
Codemap, hrvatski no-code marketplace osigurao prvu 1,68 milijuna kuna vrijednu investiciju
No-code tržište će s trenutnih 16 milijardi do 2027. narasti do skoro 85 milijardi dolara vrijednosti. Hrvatski Codemap se u tom periodu želi uspostaviti kao ključna analitička i networking no-code platforma. Investicija koju predvodi SQ Capital te poduzetnici Tomislav Matić i Mate Rimac prvi je veliki korak prema tome.
Krajem 2020. pisali smo o jednoj zanimljivoj startup priči na našoj maloj tech sceni, a koja počinje od toga da je njezin osnivač, inače ekonomist u farmaceutskoj industriji i biotechu, odlučio izgraditi tehnološku platformu. Unatoč njegovom trudu da kao ne-programer odradi maksimalno što može da ideja zaživi – ista je propala. A onda je upoznao no-code svijet… i s kolegama pokrenuo digitalnu platformu – u manje od pola godine.
Novo poglavlje s prvom investicijom
Codemap osnivača Saše Janićijevića (CEO) osigurao je 1,68 milijuna kuna (225.000 eura) vrijednu investiciju koju predvodi SQ Capital, a koju prate i dva poslovna anđela. U toj ulozi su investicijski menadžer Tomislav Matić, inače direktor tvrtke Texo Management te poduzetnik Mate Rimac, CEO Rimac Automobila, koji se Codemapu pridružuje kao investitor i strateški savjetnik.
Prvi pregovori su krenuli sredinom 2021. s Tomislavom Matićem, a potom i sa SQ Capitalom koji je dosad ulagao u hrvatske startupe poput Farseera, Sporteninga i Mireta. Saša komentira kako su on i kolege su-osnivači, Goran Bušelić (CMO) te Karlo Mamić (CTO) odmah s njima “kliknuli”.
Svi su shvatili viziju i ideju jako dobro, a uz to se odmah stvorio i dobar suradnički odnos – odmah smo imali osjecaj da je to zaista partnerstvo i na jednoj ljudskoj razini, a ne isključivo investicija. Upravo to nam je bilo veoma bitno.
Ovu tzv. pre-seed rundu planiraju iskoristiti za akviziciju novih korisnika i klijenata te zapošljavanje novih ljudi, to uključuje sales i marketing, ali najviše će fokusa staviti na daljnji razvoj Codemap platforme, dodaje Saša.
Gdje je Codemap danas?
Codemap je počeo svoj put kao no-code marketplace prije nešto više od godinu dana, no vizija osnivača je puno šira od platforme za ugovaranje no-code projakata freelancera i agencija. S obzirom na osobnu priču i tržišne pokazatelje, Saša i kolege smatraju da će no-code u budućnosti biti “glavni alat” razvoja mobilnih i web aplikacija te automatizacije procesa. Sudeći po njihovim brojkama i najnovijem pregledu tržišta koje su objavili, no-code jest obećavajući.
Excited to share the https://t.co/gNZ3tSoaAt no-code market report for 2021! 🔥
As #nocode #lowcode continues its strong growth into 2022, let's have a look at some of the key highlights in the space in the past year. 👀👇https://t.co/SuHnWg0rO0 pic.twitter.com/lOY74w9fKL
— Codemap (@codemap_io) January 5, 2022
Na samom početku uspjeli su doći do 1000 korisnika, danas ih broje 4500. Isto tako na platformi se povećala i veličina odnosno vrijednost oglašenih projekata pa danas broje i projekte vrijedne 300 tisuća dolara. Ukupno se do sada na platformi oglasilo projekata u vrijednosti većoj od 5.5 milijuna dolara.
Posebno zanimljiva činjenica među svim tim brojkama je da su sve to postigli organski:
Dosadašnji rast ostvarili smo u “bootstrap” okruženju, znači bez plaćenog marketinga ili investicija do ovog trenutka. Rast korisnika, jasno, još nije na razini kritične mase za jednu takvu platformu, ali s obzirom na “early stage” i rast u godini dana te okolnosti bez vanjskog kapitala – smatramo da je ovaj rast zaista značajan.
Kao i prije godinu dana, Codemap je fokusiran na jaku prisutnost na društvenim mrežama te grupama i zajednicama no-code freelancera i entuzijasta. Danas im na dnevnoj bazi dolaze novi korisnici za koje pretpostavljaju da su već samo putem “word-of-mouth” saznali za njih.

Od marketplacea do SaaS-a
Veliki faktor privlačenja novih korisnika svakako je i njihova zero-commission politika. Kako onda planiraju zarađivati, pitate se? U pozadini platforme koja povezuje freelancere, agencije i klijente je privatna aplikacija samo za njihove partnere koja funkcionira na razini pretplate. U pitanju su suradnje s no-code alatima koji se putem Codemapa mogu promovirati kroz vlastitu stranicu, newslettere, edukacijski prostor i druge sadržaje.
Ostvarili smo u zadnja 4 mjeseca partnerstva s najvećim no-code alatima kao što su Bubble, Stacker, Adalo, Glide koji su trenutno i sami u velikim investicijskim ciklusima. Dalje razvijamo te odnose s njima i imamo neke planove za budućnost, ali važno je istaknuti kako su nam uvelike i ta partnerstva pomogla da proširimo glas. Iako su oni naši klijenti, njihova baza korisnika alata je zapravo izvrstan način da se i mi promoviramo među njihovim zajednicama.
Upravo na tom tragu partnerstava Saša i kolege vide poslovanje Codemapa ubuduće. Ne žele ponavljati izlizanu šprancu zarade od provizije kakva je za slične marketplaceove standard – jednostavno ne vide da je tako što održivo s obzirom na još rani stadij no-code tržišta. Zato su kroz zadnjih godinu dana razvijali ideje kako umjesto marketplacea izgraditi market network – platformu koja može postati punokrvni SaaS i puno se efektivnije skalirati kroz sustav pretplata:
Trenutno intenzivno radimo na velikoj nadogradnji platforme kako bi korisnicima mogli ponuditi robusnu tehnološku analitiku za koju vjerujemo da će promijeniti način na koji koristimo digitalne alate, zapošljavamo te radimo u novoj eri tehnologije bazirane na no-codeu.
Najveći izazov no-code industriji bit će edukacija klijenata i korisnika

S obzirom na njihove ambiciozne ciljeve zanimalo nas je i kakvi su planovi za platformu s tehničke strane. Saša navodi kako će u budućnosti frontend platforme vrlo vjerojatno ostati na Bubbleu. Za backend postoji mogućnost da će se djelomično okrenuti i “pravom” kodu kao i stručnjacima u području strojnog učenja koji će biti nužni za nadogradnju analitičkog dijela platforme, iako su i no-code backend mogućnosti opcija. Svojim savjetima u okviru strojnog učenja pomoći će im Boris Debić, tehnolog iz Silicijske doline koji je 15 godina radio u Googleu, najavljuje Saša.
Upravo u tom kontekstu, tehničkih mogućnosti no-codea i kako izgleda budućnost alata koji omogućuju no-code razvoj aplikacija, nastavila sam svoja pitanja. Kako možete i sami provjeriti u izvještaju koji je objavio Codemap, no-code tržište se pomalo, ali sigurno razvija. Pandemija je posebno utjecala na rast ovog segmenta s obzirom na to da je digitalizacija postala primarna preokupacija svih onih koji su je dosad zaobilazili. Jeftinije i brže rješenje u vidu no-code alata ispostavilo se kao izvrsno u vremenima kada se svijet prebacio online skoro preko noći.

Saša posebno ističe i kako u no-code ring ulazi sve više velikih igrača. Kako vidimo u njihovom izvještaju, zadnjih par godina na listi akvizicija takvih alata našla su se imena poput Microsofta, Googlea, Amazona, HubSpota, Patreona, Twittera i Salesforcea. Najkorišteniji no-code alati su Bubble, Webflow, Airtable, Zapier, Unqork, Mendix, Integromat i Shopify, a danas ih se najviše koristi za razvoj komercijalnih i internih aplikacija prema zaposlenicima ili privatnih sučelja za korisnike i partnere.
No, najveći izazov daljnjem rastu no-code industrije bit će edukacija i implementacija, zaključuje Saša jer na kraju dana no-code još pati od toga što tržište nije dovoljno upoznato s konceptom.
Svijest postoji u određenoj mjeri, ali u nekim tržišnim segmentima je slaba. Startupi i osnivači su upoznati, SME tržište polako nadolazi, ali ne zna način na koji se takav sustav implementira. Sve je to, iako na pozitivnoj putanji, tek u fazi edukacije krajnjih klijenata i samog tržišta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.