U Srbiji se za cijepljenje protiv COVID-19 može prijaviti putem eUprave, u Hrvatskoj pozivom doktoru

U Srbiji se za cijepljenje protiv COVID-19 može prijaviti putem eUprave, u Hrvatskoj pozivom doktoru

Doduše, ako vaš doktor koristi mail ili čak nedovoljno promovirani portal Zdravlje, mogli biste se teoretski prijaviti za cijepljenje elektroničkim putem, ali u susjednoj Srbiji to su poprilično pojednostavili.

Dok se za cijepljenje protiv koronavirusa u Hrvatskoj možete predbilježiti javljanjem svom liječniku direktno, telefonskim pozivom, u susjednoj su Srbiji to organizirali putem svoje inačice eGrađana, portala eUprava. O postupku smo pisali nedavno na Netokraciji Srbija, a više detalja otkrio mi je moj partner u Netokraciji i direktor Netokracije Srbija, Marko Mudrinić.

eUprava je centralni portal Vlade republike Srbije koji je namijenjen svim građanima Srbije koji putem njega mogu brže i lakše završiti veliki broj administrativnih poslova: od podnošenja zahtjeva za izradu osobne iskaznice i putovnice, preko podnošenja zahtjeva za izdavanje različitih uvjerenja, dozvola i dokumenata. Putem eUprave građani Srbije u doba COVID–19 podnosili su zahtjev za testiranje PCR testom, dok je posljednja izmjena došla u vidu specijaliziranog odjeljka za iskazivanje zainteresiranosti za imunizaciju.

Obavještavanje građana o dostupnom cjepivu putem SMS-a

eUprava je srpska inačica naših eGrađana

Prijava je iznimno jednostavna, dodaje, a moguće je odabrati i za koju vrstu cjepiva je građanin zainteresiran.

Građani unose svoje osobne podatke, iskazuju interes i dobivaju poziv u skladu s trenutno dostupnim dozama. Primjer: ja sam se prijavio za RNK cjepiva (dakle, Pfizer i Moderna), ali s obzirom na to da ona trenutno nisu dostupna građanima u velikoj količini, šanse su male da ću uskoro dobiti poziv. Isto tako, neko tko je, recimo odabrao kinesko cjepivo, sada je vjerojatno stigao na red i uredno je obaviješten o svom terminu putem SMS-a (podaci koje je ostavio na stranici eUprave). Također, bilo je onih koji su nakon ove informacije da će se Pfizer čekati još neko vrijeme samo dopunili svoju prijavu i obilježili kinesko cjepivo.

Kad odabrano cjepivo bude dostupno i građani su obaviješteni o tome, odlaze se cijepiti. U Beogradu se to odrađuje u prostoru Beogradskog sajma, koji može primiti mnogo ljudi, a izvan Beograda se cijepljenje obavlja većinom u domovima zdravlja. Kad stigne i druga doza cjepiva, građani se također obavještavaju putem SMS-a.

Ono što je posebno zanimljivo je što je za provođenje cjepiva i komunikaciju putem eUprave u ovom slučaju u Srbiji nadležan – Krizni stožer, odnosno, štab.

Krizni štab je centralno tijelo koje rukovodi svim stvarima oko COVID–19, daje stručno mišljenje oko pooštravanja ili ublažavanja mjera koje kasnije usvaja Vlada Republike Srbije. U njegovoj se nadležnosti nalaze mnogi sektori, pa samim tim i resursi eUprave tj. mogućnost da ostvari suradnju s više državnih agencija i tijela, te organizira imunizaciju na preporuku i prema kriterijima koje je donio Institut za javno zdravstvo “Batut”.

Hrvatski stožer želi napraviti bazu zainteresiranih građana

Sve ovo ostavlja dojam dobre organiziranosti, dok je u Hrvatskoj situacija malo drugačija, posebice jer nemamo ni blizu dovoljno cjepiva za masovniju imunizaciju. Za sada su dane upute da se građani javetelefonskim pozivom svojim liječnicima obiteljske medicine”. Kako je pisao Index:

Iz Nacionalnog stožera civilne zaštite pozivaju građane da se za cijepljenje prijave što prije. Naime, u Stožeru žele što prije napraviti svojevrsnu bazu podataka građana koji su se prijavili za cijepljenje, nakon čega će cjepivo ići po unaprijed najavljenom rasporedu.

Bazu podataka zasigurno bi bilo lakše i brže napraviti da se građani mogu sami online prijaviti za cjepivo, i to putem nekog centralnog sustava koji im je već dostupan – eGrađani. Također, to bi moglo značiti i dodatnu promociju ove usluge, kao i slabo poznatog, a odličnog projekta, Portal Zdravlja, koji bi također mogao koristiti za istu svrhu. Naime, putem njega građani već mogu ostvariti određenu vrstu komunikacije sa svojim obiteljskim liječnicima, poput omogućavanja opcije obnavljanja stalne terapije lijekovima, uvida u posljednje posjete liječniku, nalaze…

S obzirom na to da cjepiva imamo u manjim dozama no što smo očekivali, još se stigne bolje organizirati prikupljanje interesa za njih, a Srbija nam u ovom slučaju može biti itekako dobar uzor.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      26. 01. 2021. u 1:33 pm Odgovori

      Znam za taj projekt, ali, koliko sam uspjela vidjeti, on je namijenjen liječnicima da unose u njega informacije, ne građanima za jednostavno pokazivanje interesa za cjepivo.

  1. Jerko

    Jerko

    26. 01. 2021. u 2:06 pm Odgovori

    Dosta sam siguran da ce i prijave ici preko toga + liječnici ce to imati spojeno s kartonom i prema nekom algoritmu ce se raditi prioritetne liste kod svakog pojedinog doktora opće prakse. Nadamo se najboljem 🙂 S druge strane kad usporediš s Izraelskim sustavom kasnimo 20 godina.

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      26. 01. 2021. u 2:20 pm Odgovori

      To bi bilo super, ako je tako, ali za sada to nije nigdje javno navedeno. Nadam se samo da neće biti neka zasebna usluga, nego da će biti integrirana u Portal Zdravlja. Tom portalu stvarno treba promocije. 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...