
U Srbiji se za cijepljenje protiv COVID-19 može prijaviti putem eUprave, u Hrvatskoj pozivom doktoru
Doduše, ako vaš doktor koristi mail ili čak nedovoljno promovirani portal Zdravlje, mogli biste se teoretski prijaviti za cijepljenje elektroničkim putem, ali u susjednoj Srbiji to su poprilično pojednostavili.
Dok se za cijepljenje protiv koronavirusa u Hrvatskoj možete predbilježiti javljanjem svom liječniku direktno, telefonskim pozivom, u susjednoj su Srbiji to organizirali putem svoje inačice eGrađana, portala eUprava. O postupku smo pisali nedavno na Netokraciji Srbija, a više detalja otkrio mi je moj partner u Netokraciji i direktor Netokracije Srbija, Marko Mudrinić.
eUprava je centralni portal Vlade republike Srbije koji je namijenjen svim građanima Srbije koji putem njega mogu brže i lakše završiti veliki broj administrativnih poslova: od podnošenja zahtjeva za izradu osobne iskaznice i putovnice, preko podnošenja zahtjeva za izdavanje različitih uvjerenja, dozvola i dokumenata. Putem eUprave građani Srbije u doba COVID–19 podnosili su zahtjev za testiranje PCR testom, dok je posljednja izmjena došla u vidu specijaliziranog odjeljka za iskazivanje zainteresiranosti za imunizaciju.
Obavještavanje građana o dostupnom cjepivu putem SMS-a

Prijava je iznimno jednostavna, dodaje, a moguće je odabrati i za koju vrstu cjepiva je građanin zainteresiran.
Građani unose svoje osobne podatke, iskazuju interes i dobivaju poziv u skladu s trenutno dostupnim dozama. Primjer: ja sam se prijavio za RNK cjepiva (dakle, Pfizer i Moderna), ali s obzirom na to da ona trenutno nisu dostupna građanima u velikoj količini, šanse su male da ću uskoro dobiti poziv. Isto tako, neko tko je, recimo odabrao kinesko cjepivo, sada je vjerojatno stigao na red i uredno je obaviješten o svom terminu putem SMS-a (podaci koje je ostavio na stranici eUprave). Također, bilo je onih koji su nakon ove informacije da će se Pfizer čekati još neko vrijeme samo dopunili svoju prijavu i obilježili kinesko cjepivo.
Kad odabrano cjepivo bude dostupno i građani su obaviješteni o tome, odlaze se cijepiti. U Beogradu se to odrađuje u prostoru Beogradskog sajma, koji može primiti mnogo ljudi, a izvan Beograda se cijepljenje obavlja većinom u domovima zdravlja. Kad stigne i druga doza cjepiva, građani se također obavještavaju putem SMS-a.
Ono što je posebno zanimljivo je što je za provođenje cjepiva i komunikaciju putem eUprave u ovom slučaju u Srbiji nadležan – Krizni stožer, odnosno, štab.
Krizni štab je centralno tijelo koje rukovodi svim stvarima oko COVID–19, daje stručno mišljenje oko pooštravanja ili ublažavanja mjera koje kasnije usvaja Vlada Republike Srbije. U njegovoj se nadležnosti nalaze mnogi sektori, pa samim tim i resursi eUprave tj. mogućnost da ostvari suradnju s više državnih agencija i tijela, te organizira imunizaciju na preporuku i prema kriterijima koje je donio Institut za javno zdravstvo “Batut”.
Hrvatski stožer želi napraviti bazu zainteresiranih građana
Sve ovo ostavlja dojam dobre organiziranosti, dok je u Hrvatskoj situacija malo drugačija, posebice jer nemamo ni blizu dovoljno cjepiva za masovniju imunizaciju. Za sada su dane upute da se građani jave “telefonskim pozivom svojim liječnicima obiteljske medicine”. Kako je pisao Index:
Iz Nacionalnog stožera civilne zaštite pozivaju građane da se za cijepljenje prijave što prije. Naime, u Stožeru žele što prije napraviti svojevrsnu bazu podataka građana koji su se prijavili za cijepljenje, nakon čega će cjepivo ići po unaprijed najavljenom rasporedu.
Bazu podataka zasigurno bi bilo lakše i brže napraviti da se građani mogu sami online prijaviti za cjepivo, i to putem nekog centralnog sustava koji im je već dostupan – eGrađani. Također, to bi moglo značiti i dodatnu promociju ove usluge, kao i slabo poznatog, a odličnog projekta, Portal Zdravlja, koji bi također mogao koristiti za istu svrhu. Naime, putem njega građani već mogu ostvariti određenu vrstu komunikacije sa svojim obiteljskim liječnicima, poput omogućavanja opcije obnavljanja stalne terapije lijekovima, uvida u posljednje posjete liječniku, nalaze…
S obzirom na to da cjepiva imamo u manjim dozama no što smo očekivali, još se stigne bolje organizirati prikupljanje interesa za njih, a Srbija nam u ovom slučaju može biti itekako dobar uzor.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Jerko
26. 01. 2021. u 1:27 pm
Kod nas se razvija e-cijepih program kojem je svrha upravo to. Centralni sustav za prijavu građana i evidenciju cijepljenja.
Mia Biberović
26. 01. 2021. u 1:33 pm
Znam za taj projekt, ali, koliko sam uspjela vidjeti, on je namijenjen liječnicima da unose u njega informacije, ne građanima za jednostavno pokazivanje interesa za cjepivo.
Jerko
26. 01. 2021. u 2:06 pm
Dosta sam siguran da ce i prijave ici preko toga + liječnici ce to imati spojeno s kartonom i prema nekom algoritmu ce se raditi prioritetne liste kod svakog pojedinog doktora opće prakse. Nadamo se najboljem 🙂 S druge strane kad usporediš s Izraelskim sustavom kasnimo 20 godina.
Mia Biberović
26. 01. 2021. u 2:20 pm
To bi bilo super, ako je tako, ali za sada to nije nigdje javno navedeno. Nadam se samo da neće biti neka zasebna usluga, nego da će biti integrirana u Portal Zdravlja. Tom portalu stvarno treba promocije. 🙂