100% ispitanika izjavilo je da tijekom tipičnog radnog tjedna konzumira sadržaj putem interneta. Televizija je na drugome mjestu, a slijede radio, novine i časopisi. Na internetu u prosjeku provedu čak 6,89 sati dnevno, a najčešće ga koriste putem laptopa ili stolnog računala. Riječ je o podatcima iz prvog dijela istraživanja CROMediascope koje je danas objavio IAB.
Koliko točno vremena provode na razne aktivnosti vezane uz medije, u koje doba dana su najaktivniji s korištenjem interneta, gledanjem TV-a ili listanjem časopisa, koje uređaje, kada i koliko koriste, kako se ti podatci razlikuju po demografskim skupinama – sve to i još mnogo više sažeto je i u prvom dijelu istraživanja CROMediascope koje obuhvaća konzumaciju medija i navike korištenja te posebno i korištenje interneta u Hrvatskoj u 2015. godini.
Internet se u 3 godine popeo na prvo mjesto
Mediascope je istraživanje koje je u Hrvatskoj prvi put provedeno 2012. godine u suradni s IAB-om Europe, a pokrivalo je teme poput generalne konzumacije medija, multitaskinga medija, online kupovine, utjecaja online oglasa na korisnike i mnoge druge. Na temelju tog istraživanja napravljen je i CROMediascope, a iako nije napravljena direktna komparacija s rezultatima iz 2012., zbog izmjene dijela pitanja, prikaza rezultata i metodologije, Jan Jilek, direktor IAB-a Hrvatska, napominje kako će oni koji imaju prethodni izvještaj primijetiti da se internet s trećeg medija, nakon televizije i radija, u tri godine popeo na prvo mjesto po korištenju:
Televizija je i dan danas po vremenu koje su joj korisnici poklanjali na otprilike istoj razini na kojoj je bila i 2012 g., dok je internet danas na prvom mjestu – i to čak preko 2,5 puta ispred TV-a. Dakle, u zadnje tri godine, Hrvati su zaista zavoljeli internet i vjerujemo da će se taj trend nastaviti.
Iz izvješća je vidljivo kako je internet nezaobilazni komunikacijski kanal kojemu korisnici posvećuju daleko više vremena, stoga ih je sve teže dosegnuti na drugim kanalima, dodaje.
A ako se želite i sami u to uvjeriti, prvi dio istraživanja možete preuzeti na IAB-ovim stranicama, a uskoro se očekuju i iduća dva koja uključuju multitasking medija, aktivnosti na internetu, online kupovinu, utjecaj interneta i internetskog oglašavanja na izbor proizvoda ili usluge te korištenje mobilnih telefona i tehnologije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.