Digitalna transformacija: 2017. je godina 'clouda', ali ne zanemarite 'growth'

Digitalna transformacija: 2017. je možda godina ‘clouda’, ali ne zanemarite ‘growth’!

2017. mnogi nazivaju godinom 'clouda'. Što to zapravo znači? Nisu li malo zakasnili? Stiže nam 'growth', novi smjer, nova promjena kulture…

Cloud je ove godine zasjao u svom punom sjaju. Svi mi iz komercijalnih odjela i digitalnog marketinga koristimo cloud već nekoliko godina. Ostali odjeli (izuzevši IT) usvojili su ga i prihvatili tek ove godine.

Stoga djelujemo kao da znamo puno o cloudu. Kao da smo istrenirani.

Kako nas drugi percipiraju kad smo “fit”? Vratimo se korijenima. Djelujemo privlačnije, kao da možemo uloviti više životinja, sakupiti više bobica i teže nas je ubiti. Preslikajmo to na našu organizaciju. Zar to zaista nije nešto što danas kupci traže? Nekoga uz koga se osjećaju sigurno? S kim se ne boje ići u nove avanture? I još mogu razmjenjivati ideje putem clouda.

Hoćemo li mi biti pioniri i u ovom području?

Što je growth i kako utječe na kulturu tvrtke?

Digitalna transformacija u svojoj suštini daje samo jednu premisu – kupac postaje središte svega. Zašto? Jer tržište postoji samo u glavi potrošača i nigdje drugdje.

Growth tim ima jednu zadaću – jasno dati do znanja svima u organizaciji da je kupac u fokusu!

Prenijeti kupcu kulturu organizacije – od core businessa do loyaltyja. Voditi kupca kroz sve faze procesa kupnje. Od trenutka kad shvati kako mu vaš proizvod pomaže do brige o rezultatima. Da, vi brinete o njegovim poslovnim rezultatima. Nije više dovoljno prodati mu proizvod i “natjerati” ga da plaća mjesečno održavanje. Zašto? Jer vaša konkurencija brine o kupcu i njegovim poslovnim uspjesima.

Growth mijenja kulturu. Unutar i izvan organizacije.

Kultura organizacije ne odnosi se na nošenje kratkih hlača i igranje stolnog tenisa na poslu. Odnosi se na onu nevidljivu silu kojom firma zrači. Svaki razgovor koji vode zaposlenici o vašoj tvrtki utječe na kreiranje vašeg brenda. Kupci više vjeruju svojem doživljaju i svojim osjećajima, nego onome što prikazujete na YouTubeu. Imate li samo jednog zaposlenika kraj kojeg se kupac ne osjeća ugodno, morate promijeniti kulturu.

Ne morate vi biti ti koji će ušutkati skeptike unutar vaše organizacije. Sjetite se samo koliko ih se protivilo Officeu 365 prije koju godinu. Vjerojatno ti isti danas hvale cloud na sva usta. Možda ni vaš menadžment u ovom trenutku ne vidi jasnu poziciju growth tima.

Hoće li growth doživjeti sudbinu clouda i “čekanja”?

Osim razmjene i pohrane podataka, cloud je izjednačio male i velike tvrtke. Primjerice, prije si mali poduzetnici nisu mogli priuštiti Exchange i samim time nisu bili konkurentni. Danas je loptica bačena na teren velikih – oni su ti koje se moraju približiti kupcu. Boksači se prije meča, kao znak poštovanja, dodirnu rukavicama. Ostaje činjenica da se ne možete rukovati s nekim kad na ruci imate boksačke rukavice. Svi su orijentirani prema kupcu, a startna je prednost velikih nestala. Čuo se gong i prva od dvanaest dugih rundi je počela. Sjednimo i uživajmo!

Kako započeti?

Većina sportova danas bazira svoj rad prema olimpijskom ciklusu. Periodu od četiri godine. Nova olimpijada je tek za tri godine, primjenjuje se nova metodologija rada, treninga, psihologije, kineziterapije, prehrane. Sve u svrhu jednog cilja – pobjede. U najgorem slučaju, medalje. Intenzivan razvoj u ovom ciklusu, a planira se već idući. Koji kreće za tri, a završava za sedam godina. Proizvođači sportske opreme testiraju nove materijale, nutricionisti pripremaju nove programe prehrane, treneri razvijaju bolji sustav treninga uz pomoć softvera. Razmjena ideja, promišljanja, novih spoznaja i na kraju pobjeda mjeri se u terabajtima podataka dnevno. Slično se događa i vama. Primjenjujete jednu metodologiju, a na horizontu se već nazire nova promjena.

Pričamo li o ovome prerano? Možda nam opstanak još nije ugrožen? U godini clouda ispravno je koncentrirati se na cloud, ali ne zanemarite growth. Ni promjenu kulture. Sjetite se da Airbnb radi oko 700 testova svaki tjedan u svrhu poboljšanja usluge. Rezultati definiraju njihovu growth strategiju i kulturu. Jasno je vidljivo na čemu je fokus i zašto bilježe rast iz godine u godinu.

Fokus je prijeko potreban

Rafa Nadal jedan je od najboljih tenisača svih vremena. Kako je firmama kupac u središtu svega, njemu je trofej Roland Garrosa. Osvojio ga je ove godine deseti put. Nikad to nikome nije uspjelo i upitno je hoće li ikad ikome. Nadal je lani, negdje u ovo doba, završio sezonu. Malo ozlijede, malo umora, ali realnost je bila da se maknuo od svega. Čitav svoj svijet podredio je osvajanju još jednog Roland Garrosa. Čitavu je godinu trenirao samo za taj turnir. U finalu je bio toliko fokusiran da prilikom izlaska iz svlačionice nije uopće primijetio svog protivnika! Toliko mu je stalo do trofeja. Toliko je vašoj konkurenciji stalo do (vaših) kupaca.

Hoće li growth promijeniti vašu kulturu? Saznajmo zajedno!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…