COVID-19 putovnice: stigle stranice za informiranje, prijave od sutra na e-Građanima

COVID-19 putovnice: stigle stranice za informiranje, prijave od sutra na e-Građanima

Od sutra bismo trebali moći preuzeti svoje COVID-19 putovnice s kojima bismo lakše trebali putovati u druge zemlje Unije ako smo cijepljeni, imamo negativan test ili smo COVID-19 preboljeli.

Na ovoj novoj stranici moći ćete saznati sve informacije o tome što je takozvana COVID putovnica, ali zanimljivo je kako putem nje nećete moći i dobiti putovnicu. Za to se trebate prijaviti u sustav e-Građani, iako ni ondje ne možete ništa do sutra kada se sustav službeno pokreće.

Razlog zašto se treba prijaviti u drugi sustav iako su sve informacije na spomenutoj stranici vjerojatno se tiče sigurnosti. Naime, na stranicama E-Građani istaknuto je kako za potvrde treba imati vjerodajnicu najmanje značajne razine sigurnosti, odnosno token od banke ili HZZO karticom. Možete se prijaviti i elektroničkom osobnom iskaznicom, a popis svih vjerodajnica možete provjeriti na stranicama Vlade.

Još danas je nemoguće dobiti samu putovnicu, a čitav sustav trebao bi potpuno raditi sutra, 1.lipnja kada bi se vjerojatno mogla izvaditi i prva “COVID putovnica”. U ovome trenutku na stranicama e-Građani stoji:

Građani Republike Hrvatske te oni koji imaju odgovarajuće vjerodajnice za pristup sustavu u samo nekoliko koraka mogu putem portala e-Građani zatražiti svoju EU digitalnu COVID potvrdu.

Tko može dobiti potvrdu?

Ovim potezom Hrvatska postaje jedna od prvih država EU koja pokreće sustav takozvanih COVID putovnica koje bi trebale svim građanima Unije omogućiti jednostavno kretanje u svim zemljama ako su ispunili jedan od tri kriterija:

  • Cijepljeni su cjepivom odobrenim od strane HALMED-a,
  • Imaju negativan PCR test ili brzi antigenski test,
  • Ili su preboljeli COVID-19, u kojem slučaju potvrdu mogu zatražiti 11. dan od prvog pozitivnog PCR testa.

Putovnice će se možda tražiti i za ulazak na koncerte i druga javna okupljanja, a svakako je dobro imati ih ako ste se već cijepili.

Putovnice će biti slične ovoj ilustraciji, a glavna značajka bit će QR kod. Europa.eu

Informiranje na jednom mjestu, potvrda na drugom

Što se tiče same stranice iz naslova, na njoj se nalaze sve informacije o putovnicama koje smo do sada već i čuli. Tako stoji da će se putovnica moći dobiti emailom u kojem će stajati QR kod, ili pisanim putem. Može ju se dobiti i u poslovnicama HZZO-a, a vrijedi u svim zemljama članicama EU.

Kako biste dobili putovnicu također ne morate izvaditi nikakve nove potvrde ili podatke, navodi se na stranicama. Osim toga, potvrde (ili putovnice) neće biti u obliku aplikacije, nego će stizati na email adresu nakon što ih zatražite. Na stranici stoji:

Potvrdu možete pohraniti u obliku PDF datoteke i na taj način predočiti nadležnoj osobi za očitanje QR kôda i drugih važnih podataka.

Digitalna potvrda oslanja se na PDF

Iako se možda čini kako je ovo daleko od velike digitalizacije, PDF uopće nije loše rješenje. Neće biti potrebe za stvaranjem aplikacija za sve platforme i verzije sustava, i sukladno tome svaki će građanin moći otvoriti putovnicu čak i ako imaju mobitel star pet i više godina. Za one koji ne žele PDF uvijek ostaje mogućnost fizičke potvrde.

Bila potvrda fizička ili digitalna, svaka će sadržavati QR kod koji će nadležna osoba moći skenirati kako bi se pokazalo je li nositelj ispunio kriterije. Potvrda sadrži informacije poput imena i prezimena, datuma te informacija o cijepljenju ili eventualnom testiranju i preboljenju bolesti. Budući da se kontrolira samo ispravnost potvrde, ne dijele se podaci i svi su podaci pohranjeni isključivo u državi članici koja je izdala potvrdu.

Iako sustav još uvijek nije u potpunosti u funkciji, više informacija možete dobiti na stranici EU digitalna COVID potvrda, a od sutra možda i zatražiti svoju PDF potvrdu putem sustava e-Građani. Također, samo zato što mi imamo sustav ne znači da će on odmah sutra raditi u svim zemljama Unije, stoga bi mudro bilo pričekati nekoliko tjedana prije nego što potvrdu krenete pokazivati na granici.

1.6.2021. Od danas je moguće napraviti COVID putovnicu. Kako biste ju osigurali trebate se prijaviti na sustav e-Građani, potom odabrati obavijest za izdavanje potvrde i s desne strane kliknuti na izdavanje potvrde. Zatim vam slijedi upisivanje email adrese i OIB-a i to je sve.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?