
Znate li da je pariški ‘Uber za majstore’ već stigao u Hrvatsku? Upoznajte StarOfService
Takozvani Airbnb ili možda čak Uber za usluge. Thumbtack. Taskrabbit. Pa čak i nesuđeni Potrčko. Sve su to projekti koji pokušavaju promijeniti način na koji dolazimo do profesionalnih usluga - bilo da je riječ o jednostavnijim poslovima, poput sitnijih popravaka, ili da je riječ o opsežnijim projektima koji obuhvaćaju fotografiranje, dizajn interijera i slično. Već nekoliko mjeseci u Hrvatskoj djeluje jedan takav projekt - StarOfService - pariški startup koji je, uz Hrvatsku, od proljeća prisutan u 80 zemalja diljem svijeta. Može li on zamijeniti oglasnike ili usmene preporuke koje se prenose s koljena na koljeno…?
Lucas Lambertini, Toni Paignant i Maël Leclair u studenom su 2013. lansirali su StarOfService, koji je od tada doživio značajan rast, a iz tvrtke navode kako donosi 150 milijuna eura prihoda godišnje za više od 150.000 profesionalaca u sektoru usluga. Najpopularnije su usluge najam soba, frizerske, vodoinstalaterske i soboslikarske usluge, poduke pjevanja i usluge preseljenja, a trenutno djeluje u 80 zemalja svijeta – uz Hrvatsku, tu su i Rusija, Bugarska, Slovenija, Mađarska, Rumunjska, Ukrajina…
Da bi došlo do širenja na ova nova tržišta, StarOfService privukao je investiciju od 1,1 milijuna eura koju vodi Point Nine Capital (Helpling, Algolia) te uključuje i Olega Tschelzoffa (Fotolia), Ralpha Wernera (nekadašnji Senior Director u eBayu te nekadašnji CEO Mobile.de) i Kima Ventures (Xavier Niel i Jeremie Berrebi). Riječ je o investiciji serije A, dok su u seed rundi, vrijednoj 400.000 eura, sudjelovali i suosnivači BlaBlaCara, još jednog pariškog startupa prisutnog u Hrvatskoj.

Kako funkcionira StarOfService?
No, vratimo se na to kako StarOfService uopće funkcionira. TechCrunch je još u ožujku, kad se usluga širila na 80 tržišta, primijetio nevjerojatnu sličnost s već spomenutim američkim Thumbtackom – razlikuju se samo tržišta koja ciljaju. Oba servisa pomažu korisnicima da pronađu majstore, fotografe, trenere, dizajnere, frizere, vodoinstalatere i razne druge profesionalce. Za razliku od Taskrabbita i sličnih servisa, korisnici ne moraju sami pretraživati davatelje usluga – samo trebaju postaviti zahtjev koji imaju, popuniti detalje o njemu (vrsta posla, lokacija, vrijeme kad bi se posao trebao obaviti), a u roku od 24 sata profesionalci mogu licitirati za posao. Korisnik može zaprimiti više ponuda, procijeniti koja mu najviše odgovara i odabrati osobu za posao.
Zapošljavanje tima u Hrvatskoj
No, što se tiče platforme za hrvatsko tržište, pred timom je još dosta posla. Osim što ju ipak treba bolje jezično prilagoditi, potrebno je skupiti dovoljnu masu korisnika – i onih krajnjih, i ponuđača usluga. Iz tvrtke ne otkrivaju koliko za sada imaju korisnika u Hrvatskoj, ali napominju da bilježe rast – do sada se on događao organski, pretraživanjem usluga online, a sada planiraju zaposliti tim u Hrvatskoj koji će pomoći da taj rast bude još veći. Objašnjavaju i kako dolaze do profesionalaca koji nude svoje usluge:
Imamo baze profesionalaca u Hrvatskoj i većina naših zahtjeva pronalazi odgovarajuće profesionalce koji se natječu za uslugu. U slučaju da nemamo odgovarajuće profesionalce, odmah se fokusiramo na pronalaženje i pobrinemo se da svaka usluge ima barem tri do pet ponuđača.
Za sada se servis bavi samo spajanjem pravog pružatelja usluge s pravim zahtjevima, a plaćanje se ne obavlja putem platforme – što ne znači da se to neće u budućnosti promijeniti.
Hrvatsku smatraju tržištem punim potencijala, posebice jer na ovom tržištu ne postoji slična usluga, a istodobno postoji potreba za bržim i lakšim povezivanjem pružatelja usluge i korisnika.
Biste li i sami isprobali ovu “zvijezdu” usluge?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
21. 10. 2015. u 3:50 pm
Tih Internet servisa je već više nego korisnika usluga. Startup biznis je ušao u terminalnu fazu, kada presuši lova naivnih financijera otići će sve u 3 p.m.
Naravno ostati će par najvećih koji će pokupiti 98% kolača (Amazon, eBay itd). Već viđeno toliko puta. Novi startupi koji imaju mozga (i nemaju skrupula) imaju samo jedan suvisli plan: take money and run.
damir
21. 10. 2015. u 9:09 pm
Pogledam stranicu, radoznalost jbg, nađem 12 kategorija, iza svake upitnik – prepun neprevedenih riječi sa francuskog. Pa jbt, jeste mogli da kliknete 12 puta i pogledate ima li grešaka?? Šta očekivati od servisa koji ni elementarne stvari ne uradi kako treba?
Mia Biberović
21. 10. 2015. u 9:26 pm
Da, kao što rekoh, još je puno posla pred njima, posebno u tom dijelu.
Milan
22. 10. 2015. u 12:03 am
Men’s čini da je baš taj jedan od onih spomenutih ‘take money and run’ modela 🙂 Stoga čemu gnjavaža oko prijevoda
Milan
22. 10. 2015. u 12:08 am
BTW servis je krajnje bezvezan, s tisuću tupastih i nadasve suvišnih pitanja. Dok naručiš što ti treba otišao bi tirput pješke do majstora. Naruči popravak vrata..vanjska ili unutarnja, visoka, niska, drvena, lijevo desno…stil chic, avangarda.. Ludilo brale. Još je luđi tko je za ovo dao veliku lovu
asdfasdf
22. 10. 2015. u 9:17 am
za traženje majstora i izvođača već odavno postoje odlični profesionalni sajtovi kao što su http://www.mojmajstor.hr ili http://www.pravimajstor.hr … tako da je to područje pokriveno, a mislim da ni ovo drugo neće proći s ovako neprofesionalnom stranicom
Krešo
22. 10. 2015. u 9:23 am
Ja sam taj projekt isprobao prije 15 godina. Osnovni problem mi je bio što ne možeš jamčit kvalitetu. Kvalitetni majstori ionako imaju posla preko glave i ne shvaćaju te ozbiljno. A zastupat
jozo
25. 10. 2015. u 3:49 pm
Sve ovo već viđeno na Njuškalu… Razne usluge za kikiriki cijene. Jedino šta je u svemu ovome važno je hoće li država napokon početi kažnjavati one koji rade na crno i još se oglašavaju. Jer ako ja imam firmu za izradu drvnog namještaja, radim legalno, plaćam more poreza i PDV, kakve imam šanse u odnosu na one koji rade na crno i koji su u startu jeftiniji za 50%?
samoL
27. 11. 2017. u 12:48 pm
Čobanković, Sanader, Vidošević, Karamarko, Linić & Co ti zahvaljuju na tome! 😀