Nadomak Barcelone zavirili smo u 3 nova električna modela brenda Cupra kojeg vole i auto i tech entuzijasti

Nadomak Barcelone zavirili smo u 3 nova električna modela brenda Cupra kojeg vole i auto i tech entuzijasti

U auto industriji Španjolska nije izgradila ime kakvo je realno mogla imati. Međutim, nova era traži nove heroje, a ova zemlja ima važnog igrača koji bi mogao promijeniti percepciju Španjolske u specifičnom automobilskom svijetu.

Cup racing, skraćenica je od riječi Cupra koja je nekada bila sufiks na sportskim modelima brenda Seat. Potpuno novo poglavlje za španjolsku auto industriju počinje odvajanjem Cupre i formiranjem zasebnog brenda, kao i predstavljanjem njihova prva dva nova modela Ateca i Formentor. Iako se rijetko bavimo pisanjem o automobilima, ono što je Cupra napravila na svojoj prezentaciji na obalama Costa brave, zaslužuje se popratiti iz više različitih kuteva.

Mi ćemo to uraditi na nama svojstven način, zato se vežite, krećemo u jednu zanimljivu “vožnju” koju smo i sami doživjeli na istoku Španjolske.

Mjesto radnje: Autodromo Terramar

Ova staza nalazi se na nekih sat vremena vožnje autobusom od Barcelone i na prvi pogled djeluje kao da ju je vrijeme pregazilo i da su se tu nekada davno miješali miris benzina i snažni zvukovi trkačkih mašina. Upravo su ta staza i čitav kraj oko nje bili idealno mesto susreta nekadašnje i sadašnje ere automobilizma, koja od konvencionalnih motora polako, ali sigurno prelazi u područje elektrifikacije i integracije novih tehnologija.

U tom nesvakidašnjem okruženju mješavine modernog i retro ambijenta, iz Cupre su se potrudili da predstavnicima medija iz različitih krajeva svijeta predstave svoj Unstoppable impuls – kako je i službeno bio naslovljen događaj. U atmosferi nekadašnjih auto-moto trka, svoje centralno mesto pronašla je i staklena zgrada s fascinantnom refleksijom (kao iz James Bond filmova) koja je, vjerovali ili ne, izgrađena samo za potrebe događaja.

Svime time postigli su da se pozitivan i moderan impuls nastavi većim dijelom same prezentacije, ali i događaja koji se sastojao od šetanja na staroj stazi ispunjenoj trkačkim Cupra automobilima novijih generacija. Veliki broj specijaliziranih auto novinara tako je imao priliku premijerno se upoznati s najnovijim električnim modelima koje je Cupra predstavila, a koji će nositi sljedeće nazive:

  • Terramar (kao prvi električni SUV kompanije),
  • Tavascan (kao kupe verzija el. SUV-a) i
  • model UrbanRebel (gradski električni auto).
Novi modeli i uzdanice Cupre s kojima bi ovaj brend trebao oblikovati i usmjeriti svoje planove za budućnost. UrbanRebel (naprijed), Tavascan (lijevo) i SUV Terramar (desno). Model UrbanRebel krasi elektro motor od 226 konjskih snaga uz autonomiju od 440 kilometara s jednim punjenjem. Cupra

Prihvaćanjem rizika do izuzetnog uspjeha na tržištu

Iako elektrifikacija nije ništa novo u auto industriji, ono što je jasno iz cijelog ovog događaja jest da se spomenuti brend iz Martorela želi značajno razlikovati i istaknuti u odnosu na konkurenciju. Nemalo ambiciozan cilj, pogotovo ako uzmemo u obzir druge premium marke koje već drže ogroman dio tržišta i imaju svoje vjerne kupce.

Međutim, Cupra igra na jednu sasvim drugu kartu.

S obzirom na to da će spomenuti modeli biti dostupni tek 2025. godine, ova španjolska marka je zahvaljujući spektakularnom događaju htjela napraviti ono što je svakom brendu teško, a to je da se u potpunosti približi korisnicima kroz emociju, spremnost prihvaćanja rizika i implementaciju najnovijih tehnoloških trendova. Iako su pod palicom Volkswagen koncerna, Cupra je prihvatila taj rizik odvajanja od Seata nastojeći postati prepoznatljiva s novim identitetom sportskog i pomalo egzotičnog brenda.

Bez obzira na to što je ovo najteži korak za jednu kompaniju koja kreće od nule, čini se da Cupri za sada ide i više nego dobro. Prvo je Formentor doživio odličan uspjeh na tržištu, a onda je uslijedilo predstavljanje prvog električnog vozila Cupra Born, koje tek treba pokazati svoje pune potencijale. Da čitavi planovi kompanije nisu samo pusta priča i samo još jedno slovo na papiru, pokazuju i podaci kako je Cupra brend 2018. godine imao prihod od 430 milijuna eura, a samo tri godine kasnije, točnije 2021. taj prihod je iznosio 2,2 milijarde eura.

Model UrbanRebel je pokazatelj u kojem smjeru bi dizajnerski Cupra mogla usmjeravati razvoj budućih “touring” i gradskih vozila s osjetnom sportskom notom. Inače, ovaj model karakterizira ubrzanje od 0 do 100 km/h za 6,9 sekundi.

Ovo im je i te kako dalo za pravo da se dodatno ohrabre i svjetskoj javnosti predstave potpuno nove modele i koncepte redizajniranih postojećih modela među kojima su Formentor, Leon i Born. Otuda je nastao i hrabar plan kompanije da već sada najavi okvirni cilj od 500.000 proizvedenih automobila na godišnjoj razini. U prilog ambicioznim planovima može se dodati i to da Cupra nastoji sve više koristiti održive materijale i 3D printane dijelove kao elemente svojih automobila.

Dakle, moderna shvaćanja i moderni procesi za moderna, suvremena vozila. Zanimljivo je i to da će spomenuti brend zajedno s Volkswagenom igrati važnu ulogu u procesu izgradnje infrastrukture za električna vozila u Španjolskoj uz ulaganje od 10 milijardi eura, što je najveće pojedinačno industrijsko ulaganje u povijesti ove države.

Potpuni okret mlađim generacijama

Prilagoditi se jednoj zahtjevnoj ciljanoj skupini nije lako ma koji god proizvod razvijali ili proizvodili, a posebno ako govorimo o auto industriji gdje korisnici danas zapravo najviše cijene dizajn, tehnologiju i praktičnost. Na samoj sceni koju su okružili ekrani sjajne rezolucije, domaćini su se potrudili da kroz kreativne video snimke i grafike iskomuniciraju kako je Cupra kao brend okrenuta mlađoj generaciji, generaciji koja je odrasla na pop kulturi digitalnog doba i koja sada percipira umjetnost i tehnologiju na jedan sasvim drugačiji način.

Tako su na scenu izašli poznati ulični grafički umjetnik kao i nogometašica Barcelone koja je i dobitnica prestižne nagrade – Zlatne lopte u području ženskog nogometa. Upravo će takvi influenceri imati velik utjecaj na pozicioniranje i gradnju identiteta brenda u godinama koje dolaze. A koliku nadu i vjeru polažu u nove tehnologije, iz španjolske marke su najbolje pokazali VR prezentacijom UrbanRebel modela kada su svi predstavnici medija uz pomoć VR kacige imali priliku “provozati” ovaj novi model.

Nova zgrada u okviru kompleksa Terramar koja je podignuta za događaj i koja je ugostila novinare iz različitih krajeva svijeta.

Premještanje fizičkog svijeta u virtualni donijet će i jednu sasvim novu dimenziju u načinu korištenja tehnologija, što je budućnost koja nas sve čeka. Čak je i tu Cupra otišla korak dalje, predstavivši svoj virtualni svijet pod nazivom Meta Hype koji bi uskoro mogao zaživjeti, a što će na neki način predstavljati poligon u kojem bi i ostale marke automobila trebale se kretati.

Pozicionirali su se kao best buy i za one koji vole auta i za zaljubljenike u tehnologiju

Zapravo, automobilizam danas nije ništa drugo nego spoj tehnologije, umjetnosti i inženjeringa, što ga i čini dijelom kulture svih nas. Važno je ovdje napomenuti i da svaki brend mora i treba gajiti svoj identitet i na taj se način po nečemu specifičnom izdvojiti u moru ustaljenih i sada već dosadnih praksi komuniciranja s krajnjim korisnicima. Cupra je definitivno prešla na jednu novu razinu.

Vrlo dinamično putovanje koje je ovaj brend prevalio tijekom prethodnih godina, oblikovali su ga u nešto s čime se mogu poistovjetiti i oni koji vole automobile i oni koji vole tehnologiju pa čak i oni koji na četvorotočkaše gledaju kao prijevozno sredstvo od točke A do točke B. Pretpostavljate zašto je to tako? Zbog emocija koje uspijevaju probuditi kod vozača, kao što je to odlika nekih poznatih auto marki iz Njemačke, Italije, Japana.

Cuprini modeli od samog početka podsjećaju na gaming postaju, ali nove generacije otišle su i korak dalje.

Ulazak u premium segment kojem Cupra definitivno teži, značajno će i otvoriti tržište što bi moglo u potpunosti lansirati ovu marku među one najveće kroz nekoliko narednih godina. Elektrifikacija i pametna povezivost s korisnicima tokom vožnje uzeli su maha i zato je brzo prilagođavanje značajnije nego ikada prije. Čini se da je Cupra spremna za to, a 2025. godine ćemo točno i saznati koliko su uspjeli pogoditi potrebe tržišta s novim modelima koji će proći kroz stručne ruke auto novinara prije nego što dođu u gradske salone širom svijeta.

Činjenica jest da su Terramar, Tavascan i UrbanRebel sve što današnjem modernom korisniku treba od automobila, plus sportske performanse uz sve to, a za koje je zaslužan elektro pogon. Dok su se modeli povlačili s pozornice, čekajući neku drugu priliku da se upoznaju s javnošću, događaj se privodio kraju. Nitko nije krio oduševljenje čitavim spektaklom i hrabrošću da se predstave čak tri nova modela u istom danu.

Gledajući noćnu digitalnu projekciju na Terramar stazi na kojoj je krug obrnuo električni trkački Leon, nisam mogao da se ne zapitam jednu stvar. Što je na mene zapravo ostavilo najveći dojam? Tri nova automobila? Svakako da, ali postoji ono nešto više, a to je još bolja prepoznatljivost Cupre kao brenda. Gdje god uočim Cupru, vjerojatno će mi se stvoriti  potajna želja da u nekom trenutku vozim baš neki od njihovih automobila.

Ujedno su me i uvjerili u svoj specifičan identitet – doživio sam Cupru kao brend koji ima svoj DNK, koliko god bio u sjeni VW-a. Zaista su se potrudili da to i ostvare.

Međutim, još mi je samo jedan korak ostao, a to je provozati neki od njihovih novih modela kako bi stekao pun utisak. Ako za to ne bude prilike, čekam video snimke i testove auto novinara. U svakom slučaju, pred španjolskom markom je puno posla u narednim godinama kako bi opravdali očekivanja kupaca i samog tržišta s najavljenim modelima i promjenama. A i sami znate da svijet auto industrije ne oprašta greške.

Stari autodrom Terramar na kraju događaja bio je uveliko u mraku, a električni Cupra Born bio je spreman da nas vrati do autobusa za Barcelonu. Budućnost električnih vozila u svakodnevnom životu stiže brže nego što nam se to čini, na nama je samo hoćemo li ju i na koji način prihvatiti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Karijere

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.