Geekete, sretan Međunarodni dan djevojaka u ICT-u: Neka vas sljedeće godine bude još više!

Geekete, sretan Međunarodni dan djevojaka u ICT-u: Neka vas sljedeće godine bude još više!

Svakog četvrtog četvrtka u četvrtom mjesecu obilježava se međunarodni dan djevojaka u ICT-u, kako bi se pripadnice spola manje zastupljenog u ovoj industriji potaknule da istraže mogućnosti koje im pruža tehnologija te potraže svoju karijeru u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama.

Jeste li danas zagrlili svoje tech djevojke? Ili otvorili vrata svojih tvrtki da potaknete mlade žene na karijeru u ICZ-u?
Jeste li danas zagrlili svoje tech djevojke? Ili otvorili vrata svojih tvrtki da potaknete mlade žene na karijeru u ICT-u?

Svakog četvrtog četvrtka u četvrtom mjesecu obilježava se Međunarodni dan djevojaka u ICT-u, kako bi se pripadnice spola manje zastupljenog u ovoj industriji potaknule da istraže mogućnosti koje im pruža tehnologija te potraže svoju karijeru u informacijskim i komunikacijskim tehnologijama.

Dio je to inicijative Tech Needs Girls koju su pokrenule zemlje članice ITU (International Telecommunications Union), koja uključuje školarine, mentorstvo, savjetovanje i organiziranje niza događaja diljem svijeta usmjerenih na osnaživanje žena i podršku onima koje odluče svoju karijeru potražiti u tehnologiji.

Sam Međunarodni dan djevojaka u ICT-u zamišljen je kao dan kada tehnološke tvrtke i državne agencije  pozivaju studentice i druge zainteresirane djevojke da provedu dan u njihovim uredima kako bi dobile bolju sliku o poslovnim mogućnostima koje im ICT sektor nudi. U inicijativi najčešće sudjeluju relevantna ministarstva, ICT tvrtke, akademske institucije, agencije UN-a i različite nevladine organizacije.

ICT djevojke na domaćem terenu

Prošle godine ovaj je dan obilježio Cisco u suradnji s NetAkademijom, no kako se čini, ove godine nije službeno organiziran ni jedan takav događaj. Nadamo se kako će se to do sljedeće godine ipak promijeniti i da će se s vremenom smanjiti razlika u broju profesionalnih geekova i geeketa.

Prema informacijama američkog Nacionalnog centra za žene u informacijskim tehnologijama, tek 18 posto tamošnjih studenta koji završe računalne studije su djevojke, dok se na Zagrebačkom FER-u taj broj već godinama vrti oko 20 posto, što i dalje predstavlja velik raskorak.

Zanimljiv uvid u spolnu raspodjelu dala je na blogu tvrtke i Infinumova HR menadžerica – na natječaj za posao developera od 68 prijava bile su samo 4 kandidatknje (6 posto). Dok to ne predstavlja nužno stvarno stanje na tržištu, brojke su svakako indikativne.

Posebnu pohvala ipak ide preko granice, jer je srpsko Ministarstvo vanjske i unutrašnje trgovine i telekomunikacija okupilo 150 maturantica beogradskih gimnazija kojima će se povodom ovog dana predstaviti uspješne žene iz sektora informacijskih i komunikacijskih tehnologija, obrazovanja, aktivizma i poduzetništva.

Poželimo si onda za sljedeću godinu više događaja vezanih uz ovaj dan u cijeloj regiji, ali i više inicijativa poput Rails Girls, Android Girls ili Geek Girl Dinners kroz godinu kako bismo unijeli malo balansa i otvorili vrata ICT svijeta djevojkama.

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Žena u IT-u

    Žena u IT-u

    24. 04. 2014. u 1:52 pm Odgovori

    Ako već pišete članke na ovu temu možda ne bi bilo loše istražiti dalje od prve stranice gugla i naći neke pozitivne primjere firmi koje nisu općepoznato šovinističke. Uostalom, valjda bi trebali težiti jednakom tretmanu a ne većem broju evenata.

    • Tena Šojer

      Tena Šojer

      24. 04. 2014. u 2:11 pm Odgovori

      Moram priznati da nisam primijetila da sam se igdje dotakla šovinističkih i nešovinističkih firmi, niti je to tema teksta. Ako misliš na podatak o prijavama na posao developera, teško da je neka tvrtka odgovorna za broj i spolnu raspodjelu ljudi koji se na neki natječaj jave. Kada smo već kod jednakog tretmana- događaji, akcije i inicijative koje potiču ravnopravnost i jednaku uključenost su dobar (iako ne jedini nužan) korak u tom smjeru, nisu li?

      • Žena u IT-u

        Žena u IT-u

        25. 04. 2014. u 11:04 am Odgovori

        Mislim da nema više potrebe da ponovo odgovaram jer je u donjem komentaru sve pojašnjeno. Nažalost većina koja radi u ovim krugovima zna da ima svega.
        Bojim se da ovdje prezentirane informacije dolaze iz jednog malog izvora.

  2. Druga žena u IT-u

    Druga žena u IT-u

    25. 04. 2014. u 1:07 am Odgovori

    Prva komentatorica se nadovezuje na to da je Infinum poznat u sceni kao “općepoznato šovinistički”. I da nisu, nije bit u tome, nego u tome kako ih ljudi, u ovom slučaju žene, percipiraju jer to dovodi do niskih broja prijava žena za posao kod njih.

    Također, nabrojeni eventi su većinstveno bili u organizaciji GGDa što je organizacija od žena za žene.
    Mislim da ostali akteri u sceni nisu dovoljno aktivni što se tiče te teme.
    Nije toliko teško motivirati cure i žene da se priključe, već ih je teže zadržati radi opće poznate klime i posljedica koje nastupaju kada zastupe svoje interese u toj sceni. I to je nešto što je poznato i školarcima.
    Da, “Tech needs girls” ali Tech isto tako treba kulturu koja ih prihvaća.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...