Bilo da želite držati korak s novim tehnologijama, iz čiste znatiželje ili iz želje da ponudite nešto novo svojim klijentima, sigurno ste se susreli s chatbotovima. Da to nije nešto što nam tek dolazi i nešto što biste trebali zanemariti, pokušao nam je svojim predavanjem na ovogodišnjem WebCampu objasniti Christoph Rumpel iz Liechteneckera.

Što je to chatbot?
Chatbot je servis koji se nalazi iza prozora za razgovor i možemo ga smatrati novim sučeljem za proizvod ili uslugu koju nudimo. Od 2015. godine broj korisnika četiri najpopularnije aplikacije za dopisivanje nadmašio je broj korisnika četiri najpopularnije aplikacije za društvene mreže – i od tada je u porastu. Facebook Messenger i WhatsApp broje i do 1,3 milijardi aktivnih chatbot korisnika, što čini ovu tehnologiju vrlo važnom u pružanju brzih i korisnih informacija.
Zašto chatbot?
U moru informacija koje nas preplavljuju teško je doći do one koja nam je potrebna i korisna. On nam omogućava da naši klijenti dobiju brz i konkretan odgovor na svoja pitanja, a, po ranije spomenutom, sve je više korisnika koji to čine putem aplikacije za razgovor.
Vrste chatbotova
- Command bot – unošenjem predefiniranih naredbi vršimo komunikaciju s botom. Možemo mu narediti da nas podsjeti kako bismo trebali jesti za sat vremena ili da nam kaže kakvo je vrijeme trenutno u Zagrebu.
- AI bot – bot koji je upogonjen AI algoritmom i njega je najteže kreirati. On prepoznaje ključne riječi u našim pitanjima i na temelju toga nam daje odgovore. Ovaj bot ima svoja ograničenja i neće uvijek prepoznati što od njega tražimo pa je uvijek dobro korisniku dati smjernice u obliku gumba ili primjera postavljenih pitanja.
- Group bot – to je bot koji je prisutan u grupnom razgovoru i može biti u bilo kojoj prije navedenoj izvedbi, ali ga je potrebno osloviti ili pozvati kako bi znao da se obraćamo njemu, a ne nekom drugom iz grupe.
Christoph je predstavio Nelu, chatbota s kojim možete zaigrati igru riječima, i Tima, chatbota tvrtke u kojoj radi.
Kako rade?
Nakon što bot primi poruku, vrši analizu ili parsing poruke tražeći ključne riječi kako bi “shvatio” što od njega tražimo. Nakon toga postavlja dodatna pitanja, ako za odgovor nema dovoljno informacija. Nakon što smo botu dali dovoljno informacija, on na temelju njih prosljeđuje traženi odgovor.
Christoph je spomenuo i API.AI uz pomoć kojeg jednostavno možemo sastaviti ključne riječi, pitanja i njihove varijacije kao i same odgovore. Tako definiranog bota možemo povezati s mnogo različitih platformi, kao što su Slack, Facebook Messenger, Skype i druge.
Prednosti chatbota
Chatbot je automatiziran, što znači da, ako je sve napravljeno kako treba, odgovara instantno i uvijek je na usluzi jer radi 24 sata dnevno. Troškovi chatbota su samo troškovi implementacije koji bi se, uz dobar poslovni plan, ubrzo trebali i isplatiti. Također, dodatna prednost je i ta što ovakvi botovi za komunikaciju koriste ljudski jezik pa se samim time i produbljuje veza između vašeg sustava i korisnika.
Izvori s interneta govore da 90% vremena na internetu korisnici provedu na aplikacijama za razgovor pa je ovo dobar način približavanja i stupanja u kontakt s njima tamo gdje se osjećaju najugodnije. Osim navedenoga, nije na odmet napomenuti kako za komunikaciju s chatbotom korisnik nije dužan ništa instalirati na svoj uređaj, a isto tako uvijek možete pregledati povijest razgovora kako biste saznali više o svojim korisnicima i na temelju toga unaprijedili svoj sustav.
Chatbotovi: Odmah ili sada…
Chatbotovi nisu više budućnost i to nas je Christoph odlučio i uspio uvjeriti svojim predavanjem. Oni su već neko vrijeme dio internetske stvarnosti i više nije pitanje “hoće li”, nego “kada će” postati dio i naše svakodnevice. A mi bismo, kako bismo ostali konkurentni, trebali o tome nešto naučiti – i izgraditi svog prvog chatbota.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.