspodjelu dala je na blogu tvrtke i Infinumova HR menadžerica – na natječaj za posao developera od 68 prijava bile su samo 4 kandidatknje (6 posto). Dok to ne predstavlja nužno stvarno stanje na tržištu, brojke su svakako indikativne.
Posebnu pohvala ipak ide preko granice, jer je srpsko Ministarstvo vanjske i unutrašnje trgovine i telekomunikacija okupilo 150 maturantica beogradskih gimnazija kojima će se povodom ovog dana predstaviti uspješne žene iz sektora informacijskih i komunikacijskih tehnologija, obrazovanja, aktivizma i poduzetništva.
Poželimo si onda za sljedeću godinu više događaja vezanih uz ovaj dan u cijeloj regiji, ali i više inicijativa poput Rails Girls, Android Girls ili Geek Girl Dinners kroz godinu kako bismo unijeli malo balansa i otvorili vrata ICT svijeta djevojkama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Žena u IT-u
24. 04. 2014. u 1:52 pm
Ako već pišete članke na ovu temu možda ne bi bilo loše istražiti dalje od prve stranice gugla i naći neke pozitivne primjere firmi koje nisu općepoznato šovinističke. Uostalom, valjda bi trebali težiti jednakom tretmanu a ne većem broju evenata.
Tena Šojer
24. 04. 2014. u 2:11 pm
Moram priznati da nisam primijetila da sam se igdje dotakla šovinističkih i nešovinističkih firmi, niti je to tema teksta. Ako misliš na podatak o prijavama na posao developera, teško da je neka tvrtka odgovorna za broj i spolnu raspodjelu ljudi koji se na neki natječaj jave. Kada smo već kod jednakog tretmana- događaji, akcije i inicijative koje potiču ravnopravnost i jednaku uključenost su dobar (iako ne jedini nužan) korak u tom smjeru, nisu li?
Žena u IT-u
25. 04. 2014. u 11:04 am
Mislim da nema više potrebe da ponovo odgovaram jer je u donjem komentaru sve pojašnjeno. Nažalost većina koja radi u ovim krugovima zna da ima svega.
Bojim se da ovdje prezentirane informacije dolaze iz jednog malog izvora.
Druga žena u IT-u
25. 04. 2014. u 1:07 am
Prva komentatorica se nadovezuje na to da je Infinum poznat u sceni kao “općepoznato šovinistički”. I da nisu, nije bit u tome, nego u tome kako ih ljudi, u ovom slučaju žene, percipiraju jer to dovodi do niskih broja prijava žena za posao kod njih.
Također, nabrojeni eventi su većinstveno bili u organizaciji GGDa što je organizacija od žena za žene.
Mislim da ostali akteri u sceni nisu dovoljno aktivni što se tiče te teme.
Nije toliko teško motivirati cure i žene da se priključe, već ih je teže zadržati radi opće poznate klime i posljedica koje nastupaju kada zastupe svoje interese u toj sceni. I to je nešto što je poznato i školarcima.
Da, “Tech needs girls” ali Tech isto tako treba kulturu koja ih prihvaća.