DaiBau, uz investiciju od 700.000 eura, želi pomoći svima u regiji koji muku muče s majstorima

DaiBau, uz investiciju od 700.000 eura, želi pomoći svima u regiji koji muku muče s majstorima

Pronaći dobrog majstora zna biti Sizifov posao, a Daibau, u Hrvatskoj poznat kao eMajstor, uz investiciju fondova South Central Ventures i Vito ONE, želi biti vodeće rješenje.

Znate nekog dobrog majstora? Ako već sami ne znate kako postaviti pločice ili popraviti krov, velike su šanse da imate kontakt osobu koja vam može preporučiti nekoga. I upravo tako i danas, u digitalnom dobu, najčešće funkcionira proces pronalaska adekvatnog majstora – preko usmenih preporuka.

No, što ako ne možete naći adekvatnog majstora na taj način? Što ako niste zadovoljni njegovim radom – ili ako on nije zadovoljan nama?

O tome koliko je tržište aktivno u potrazi za dobrim platformama na kojima se mogu pronaći majstori, govori i vijest da je slovenska platforma DaiBau u početnoj A seriji financijskog ulaganja prikupila 700 tisuća eura, a najveći ulagači bili su South Central Ventures i Vito ONE.

Od 2017. godine DaiBau se posebno fokusira na klijente koji se bave izgradnjom poslovnih nekretnina i većih objekata, a na platformi je trenutno aktivno 30.000 izvođača radova iz Hrvatske, Slovenije, Austrije i Srbije. Ako ste se pitali, u Hrvatskoj se DaiBau zove eMajstor.

Uber za… majstore?

Ova vijest odličan je povod za razgovor o digitalnom tržištu usluga te pozitivnim i negativnim stranama potrage za majstorima na internetu. Sintagma “Uber za Xvrlo je popularna među ljubiteljima tehnologije, a sve se više usluga nastoji voditi načelima ove poznate tvrtke. No, koliko god “Uber princip” ima smisla za mnoga poslovanja, još nije u potpunosti zaživio u svim sferama usluga pa tako, iako već postoji nekoliko servisa sličnih eMajstoru na tržištu, majstore i dalje najčešće tražimo preporukom unutar naše zajednice.

No, istodobno, svatko tko obavlja bilo kakve radove moći će vam navesti barem nekoliko priča o tome kako nije bio zadovoljan majstorom za neku stvar, ali morao ga je trpjeti jer jednostavno nije imao nekog da preporuči boljeg.

Preporuke od profesionalaca, a ne prijatelja kumovog poznanika

Kao i druge slične platforme, i Daibau funkcionira na principu da vi, kao osoba kojoj radovi trebaju, jednostavno upišete tko i što vam točno treba, a zatim vas platforma spaja s izvođačima radova s kojima kasnije dodatno dogovarate sve detalje. Korisnicima koji mogu biti privatne osobe, tvrtke ili javne ustanove, Daibau preporučuje i građevinske tvrtke, arhitekte i druge stručnjake na ovom području.

Prema tome, sami zapravo ne morate prolaziti kroz gomilu raznih oglasa, već ćete na mail dobiti popis majstora i drugih izvođača radova koji zadovoljavaju vaše kriterije. I ovdje je riječ o nekoj preporuci, samo što vam majstore preporučuje platforma koja se bavi samo time, a ne prijatelj kumovog poznanika.

Izazovi s majstorima i platformama za majstore

Horor priče o majstorima opjevane su na mnogo kava i grupa, a iskustva ljudi, koja sam istražujući za ovaj tekst pronašao, idu od smiješnih do užasnih. Jedno od učestalijih jest ona da majstori ne dolaze na vrijeme, dođu potpuno drugi dan ili jednostavno ni ne dođu uopće iako ste se jasno dogovorili gdje i kad. Majstori su u posljednje vrijeme postali kao mitska bića koja funkcioniraju po nekim samo njima poznatim pravilima.

Može li jedna platforma to riješiti?

O ovakvim situacijama razgovarao sam i s Filipom Višićem, digitalcem koji upravo gradi kuću te proces dokumentira na (video) blogu Moja Kuća.

Na Filipovom blogu možete vidjeti kako kuća napreduje kroz redovite objave. Filip Višić

Filip mi kaže kako je danas izuzetno teško naći nekoga tko će vam savjesno i kvalitetno odraditi posao, kvalitetni majstori su na cijeni i u inozemstvu, što je, dakako, uzrokovalo i da mnogi domaći majstori svoju sreću pronađu vani. Samim nedostatkom dobrih majstora, pala je kvaliteta i radova i broj tvrtki te je zaista najteže naći tvrtku koja će sve radove odraditi kvalitetno i u roku.

Filip iznosi svoje iskustvo s jednom od platformi sličnih eMajstoru te otkriva jedan od izazova – korisnici će možda brzo prepoznati vrijednost takvih servisa, ali hoće li i majstori?

Došao sam na stranicu, ponudili su mi popis firmi koje mogu kontaktirati za PVC stolariju, sastavio sam upit i poslao. Toliko je bilo jednostavno. Oni su to vjerojatno automatski slali njihovim dobavljačima Odlična stvar je što oni koji se već duže nalaze na servisu imaju komentare svojih klijenata, pa se može dobro vidjeti koja je tvrtka dobra i kako radi. Loša stvar je što se od tih 6 firmi javilo samo 3, što znači da sami dobavljači nisu prepoznali vrijednost ovakve platforme, no smatram da će se s vremenom većina tvrtki naučiti na ovakav način prezentacije i nuđenja vlasitih usluga.

Hoće li DaiBau postati olakšanje za pronalazak izvođača radova?

Digitalne platforme s bazom građevinskih radnika i drugih majstora postoje godinama, a o nekima smo pisali još 2015. Digitaliziranje olakšava transparentnost, a na idealnom digitalnom servisu za pronalazak majstora i drugih osoba koje nude svoje usluge treba postojati sustav koji će vam olakšati njihov pronalazak.

Hoće li DaiBau biti bolje rješenje od drugih, pokazat će vrijeme i korisnici, ali novo ulaganje sigurno će omogućiti daljnji rast za DaiBau. Njegovi slovenski osnivači, Martin Palci i Gregor Cernelc, napominju kako su kroz posljednje četiri godine ulagali velike napore kako bi došli do mjesta gdje se danas nalaze. Tvrtka danas ima preko 15 zaposlenih, s uredima u Zagrebu, Mariboru, Novom Sadu i Grazu.

U svakom slučaju, sedamsto tisuća eura dobra je investicija, a možemo se samo nadati da će uz više kvalitetnih platformi poput DaiBaua, osim što će se krajnjim korisnicima smanjiti glavobolje, i majstori htjeti ostati u Hrvatskoj i digitalizirati se, a ne otići trbuhom za kruhom u neke druge zemlje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Tomo

    Tomo

    16. 01. 2019. u 2:15 pm Odgovori

    Nekad su velike face bili inženjeri, sada su to zanatlije. Meštri su postali kao nuklearni fizičari. Lakše je doći do vrhunskog kirurga, nego do meštra koji će ti raditi na kući. Što je najjače, to su uglavnom ljudi koji su upisali zanat jer su bili lijenčine, probisvijeti, alkosi… pa su upisali zanat jer nisu mogli ništa drugo, a oni bolji i odgovorniji učenici su upisali gimnazije i druge četverogodišnje škole. Onda taj ološ (čast iznimkama) sad odjednom postaje deficitarna radna snaga, a potražnja je ogromna zbog apartmanizacije. Zamislite samo tu kombinaciju, jebivjetri prve vrste postali traženi više od doktora. Oni vas otkače bez pardona iako ste ih čekali 100 godina da dođete na red.

    Treba odobriti uvoz građevinskih radnika iz Bosne, Srbije, Kosova, Albanije, dati im poticaje, subvencionirati smještaj… što god treba samo da se z*jebe ovu trenutnu bagru.

  2. zoran

    zoran

    03. 10. 2019. u 1:55 pm Odgovori

    problem je što nema uvida u sve izvođače koje servis emajstor kontaktira na osnovu opisanog problema. Nije jasno po kojim kriterijima oni ulaze na listu, niti na osnovu koliko korisnika su dobili prikazanu ocjenu. Za razliku od sličnog servisa za traženje smještaja B&B.
    Dalje, ne možete sami odabrati jednog od evidentiranih izvođača jer im kontakt nije objavljen, tako da čekate tko god se javi prema njihovom odabiru u koji nemate uvid, a to su često oni koji su bez posla ili nisu kvalificirani za traženi posao. Što preciznije znate koga i što trebate teže je naći odgovarajućeg izvođača.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?