Je li coworking samo prostor ili način rada, kakva je njegova uloga u povezivanju inovatora s grupama i zašto je hrvatski turizam prednost za coworking, samo su neka od pitanja kojima se u ponedjeljak bavila radna grupa CoWorkMED.

HUB385 je u ponedjeljak, 27. ožujka, ugostio radnu grupu projekta CoWorkMED posvećenu razvoju i poticanju primjene coworkinga na području Hrvatske i Mediterana. Riječ je o jednoj od aktivnosti koja se provodi u sklopu istraživačkog projekta kojeg vodi Agencija za održive gradove i teritorije na Mediteranu iz Francuske sa 6 partnera i 4 pridružena partnera iz Španjolske, Italije, Grčke i Hrvatske. Organizator radne grupe je Hrvatsko društvo nezavisnih profesionalaca (Coworking Croatia), jedan od partnera projekta.
U radnoj su grupi sudjelovali i predstavnici već poznatih coworking prostora – BizKoshnica, Faro11, Impact Hub Zagreb, Coin Zadar, Tehnološki park Zagreb, Cookhub i domaćin HUB385. Iz Zadra je stigla Renata Marušić koja je također predstavila projekte Agencija za razvoj Zadarske županije Zadra Nova čiji je cilj promovirati coworking i poduzetništvo, a kroz koje su u zajednički prostor privukli različite javne institucije. U Zadra Nova posebnu pažnju posvetili su isprobavanju različitih poslovnih modela upravljanja, stoga su tražili i različite dionike za sudjelovanje na projektu.
Najbolje iskustvo je bilo to što smo u projekt uključili različite sektore.
Turizam je velika prednost za hrvatski coworking

Zadar je zanimljiv primjer coworkinga jer je riječ i o vrlo atraktivnoj turističkoj destinaciji. Neki od sudionika radne grupe istaknuli su da je turizam velika prednost Hrvatske kada je u pitanju coworking jer digitalni nomadi vole spajati ugodno s poslom. Uz to, u Zadru je primijećeno da digitalni nomadi često produžuju svoj boravak u gradu kada saznaju da imaju prostor u kojem mogu raditi. Istovremeno, oni pružaju dobar primjer mladima.
Digitalni nomadi pokazuju srednjoškolcima i studentima da današnja zanimanja nisu nešto novo na što su navikli, već da postoje nove karijere koje se razvijaju.
Tehnologije vode promjene na tržištu

Jedna od aktivnosti radne grupe bila je i diskusija o coworkingu, inovacijama i budućnosti rada. Coworking kao poslovni model nije nastao zato što smo mi shvatili da je na taj način bolje i ugodnije raditi, već kao odgovor na nove zahtjeve tržišta, istaknuto je. Tehnologije su voditelj promjena na tržištu već nekoliko desetljeća i razvijaju se brže od nas. Osim toga, iako to često prešućujemo, promjene koje se događaju na području rada dolaze s većom razinom stresa za pojedinca, a tu je i činjenica da neka mjesta preuzimaju – roboti.
Zašto je robot super? Zato što ne plače, ne doživljava živčane slomove, ne treba na bolovanje – objašnjava Matija Raos, voditelj radionice. Kako bi tehnologije služile ljudima, a ne bile primarna svrha coworkinga potrebno je takav način razmišljanja o radu poticati već u školi, slažu se neki sudionici.
Po završetku programa sudionici su se složili da je najveća prednost ovakvih događanja razmjena znanja i networking među ljudima iz različitih branša. Stoga, kada se otvori druga prilika za sudjelovanje, svi vi koji u ponedjeljak niste imali priliku doći, svakako pokušajte idući put.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.