Što dodavanje Clash Royale i Hearthstonea znači za Vip Adria League?

U Vip Adria League dodani Clash Royale i Hearthstone. Iznenađeni?

Vip Adria League od jučer je duplo veća. U ligi se od jučer nalaze četiri igre, a osim poznatih League of Legends i Counter Strike: GO, igrači iz regije će se moći natjecati i u Clash Royale i Hearthstoneu.

Ponajveća regionalna esport liga odlučila se poigrati i s nekim drugim publikama, pa se tako od jučer popodne u Vip Adria League nalaze četiri naslova. Hearthstone je prva igra na nekoliko platformi, a Clash Royale je prva u potpunosti mobilna igra koja će se igrati u drugoj sezoni ove regionalne esport lige. Začuđujuće? Možda, ali svakako logično.

Vipnet i ESL su jučer putem društvenih mreža obznanili da se liga širi i sadržavat će čak dvije nove igre koje će imati svoje odvojene online turnire i kulminirati velikim finalom na Reboot InfoGameru ove godine. Većina toga će ostati ista: online kvalifikacije, neki sustav filtriranja najuspješnijih i LAN završnica na kojoj nas čekaju oni najbolji.

Mnogi će se iznenaditi što je jedna od najavljenih igara Clash Royale, mobilna igra koja nastoji biti pristupačna najširoj mogućoj publici, a ponajviše se ipak veže za nešto mlađe uzraste. Kako je i publika InfoGamera mahom mlađa, osobno mi se ovo čini kao pun pogodak, pogotovo kada shvatimo da ogroman broj klinaca upravo u ovom trenutku igra Clash Royale.

Hearthstone je logičan, ali Clash Royale?

Hearthstone je, pak, poznat apsolutno svima i čini se kao logičan korak u ligi. Ono što je zanimljivo jest činjenica da HS možete igrati na mobitelu i na računalima, što ostavlja zanimljiv prostor za pretpostavke o tome kako će se (i na čemu) igrati finale lige.

Najpoznatija CCG igra na svijetu ne pokazuje znakove usporavanja, a svoj uspjeh duguje jednostavnoj formuli: besplatna igra koja je vrlo laka za shvatiti, ali teška za igrati dobro. Hearthstone je konstantno u vrhu najigranijih svjetskih igara, a svaka nova ekspanzija daje mu novi život.

Hearthstone nikada nije bio “velik” u kompetitivnom smislu na način na koji su veliki Dota ili CS:GO, ali turniri u ovoj igri igraju se diljem svijeta već pet godina i znaju biti prilično unosni za one najbolje. Hearthstone je također i jedna od najpopularnijih igara u regiji, a timovi poput Zagreb 360 i Crvene Zvezde imaju redovne Hearthstone rostere.

Ono što treba reći i više nego jednom jest ovo: Hearthstone ne bih gledao kao na punopravan esport naslov, i to jer uvelike ovisi o nasumičnim događajima (RNG). Možete biti najbolji igrač u svijetu, ali isto kao i u drugim kartaškim igrama ovisite o tome što izvučete iz špila. Iako Blizzard voli reći kako je Hearthstone punopravan esport, jednostavno se s time ne mogu složiti dok god ima toliko toga što se može dogoditi nasumično.

Kada je riječ o Clashu, ovdje je priča nešto drugačija. Dok Hearthstone možete igrati na vrlo slabom računalu ili mobitelu, Clash Royale je isključivo mobilna igra, a natjecanja u njoj su isključivo mobilna natjecanja. Pojam je to koji je domaćoj publici dalji još više i od običnog esporta, a objasniti da je Clash Royale ozbiljna igra svakako je izazovna situacija.

Ipak, Clash polako postaje izuzetno ozbiljan esport naslov, s turnirima koji, kao i u ostalim esport igrama, pobjednicima osiguravaju stotine tisuća dolara. Ne čudi, jer iza ove igre stoji i Tencent, jedan od najvećih giganata gaming industrije. Možemo dodati i kako se za Clash može reći da je pay2win, jer pomoću pravog novca možete dobiti prednost kupujući kojekakve škrinje i dragulje, ali na turnirima postoje pravila koja rješavaju ove probleme.

Dvije igre su bile premalo?

U razgovoru o ovim vijestima svakako se trebamo zapitati glavnu stvar: što će uključivanje ove dvije igre u ligu učiniti za samu ligu?

Prvenstveno, moje subjektivno mišljenje je da je Hearthstone sjajan korak, budući da u regiji postoji velik broj igrača i relativno uigrana scena. Također, dobra stvar je i što je Hearthstone vrlo popularan među “običnim” ljudima i casual igračima, tako da kritična masa zaista postoji, a vjerujem i kako će se naći dosta kvalitetnih igrača koji će prirediti dobre mečeve na InfoGameru.

Što se tiče Clash Royalea, to je već drugačija priča. Naime, na regionalnoj sceni se kao ime koje se najviše veže za mobilni esport prometnuo Valiance, koji već godinu dana organizira male i velike Clash Royale turnire koji su generalno uspješni. Ipak, scenu još treba graditi, a treba proći i nešto vremena dok igrači ne shvate kako je Clash zapravo vrlo dobar esport naslov, a ne samo igra koju odigrate na WC-u ili dok čekate tramvaj.

Mislim da je percepcija ove igre kao šaljive i neozbiljne glavna prepreka kod one “prave” esport publike, ali vjerujem i kako razlozi za dodavanje Clasha u ligu ne leže u privlačenju te publike. Uključivanje Clasha u ligu potez je kojim Vipnet i ESL žele doći i do onih mlađih, te i njih nastojati uključiti u natjecateljsko igranje, “od malih nogu”.

Nije ovo tako crno-bijelo i ostaje nam vidjeti koliko će Clash biti uspješan naslov u ligi. Ako se mene pita, ovo je dobra odluka pa iako će velik broj igrača i dalje tražiti neke druge naslove, poput Rainbow Sixa ili Fortnitea. Možda upravo na Clash Royale turniru bude gomila publike koja će pokazati kako je ovo odličan korak za regionalni esport, a možda još uvijek nismo spremni igru za mobitel zvati esportom. Možda je i ovo potez kojim Vipnet i ESL žele “poškakljati” Tele2 i Valiance, čiji se PlayDay bazira gotovo isključivo na Clashu. Vidjet ćemo uskoro!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Karijere

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.