Ako na francuskom guglate "najam brodova u Hrvatskoj", prvi rezultat koji ćete dobiti je platforma Click&Boat. Riječ je o francuskom startupu koji je stigao u Hrvatsku početkom godine, sada nudi 615 plovila duž cijele obale, a zahvaljujući novoj investiciji u iznosu od milijun eura – čeka ga daljnje širenje po Europi, ali i proširenje hrvatskog tima. Zašto je ekonomija dijeljenja dobar princip za najam brodova i zašto im je bilo stalo do prodora na ovu stranu Jadrana, ispričao nam je jedan od osnivača, Edouard Gorioux.

Nastao prema uzoru na Airbnb i BlaBlaCar, kao još jedan startup koji pripada ekonomiji dijeljenja, Click&Boat je internetska platforma za privatno iznajmljivanje brodova. Iza ideje za pokretanje startupa stoje Jeremy Bismuth i Edouard Gorioux koji su i sami vlasnici brodova – Jeremy posjeduje motorni, a Edouard jedrilicu. Uočivši da se mnogo brodova u marinama ne koristi, željeli su napraviti platformu putem koje bi mali privatni iznajmljivači mogli doći do klijenta i zaraditi na svojim brodovima ili barem pokriti troškove održavanja. Prema podacima prikupljenima u Click&Boatu, prosječna jedrilica u Francuskoj provede svega 10 dana na moru, a ostatak vremena u marini.
Troškovi održavanja broda i veza u marini na godišnjoj razini na kraju ispadnu 10% od cijene koja je prvotno plaćena za brod, što je uistinu velik trošak.
Stoga se ekonomija dijeljenja pokazala kao dobro rješenje za vlasnike koji na ovaj način i dalje mogu koristiti svoje brodove kad god požele, a ostale ih dane mogu predati drugim ljubiteljima plovidbe.
Nova investicija od milijun eura
Startup je službeno pokrenut 2013. godine, a s obzirom na to da je plovidba itekako popularan hobi i sport u Francuskoj, reakcija investitora bila je pozitivna, ističe Edouard. Click&Boat je u manje od dvije godine postao jedna od najpoznatijih europskih platformi za privatno iznajmljivanje brodova, pri kraju 2015. godine dobili su 500.000 eura za razvoj na hrvatskom, španjolskom i talijanskom tržištu, a upravo su dobili i novu investiciju od milijun eura za daljnji razvoj i širenje – iza koje stoji pariško investicijsko društvo Olma Fund.

Prema Edouardu, u Francuskoj je ekonomija dijeljenja prihvaćena u svom punom duhu. Uz njihov startup, Airbnb, BlaBlaCar i Drivy samo su neka od imena koja su jako dobro poznata većini Francuza, stoga se i zakonodavstvo već počelo prilagođavati ovome trendu. U Hrvatskoj su stvari, očekivano, nešto složenije.
U Francuskoj je dopušteno svima iznajmljivati brod ako je on osiguran i vlasnik ima posebno osiguranje za njegovo iznajmljivanje. U Hrvatskoj je drugačija situacija te smo morali malo prilagoditi svoju platformu. Naime, u Hrvatskoj je iznajmljivanje moguće samo ako je brod registriran u komercijalne svrhe, a da bi se brod registrirao kao takav, vlasnik mora priložiti ugovor s čarter kompanijom.
Korisnici najviše unajmljuju u Splitu i Zadru, a najradije plove prema – Kornatima
Kako im je Hrvatska jako važno i rastuće tržište, u Click&Boatu su mnogo uložili u razgovore s nadređenim institucijama i proučavanje zakona. A što našu zemlju čini tako posebnom, zna Edouard.
Hrvatska je uz Francusku jedna od zemalja s najljepšom obalom na svijetu tako da je bilo logično da ćemo se proširiti tamo (haha). Ali ozbiljno, kako je Hrvatska jedna od država s najrazvedenijom obalom u Europi, jako je interesantna našim klijentima te smo počeli primati sve više upita za brodovima.
U Hrvatskoj su jako tražene jedrilice jer klijenti koji dolaze na godišnji ostaju duže vrijeme i žele maksimalno uživati na brodu, objašnjava Edouard. Na Kvarneru i u Istri se više traže motorni brodovi i gliseri, a na južnijem Jadranu katamarani. Zahvaljujući dobroj zračnoj povezanosti, najviše se unajmljuje u Zadru i Splitu, a najradije se plovi prema – Kornatima.
Kad god pričamo s klijentima nakon najma, svima su puna usta hvale za Kornate.
1. rezultat za najam brodova u Hrvatskoj na Google.fr

Click&Boat je prošli mjesec preuzeo konkurentski Sailsharing i sada broji preko 8000 brodova. Konkurenciju i dalje predstavljaju platforme poput Incredibleu i Zizoo, koja ima dobru poveznicu s Hrvatskom, no u francuskom startupu ističu svoju prednost u vidljivosti na internetu. Naime, na francuskoj verziji Googlea, Click&Boat se prikazuje kao 1. rezultat za najam brodova u Hrvatskoj (fr. location bateau Croatie).
I ne samo za najam brodova u Hrvatskoj – mi smo prvi rezultat koji se nudi klijentima za sve veće i popularnije gradove na obali – Dubrovnik, Split, Zadar.
Kako bi iznajmljivanje bilo što lakše, Click&Boatovci su za korisnike kreirali i mobilnu aplikaciju, a za one s “profinjenim” ukusom, pokrenuli su Click&Yacht.
Luksuzne jahte su malo drugačije od običnih jedrilica jer je, naravno, riječ o drugačijoj vrsti robe. Sve luksuzne jahte se već nalaze u charteru jer su fiksni godišnji troškovi previsoki da bi ih vlasnici držali samo za svoj užitak. Upravo zbog toga je napravljena posebna platforma Click&Yacht koja je namijenjena ovoj vrsti brodova.
Nakon nove investicije, francuski startup nastavlja sa širenjem po Europi. No, teško da će stati na samo jednome kontinentu – već imaju u planu ulazak na tržište SAD-a i Australije. Što se Hrvatske tiče, čini se da Click&Boat proširuje tim i mrežu partnera s ciljem boljeg profiliranja kod domaćih korisnika. Ponuda za Hrvatsku već sada broji 615 plovila duž cijele obale, a dosadašnji klijenti i vlasnici brodova ocjenjuju uslugu s 4,8.
S obzirom na sve veću prisutnost ekonomije dijeljenja na našem tržištu, “airbnbovski” najam brodova sljedeće bi ljetne sezone mogao postati pravi trend. Dok će za vlasnike to biti prilika za zaradu, a za korisnike mogućnost nešto jeftinijeg (a transparentnog) najma brodova, za one koji se bave turizmom ovo je konačan znak da se očekivanja korisnika i način ugovaranja usluga mijenjaju te da osim uobičajenog “ići u korak s vremenom”, moramo mijenjati i propise.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.