Hrvatska podružnica njemačke IT grupacije u 15 mjeseci od osnivanja narasla je na 55 zaposlenika. Tajna uspjeha je u prepoznavanju potencijala svakog od njih, izgradnji dugoročnih odnosa, inovaciji i visokoj razini odgovornosti.
Ako znaš što želiš, CONET je mjesto na kojem ćeš to i dobiti! A ako ne znaš, pomoći će ti da se pronađeš – kaže Nediljko Jerković, Java developer u toj tvrtci koja je dio njemačke CONET grupe.
On to najbolje zna – u CONET je došao prijavom na oglas za poziciju IT konzultanta. Vrlo brzo direktor CONETa Hrvatska Robert Katić u njemu je prepoznao potencijal i predložio mu da se “prekvalificira” u Java developera. S obzirom na to da je završio FER i imao nešto programerskog iskustva u Pythonu, to je za Nediljka bio idealan novi izazov:
Privukao me taj izazov i želja da učim nešto novo. Zadao sam si dva cilja – da tečno “progovorim” Javu, a rad u njemačkoj tvrtki sam želio iskoristiti i da tečno progovorim njemački. I, evo, već devet mjeseci radim kao backend developer na projektu u njemačkom fintech sektoru i jako sam zadovoljan. A i njemački napreduje!

“Želimo širiti tim u Hrvatskoj i…
Odlična suradnja hrvatske podružnice i njemačke matice bila je glavna tema Frühlingsfesta, susreta dijela vodstva i zaposlenika njemačkog i hrvatskog CONETa nakon 15 mjeseci zajedničkog rada. CONET je danas jedna od vodećih njemačkih tvrtki za IT usluge i savjetovanje u njemačkom javnom sektoru i industrijama poput automobilske, kemijske i farmaceutske.
CONET Grupu čini devet pojedinačnih tvrtki. Gotovo 1500 stručnjaka radi sa širokim rasponom tehnologija za jednako širok raspon prvoklasnih korisnika – od Bayera i BMW-a do njemačkih i austrijskih tijela državne uprave.
Hrvatski Conet pokrenut je prije 15 mjeseci i ljudi koji su cijelo to vrijeme blisko i intenzivno surađivali sad su dobili priliku upoznati se i družiti u Zagrebu. Josef Ranner, CFO CONET Grupe, kazao je kako se otvaranje tvrtke u Hrvatskoj pokazalo iznimno uspješnim:
Znali smo koliko su lijepe hrvatske plaže, koliko je dobra hrvatska hrana, a sad znamo i koliko su stručni i vrijedni hrvatski IT stručnjaci. Iako je suradnja bila izazovna u ovim vremenima, s obzirom na to da se nismo mogli vidjeti i uglavnom smo se družili na videopozivima, feedback je odličan i sad želimo još više širiti tim u Hrvatskoj!
Potvrđuje to činjenicom da je u 15 mjeseci CONET Hrvatska narastao na 55 IT konzultanata i stručnjaka, a još dva su potpisala ugovor na dan druženja.

“…ne tražimo radnu snagu, nego ravnopravne partnere”
Ranner u razgovoru iskreno otkriva da su njemačkom CONETu kao potencijalne zemlje za otvaranje tvrtke-kćeri prve na pameti bila uobičajena srednjoistočna odredišta za stvaranje IT timova, poput Poljske i Rumunjske. Na prijedlog Roberta Katića, Hrvata koji je tad radio u CONETu u Njemačkoj odlučili su razmotriti Hrvatsku i – oduševili se:
Infrastrukturalno strateška lokacija u Zagrebu osigurava usklađenost sa svim uredbama EU, poput GDPR-a kod zajedničkih projekata. Stručne kvalifikacije, izvrsna akademska obuka te visoka razina posvećenosti IT stručnjaka u Hrvatskoj čine idealnu dopunu Grupi.
Hrvatske IT talente u međuvremenu su otkrile i druge njemačke IT tvrtke koje su u već pokrenule ili najavile pokretanje tech hubova u Zagrebu. Iako priznaje da im te tvrtke pomalo jesu konkurencija, Renner kaže da se CONET razlikuje svojom kulturom i pristupom:
Kad se radi o osnivanju inozemnih podružnica, mnogi ih prvenstveno vide kao „produženi radni stol“ čiji su glavni ciljevi niski troškovi i visoka efikasnost. Strana podružnica tada često postaje inferiorniji partner. Mi nismo u Hrvatsku došli samo tražiti radnu snagu, CONET Hrvatska je već sad ravnopravni partner i ključan dio naše grupe.
Ne trebamo smišljati trikove i taktike kako da se izdvojimo, ono po čemu se razlikujemo je naš DNK, naša kultura i filozofija.
Zajedničke vrijednosti i dugoročni odnosi: s klijentima, ali i zaposlenicima
A dio te kulture i filozofije je i druženje hrvatskih i njemačkih kolega te rukovodećeg osoblja iz njemačkih podružnica CONET Grupe s kojima CONET Hrvatska blisko surađuje.
Druženje nije bilo samo poslovne prirode, pozivanjem zaposlenika raznih tvrtki na prvi sastanak uživo CONET u praksi provodi svoj recept za uspjeh – to je CONET život:
Jednako kao što ne ostvarujemo odnose s korisnicima zbog jednog unosnog projekta, nego s ciljem ostvarivanja dugoročnog odnosa – isto tako ne zapošljavamo prvenstveno zbog projekata.
Mi smo tvrtka orijentirana na ljude, tražimo ljude koji dijele naše vrijednosti kako bi izgradili uspješno partnerstvo u godinama koje dolaze te im osigurali poslove u financijski stabilnoj grupi s dugogodišnjim iskustvom, gdje mogu živjeti svoju strast za IT-em kroz zanimljive i izazovne projekte s najsuvremenijom tehnologijom.
O tome koliko je u CONETu važno da svi zaposlenici, bez obzira u kojoj tvrtki grupacije rade imaju jednake uvjete, Robert Katić već je opširnije pričao za Netokraciju. Spomenuo je i činjenicu da ne zapošljavaju ljude na projekte, već zbog velikog broja raznolikih projekata iz CONETovog portfelja imaju luksuz na razgovoru za posao svakog potencijalnog zaposlenika pitati što bi on želio raditi i što bi ga činilo sretnim.
Priča o zaposlenicima koji su to pronašli, poput Nediljkove s početka, kod njih nisu rijetkost. Zato, svakako provjerite otvorene pozicije u CONETu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.