Chris Lee, Grayling: PR industrija je pod napadom i mora se promijeniti. Evo i kako.
Chris Lee

Chris Lee, Grayling: PR industrija je pod napadom i mora se promijeniti. Evo i kako.

Ako se niste uspjeli pojaviti u subotu na događaju posvećenom društvenim mrežama, BabelCamp, imate upravo jedinstvenu priliku čuti o čemu je u Brnu govorio jedan od glavnih predavača. Chris Lee, voditelj digitalnog odjela u londonskom Graylingu u intervjuu za Netokraciju predstavio je vrlo zanimljiv osvrt na promjene u PR industriji. Također je govorio o brand storytellingu kao važnoj stavki marketinga putem interneta.

Chris Lee
Chris Lee, Grayling UK

Ako se niste uspjeli pojaviti u subotu na događaju posvećenom društvenim mrežama, BabelCamp, imate upravo jedinstvenu priliku čuti o čemu je u Brnu govorio jedan od glavnih predavača. Chris Lee, voditelj digitalnog odjela u londonskom Graylingu u intervjuu za Netokraciju predstavio je vrlo zanimljiv osvrt na promjene u PR industriji. Također je govorio o brand storytellingu kao važnoj stavki marketinga putem interneta. Inače, Chrisove zanimljive tekstove na ovu temu možete pratiti na Econsultancy, online zajednici svjetskih stručnjaka digitalnog marketinga i ecommercea.

Tradicionalni PR nema šanse u digitalnoj komunikaciji

Sigurno ste već primijetili kako je izraz uzdrmavanje (disruption) danas neizbježan u marketingu i oglašavanju. Upravo je o tome Chris govorio na BabelCampu, ali iz perspektive odnosa s javnošću te objasnio zašto PR-ovci s tradicionalnim načinom razmišljanja i poslovanja teško mogu opstati u ovom naprednom, digitalnom svijetu komuniciranja. Mediji su se vrtoglavo promijenili u zadnjih deset godina, a linije između “who owns what” postale su gotovo nevidljive. Stoga agencije koje se bave SEO-m, društvenim mrežama i oglašavanjem danas predstavljaju izazov, ali i glavobolju tradicionalnim odnosima s javnošću.

Danas PR prolazi kroz krizu identiteta. ‘Društveni’ web zahtijeva adaptaciju PR agencija, zbog čega je Grayling u potpunosti integrirana agencija, specijalizirana u svakom aspektu online i offline komunikacije. To ujedno znači da smo savršeno opremljeni i spremni za pomaganje organizacijama u suočavanju s brzorastućim digitalnim svijetom ispred nas. Društvene mreže i online izdavaštvo poremetili su način na koji PR komunicira, a Grayling uzdrmava način na koji bi organizacije trebale razmišljati i raditi da bi uspješno odgovarale na te promjene.

Sadržaj, reputacija, community management i pretraživanje

Chris vjeruje da je PR samo jedan dio spektra integrirane komunikacije, a mi smo ga upitali kako uloga odnosa s javnošću izgleda u tom nepredvidljivom i prozirnom svijetu “društvenog” weba.

Maloprodajni lanac iz Los Angelesa, Anthropologie, može vam svjedočiti kako se jedna offline nezgoda pretvara u online viralni hit preko noći. To, naravno, vodi prema direktnoj akciji i lošem PR-u. Ovakvo nešto može ostati na prvoj stranici Googleovog pretraživača izuzetno dugo, što dovodi do učestalog negativnog PR-a na duže staze. Ako dodate tomu trenutnu prirodu društvenog weba, potrebu za čvrstim “storytellingom” i brzom promjenom sadržaja, onda možete uvidjeti zašto PR uspješno povezuje sadržaj, reputaciju, community management i pretraživanje.

Marketingaši, razmišljajte kao novinari!

Ono što nas je također zanimalo je Chrisov savjet koji obično daje marketingašima kako bi im pomogao da podignu svijest, izgrade povjerenje i ostvare poslovne ciljeve, a to je na način da usvoje novinarski mentalni sklop. Objasnio je kako novinari poznaju svoju publiku, kreiraju editorijale i planove sadržaja, sadržajni miks (riječ, audiovideo, grafika, itd.) te posjeduju komercijalni mentalni sklop. Kako je objasnio, njihov sadržaj ima svrhu i uvijek bi trebao biti u interesu.

Marketingaši trebaju usvojiti mentalni klop izdavača te razmišljati kao novinari. To znači da razumiju svoju publiku – gdje su, kojim jezikom se koriste, koje su im brige i interesi, te da stvaraju sadržaj koji potiče emotivni odgovor.

Chris je također podijelio s nama jedan zanimljiv primjer koji se odnosi na sadržaj planiran unaprijed prema temama koje trenutno jesu ili će uskoro postati predmet rasprave.

Primjerice, vidjeli smo puno velikih brendova na Svjetskom nogometnom prvenstvu kako unaprijed pripremaju slike (i dobre i loše) za tvitanje (dobro i loše) jer je publika u to vrijeme govorila upravo o tim temama.

Brendovi kao utjecajni izdavači

Kad smo već kod medija i novinara, nismo mogli odoljeti a da ne upitamo Chrisa o rastućem problemu nepovjerenja koji je promijenio razmišljanja o medijima, ispravnost informacija i vijesti koje se objavljuju.

Gubitak povjerenja u medije itekako je očit u Americi i Velikoj Britaniji, baš kao i na drugim tržištima, a razloga za to ima više. Javnost razumije izdavačke namjere kada su u pitanju vijesti, no marketingašima su mediji i dalje presudni za privlačenje pažnje i doseg. Ako izostavimo tradicionalne medije, prilika ostaje za brendove da postanu utjecajni izdavači sve dok je njihov sadržaj koristan, privlačan i zabavan jer će ga javnost rado čitati. Veliki brendovi poput Nikea, Red Bulla i Virgina dobri su u ovome, iako se mediji svih dimenzija mogu uključiti u kreiranje sadržaja.

Potrošači koji se uključe u brendov sadržaj svjesni su toga kako će brend od njih tražiti da postanu njegovi kupci.

Psiholog Robert Plutchik identificirao je osam oblika ponašanja koji pobuđuju sreću, povjerenje, strah, iznenađenje, tugu, naslućivanje, ljutnju i gađenje. Mi marketingaši moramo znati spojiti se s potrošačima na emotivnom nivou, a ako to ne uspijemo, naš sadržaj neće rezonirati.

Tko su vaši influenceri?

Utjecajne osobe danas igraju veliku ulogu u digitalnoj komunikaciji. Chris je objasnio kako brendovi moraju razumjeti svoju utjecajnu publiku kroz područja na kojima djeluju. Prema njegovom iskustvu to je razlog zbog kojeg marketingaši trebaju identificirati tko je njihova utjecajna publika, zašto su to oni pravi te ih uspjeti razveseliti jedinstvenom ponudom koju bi im bila od interesa.

Apsolutno je važno znati da blogeri nisu novinari i da pristup blogerima mora biti puno personaliziraniji i skrojen po mjeri.

Kako predvidjeti trendove?

Upitali smo Chrisa za savjet o tome kako predvidjeti trendove prije nego se isti dogode, a što ujedno predstavlja i poprilično korisnu vještinu u PR-u i marketinškoj industriji. Ako još ne znate na koji način to napraviti, sad je pravo vrijeme da naučite:

Čitajte, slušajte i pojavite se na konferencijama – ako pratite prave ljude i izvore vidjet ćete što i gdje se događa, a onda ćete i znati kako to što ste naučili, pročitali i čuli prilagoditi vašem marketingu.

Moramo priznati da se apsolutno slažemo s Chrisom. S PR-om kao vođom opsežnog (digitalnog) komuniciranja izuzetno je važno biti ispred trendova. Postoji li bolji način učenja o trendovima od slušanja stručnjaka kao što je sam Chris Lee? BabelCamp se održava tek dvije godine, a već se pokazao kao vrlo važan događaj na kojem možete saznati nove trendove na društvenim mrežama te drugim oblicima digitalnog komuniciranja. A Grayling je svakako jedan od proroka marketinških trendova već dugi niz godina. Za nas je ovo bio savršen spoj.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Web 3

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.