CoWorkMED: Spoj coworkinga i turizma dobitna je kombinacija za Hrvate
Luka Travaš

CoWorkMED: Spoj coworkinga i turizma dobitna je kombinacija za Hrvatsku

Je li coworking samo prostor ili način rada, kakva je njegova uloga u povezivanju inovatora s grupama i zašto je hrvatski turizam prednost za coworking, samo su neka od pitanja kojima se u ponedjeljak bavila radna grupa CoWorkMED.

Na radnoj grupi su se predstavili i neki već "uhodani" coworking prostori poput BIZkoshnice.
Na radnoj grupi su se predstavili i neki već “uhodani” coworking prostori poput BizKoshnice. Luka Travaš, Coworking Hrvatska

HUB385 je u ponedjeljak, 27. ožujka, ugostio radnu grupu projekta CoWorkMED posvećenu razvoju i poticanju primjene coworkinga na području Hrvatske i Mediterana. Riječ je o jednoj od aktivnosti koja se provodi u sklopu istraživačkog projekta kojeg vodi Agencija za održive gradove i teritorije na Mediteranu iz Francuske sa 6 partnera i 4 pridružena partnera iz Španjolske, Italije, Grčke i Hrvatske. Organizator radne grupe je Hrvatsko društvo nezavisnih profesionalaca (Coworking Croatia), jedan od partnera projekta.

U radnoj su grupi sudjelovali i predstavnici već poznatih coworking prostora – BizKoshnica, Faro11, Impact Hub Zagreb, Coin Zadar, Tehnološki park ZagrebCookhub i domaćin HUB385. Iz Zadra je stigla Renata Marušić koja je također predstavila projekte Agencija za razvoj Zadarske županije Zadra Nova čiji je cilj promovirati coworking i poduzetništvo, a kroz koje su u zajednički prostor privukli različite javne institucije. U Zadra Nova posebnu pažnju posvetili su isprobavanju različitih poslovnih modela upravljanja, stoga su tražili i različite dionike za sudjelovanje na projektu.

Najbolje iskustvo je bilo to što smo u projekt uključili različite sektore.

Turizam je velika prednost za hrvatski coworking

CoWorkMED
U Zadru je primijećeno da digitalni nomadi produžuju svoj boravak kada znaju da imaju mjesto otkuda mogu raditi. Luka Travaš

Zadar je zanimljiv primjer coworkinga jer je riječ i o vrlo atraktivnoj turističkoj destinaciji. Neki od sudionika radne grupe istaknuli su da je turizam velika prednost Hrvatske kada je u pitanju coworking jer digitalni nomadi vole spajati ugodno s poslom. Uz to, u Zadru je primijećeno da digitalni nomadi često produžuju svoj boravak u gradu kada saznaju da imaju prostor u kojem mogu raditi. Istovremeno, oni pružaju dobar primjer mladima.

Digitalni nomadi pokazuju srednjoškolcima i studentima da današnja zanimanja nisu nešto novo na što su navikli, već da postoje nove karijere koje se razvijaju.

Tehnologije vode promjene na tržištu

Tehnologije trebaju služiti ljudima, a ne biti primarna svrha coworkinga, istaknuto je.
Tehnologije trebaju služiti ljudima, a ne biti primarna svrha coworkinga, istaknuto je. Luka Travaš

Jedna od aktivnosti radne grupe bila je i diskusija o coworkingu, inovacijama i budućnosti rada. Coworking kao poslovni model nije nastao zato što smo mi shvatili da je na taj način bolje i ugodnije raditi, već kao odgovor na nove zahtjeve tržišta, istaknuto je. Tehnologije su voditelj promjena na tržištu već nekoliko desetljeća i razvijaju se brže od nas. Osim toga, iako to često prešućujemo, promjene koje se događaju na području rada dolaze s većom razinom stresa za pojedinca, a tu je i činjenica da neka mjesta preuzimaju – roboti.

Zašto je robot super? Zato što ne plače, ne doživljava živčane slomove, ne treba na bolovanje – objašnjava Matija Raos, voditelj radionice. Kako bi tehnologije služile ljudima, a ne bile primarna svrha coworkinga potrebno je takav način razmišljanja o radu poticati već u školi, slažu se neki sudionici.

Po završetku programa sudionici su se složili da je najveća prednost ovakvih događanja razmjena znanja i networking među ljudima iz različitih branša. Stoga, kada se otvori druga prilika za sudjelovanje, svi vi koji u ponedjeljak niste imali priliku doći, svakako pokušajte idući put.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.