Uspješni serijski digitalni poduzetnik konzumira ogromnu količinu informacija na internetu, najviše kroz podcaste i na Twitteru. Od napornih poslovnih obaveza najradije se opušta uz videa hrane, golfa ili američkog nogometa ili pak dobru stratešku videoigru.
Damir Sabol danas je najpoznatiji kao suosnivač Photomatha i Microblinka, iako su ta dva startupa njegov drugi poslovni uspjeh – prvi je bio Iskon Internet, koji je bio prvi nezavisni pružatelja internetskih usluga u Hrvatskoj, a sadržavao i portal, email servis, chat, forum…
Potencijal interneta prepoznao je, kaže, čim se prvi put susreo s njim ranih devedesetih na FER-u. Medij na kojem je izgradio poslovni uspjeh Sabol danas konzumira najviše kroz vijesti na portalima, podcaste i threadove na Twitteru.
Podcast sigurno neće pokrenuti (iako ih voli slušati), da ima više vremena bio bi gastro influencer, a na metaverse kaže samo – meh.
Kako je izgledao tvoj prvi susret s internetom?
Bilo je to na FER-u početkom 90-ih. Onda je internet radio samo na tekstualnom sučelju i to je bio prvi susret. Ali i tako rudimentarno sučelje je bilo vrlo uzbudljivo i pokazivalo je ogroman potencijal interneta.
Koja je bila prva društvena mreža ili online medij koji si pratio?
To je bilo jako davno i sve se drastično promijenilo. Dosta sam koristio CNET i news.com. A društvene mreže smo zapravo više radili – prvi Iskonov chat je bio strašno popularan, a pravih društvenih mreža kakve danas znamo nije bilo još nekoliko godina.
Što danas najviše konzumiraš na internetu? Stručne članke, savjete, video, podcaste, Instagram, TikTok, Linkedin…ili nešto deseto?
Stručni sadržaj, vijesti vezane za tehnologiju i financijske informacije. Twitter mi je zapravo najdraži izvor kvalitetnih infomacija, a Linkedin gotovo uopće ne koristim. Nemam potrebu ni influencati, ni graditi osobni profesionalni brand, ni karijeru pa mi Linkedin nije u fokusu. 🙂
Koji te meme ili fora koju si vidio na internetu nedavno nasmijala?
You told me you are Full Stack Developer! Yes – I am Full Stack Overflow!
Koje su ti aplikacije na prvom ekranu mobitela?
Photomath Dev verzija, Google Maps, Twitter, Apple Music, Overcast (za podcaste) i aplikacije za messaging.
Jesi li ikad bio na Twitteru? Zašto (ne)voliš Twitter?
Twitter mi zapravo daje pristup do najkvalitenijih informacija iz nekih područja koja pratim – npr. tehnologije, umjetne inteligencije, investiranja, makro trendova i slično. I mogu pratiti vrhunske profesionalce iz bilo kojeg produčja. To zna biti iznimno vrijedno.
Da si influencer/bloger, koja bi bila tvoja niša (gastro, beauty, modni, putovanja, roditeljski, gejming, auti, sport..)?
Gastro, jer jedem puno zanimljive hrane po svijetu i da mi se to da raditi, mislim da bi bilo dosta atraktivno.
Šta kažeš na metaverse?
Meh!
Jesi li uložio u kripto?
Imam kripto u portfelju, ali mali postotak. Vjerujem dugoročno u kripto i mislim da ga treba imati u portfelju, ali kripto je realno još uvijek više špekulacija nego investiranje.
Igraš li videigre? Ako da, koje?
Znao sam izvaditi neku stratešku igru i potrošiti dan ili dva na nju, ali sve rjeđe. Imam dosta uzbuđenja i strateških poslovnih nadigravanja pa mi je to dovoljno.
Je li ti se ikad dogodilo da je neki tvoj komentar ili objava na društvenim mrežama privuklo puno više pažnje nego što si mislio?
Da, dogodilo mi se. I pozitivno i negativno. I sad zbog toga sve manje objavljujem jer to kreira glad za lajkovima, što zna ljude odvesti u čudne smjerove i biti ogroman potrošač energije (ali čast iznimkama!)
Plaćaš li pretplatu na neki portal, domaći ili strani?
Da, plaćam. Jutarnji, Telegram, CNBC Pro i jedan servis s investicijskim analizama. I plaćam Apple One Family gdje dolazi i News, ali to malo koristim.
Šalješ li glasovne poruke?
Ne!
Da možeš zadržati samo jednu pretplatu na neki servis, to bi bio..?
Apple One (ali zbog Musica i cloud storage koji backupira sve fotografije i sve ostalo za cijelu obitelj).
Najbolja i najgluplja stvar koju si kupio/la po preporuci s interneta?
Najbolje je pumpa za sustav grijanja iz Češke u pola cijene od lokalne. Ne mogu se sjetiti najgluplje, ali ima stvari po kući koje sam impulzivno kupio, a nije bilo ono što sam očekivao.
Koju aplikaciju prvu otvoriš svaki dan ujutro?
Nažalost Gmail ili Slack.
Jesi li nedavno pročitao neki dobar članak online koji bi preporučio svima?
Zapravo jako puno članaka pregledam, ali često površno. Konzumiram ogromnu količinu informacija, ali uz sve manje pažnje i sve manje strpljenja. Format koji mi se sviđa i zna biti baš informativan su Twitter threadovi. Pa evo jedan dobar twitter thread o businessu s jeftinim vinima u SAD-u:
Fred Franzia created Trader Joe's $2 wine (“Two Buck Chuck”).
He comes from a wine family but hated the pretentious industry. Comparing an $80 bottle to his $2 brand, he asked, "Do you get 40x the pleasure?”
It’s now sold 1B+ bottles and makes >$100m/year.
Here's the story🧵 pic.twitter.com/LLyFVpMkWC
— Trung Phan (@TrungTPhan) June 4, 2022
Koliko paziš na privatnost?
Nekad pazim i često ne pazim ali nisam siguran da privatnost kakvu smo znali više uopće postoji u digitalnom svijetu.
Koji je tvoj digitalni guilty pleasure?
Video prilozi o hrani i najbolji potezi u golfu i američkom nogometu. To mi je ultimativna relaksacija prije spavanja.
Hoćeš li uskoro pokrenuti podcast?
To je lako – neću! Ali ih puno slušam u dugim šetnjama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.