Hrvatska se na nedavno održanom Consumer Electronics Showu nije predstavila na nacionalnom štandu jer interesa, tvrdi Hrvatska gospodarska komora, za to nije bilo. Znači li to da nema ni interesa za CES te da se domaćim tvrtkama ne može pomoći da se ondje predstave?

U Las Vegas se u ovo doba godine slijevaju predstavnici svih industrija iole vezanih uz potrošačke tehnologije, a cijeli je sajam pozorno prate svi relevantni svjetski mediji. Predstavljanje na Eureka Parku na CES-u jedna je od najboljih prilika za startup da pokaže na čemu radi te da uz dovoljno vještine u nekoliko dana ostvari ono za što bi mu trebali mjeseci.
Teddy the Guardian na CES-u je bio i prošle godine, a s njega su se vratili puni dojmova, ali i nekih primjera dobre prakse. Teddyjevka Josipa Majić primijetila je tako da pojedine države zakupljuju cijele dijelove izložbenih paviljona za svoje najbolje inovativne tvrtke. Francuska je tada svoje startupe okupila krovnom temom povezanog i interaktivnog doma, no postoje i drugi načini da država pomogne svojim startupima, napomenula je tada Josipa:
Bilo bi odlično kada bi Hrvatska vlada tako pomogla startupima svojim kontaktima i organizirala događaje koji bi mogli ponoći u vidljivosti startupa tamo. Prvi dan je zatvorenog tipa i samo se rade konferencije za novinare, pa bi se moglo organizirati da i Hrvati dobiju svoj prostor.
Hrvatska ‘repka’, izbornik HGK
Ipak, ne bi bilo pošteno reći da nekih napora u tom smjeru nema: Hrvatska gospodarska komora prošle je godine orkestrirala je nekoliko odlazaka hrvatskih tehnoloških reprezentacija, na Mobile World Congress u Barceloni, GamesCom u Kölnu i CeBIT u Istanbulu.
Kombinacije su bile razne – negdje je bio uključen prostor za predstavljanje, negdje su tvrtke u tom trošku same participirale, a u Barceloni im je bio osiguran ulazak na sajam te obećani prethodno dogovoreni poslovni sastanci. Za odlazak u Tursku odlučili su se sami poduzetnici, procijenivši da im srednjeazijsko tržište nosi neke nove mogućnosti, javili su nam iz HGK:
Hrvatska gospodarska komora, odnosno njeno Udruženje za informacijske tehnologije, organiziralo je nastup na sajmu CeBIT Bilişim Eurasia nakon anketiranja svojih članica, svih tvrtki registriranih za IT djelatnosti u Hrvatskoj, te nakon dogovora s HUP-ovom Udrugom informacijsko-komunikacijske djelatnosti i udrugom Hrvatski nezavisni izvoznici softvera (CISEx). Za nastup na tom sajmu u Istanbulu svoj je interes iskazalo više od 30 tvrtki, od kojih je na hrvatskom nacionalnom štandu na istanbulskom CeBIT-u nastupilo njih 28.

Sve u svemu, nije to bila loša ideja, no izvedba se ispostavila manjkavom, objasnio nam je Andrija Frinčić iz Implementacije snova, koji je u Barcelonu i Istanbul išao predstaviti svoj digitalni jelovnik daShef:
CeBIT Istanbul ispao je mnogo manji no što se to prikazivalo, po prilici kao dva paviljona Zagrebačkog velesajma. Štand na kojem se Hrvatska predstavljala bio je možda prilagođen tvrtkama koje su nudile usluge, no one koje su došle predstaviti proizvod nisu ga imale gdje izložiti. Sa sajma smo se vratili s nekoliko kontakata, a kako smo participirali u troškovima izložbenog mjesta, sve nas je to ispalo kao skuplja verzija onoga što smo mogli o mnogo manjem trošku napraviti u vlastitoj organizaciji. U Barceloni je pak sve bilo organizirano u zadnji čas, uključujući i sastanke, pa su tako svi najzanimljiviji sugovornici bili bookirani, a od preostalih nije bilo mnogo koristi.
Za CES interesa – nema?!
Dok su se hrvatske tvrtke mahom pokazale interes za odlazak u Istanbul, prema navodima HGK, iste za CES navodno nisu marile:
HGK je planirao nastup hrvatskih IT tvrtki na nacionalnom štandu i na sajmu CES 2015 u Las Vegasu, u suradnji s Trgovinskom službom SAD (U.S. Commercial Service), putem koje smo uputili poziv tvrtkama koje su lani sudjelovale na tom sajmu ili iskazale interes za sudjelovanje na ovogodišnjem CES-u. Interes za sudjelovanje na CES-u 2015 iskazala je tada samo jedna tvrtka, što je premalo za gradnju nacionalnog štanda, a čija se gradnja mora planirati nekoliko mjeseci unaprijed.
CES uistinu nije za svakoga – velik broj softveraša od njega, primjerice, ne bi imao mnogo koristi, no da u Hrvatskoj postoji tek jedna tvrtka koja bi htjela sudjelovati na najvećem sajmu potrošačke elektronike vrlo je nategnuta teorija, posebice uzevši u obzir da su se tamo predstavile njih četiri, većina njih o svom trošku. Uostalom, na natjecanju koje je organizirao magazin Bug, Idea Knockout, za tu se mogućnost natjecalo četrnaest projekata, pa dolazimo do prave matematičke začkoljice.
Spomenute četiri tvrtke možda ne čine dovoljan broj za nacionalni štand, a nekima od njih grupno predstavljanje niti nije u interesu, no to ne znači da se hrvatskim tvrtkama ne može pomoći da se ondje predstave – čak i ako ne putuju kao nogometna momčad. Povucimo opet primjer Francuske, koja ove godine ipak nije organizirala odlazak svojih startupa na CES. Unatoč tome, opet je čak 66 startupa ili 22 posto tvrtki prisutnih u Eureka Parku francuskog porijekla.
Za dio njih, kojima bi odlazak bio prevelik teret za startuperski budžet, predstavljanje i odlazak je financirao Ubifrance, francuska agencija za razvoj izvoza. Metoda je to koja bi se lako mogla upotrijebiti i na domaćoj sceni, gdje se već nekoliko puta dogodilo da je neki startup prihvaćen za predstavljanje na CES-u ili TechCrunch Disruptu, no nisu imali sredstava da tu priliku zapravo i iskoriste.
Gdje je kratki spoj?

Ako je suditi prema izjavama iz HGK, dvije su mogućnosti – ili nešto ne valja s registrom tvrtki koje HGK kontaktira kada je riječ o ovakvim događanjima ili nešto nije u redu sa stavovima domaće IT scene koja ne vidi prednosti nastupa na CES-u:
U jesen smo poslali anketu o interesu za izlaganje na sajmovima svim tvrtkama registriranima za IT djelatnosti u Hrvatskoj, a čije kontakte imamo u Registru poslovnih subjekata pa su rezultati te ankete pokazatelj na kojima će sajmovima HGK planirati izgradnju štanda ili odlazak poslovnih delegacija u 2015. godini. Te ankete pokazale su da hrvatske IT tvrtke ne vide tržište Sjedinjenih Država kao ono koje im pruža više poslovnih prilika od spomenutog turskog ili njemu gravitirajućeg regionalnog srednjeazijskog tržišta, barem ne u obliku izlaganja na CES-u.
Teddy the Guardian prošle je godine osvojio CES, a ove je godine s njega odaslao vijesti o novoj investiciji i prednarudžbama u vrijednosti većoj od 700 tisuća dolara. Ni Bellabeat na ovom sajmu nije zabilježio ništa manji uspjeh, a ne sumnjamo da će se s pozitivnim rezultatima vratiti i Zipato i Mash.Me.
Možda će njihov primjer biti dovoljan da se tržište SAD ipak percipira kao tržište koje pruža poslovne prilike, bilo u očima IT tvrtki, HGK ili državnih institucija i agencija vezanih uz poslovanje, gdje god da leži bug zbog kojeg se CES ne prepoznaje kao dobra prilika.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miro
13. 01. 2015. u 10:05 pm
Ovaj bi članak trebao biti u rubrici Znanstvena fantastika
Ivan
14. 01. 2015. u 9:10 am
A gdje bi vi u Hrvatskoj napravili CES? U Zagrebu! Vidite koje mi očajne promašaje radimo. CES bi bio idealan negdje u Dalmaciji u vrijeme turističke sezone. Posjećenost bi bila izvrsna i pojačali bi turističku sezone.
Igor_Idol
14. 01. 2015. u 1:40 pm
Ako su i ostali startupi na Bugovom natjecanju tako zainteresirani za CES, zašto si nisu sami platili put?
I zašto se firme koje zanimaju sajmovi same ne jave komori?