
Cenzurom do viralnog posta u Srbiji: Kako je uklanjanje satiričnog snimka podiglo Internet zajednicu na noge
Društveni medji promenili su mnogo toga, a ponajviše demokratizovali način na koji stižemo do vesti i relevantnih informacija. Njihova cenzura u doba Interneta često ume da bude štetna po reputaciju cenzora i da izazove upravo suprotno, učinivši da sadržaj doveden u pitanje vidi još veći broj ljudi. Sličan scenario odigrao se juče u Srbiji kada su se korisnici latili društvenih mreža i učinili da jedan satiričan video dospe u žižu javnosti.
Društveni medji promenili su mnogo toga, a ponajviše demokratizovali način na koji stižemo do vesti i relevantnih informacija. Njihova cenzura u doba Interneta često ume da bude štetna po reputaciju cenzora i da izazove upravo suprotno, učinivši da sadržaj doveden u pitanje vidi još veći broj ljudi. Sličan scenario odigrao se juče u Srbiji kada su se korisnici latili društvenih mreža i učinili da jedan satiričan video dospe u žižu javnosti.
Olujni vetrovi praćeni snežnim nanosima već danima haraju severom Srbije. Više stotina vozila koje se našlo na nekim od najteže pogođenih magistralnih pravaca ostalo je zaglavljeno u snegu, a situacija je postala toliko alarmanta da je vlast podigla na noge pripadnike Vojske Srbije koji su se tenkovima i helikopterima probijali do zavejanih ljudi. Komentari na blogovima i portalima imali su samo reči hvale za vojnike koji su učestvovali u akciji spašavanja, a ubrzo su se oglasili i političari koji su, potrešeni dešavanjima, odlučili da se otisnu put Feketića, sela najteže pogođenog snešnim nanosima.
Tokom jučerašnjeg dana, pored Novaka Đokovića, u Feketić je stigao i Prvi potpredsednik Vlade, Aleksandar Vučić koji je obilazio spašene sunarodnike, a koji se takođe našao u ulozi spasioca. Vučić je u jednom trenutku preuzeo dete od vojnika i svojim rukama ga preneo do helikoptera koji je čekao u blizini. Sve ovo, zabeležile su kamere RTS-a, a video snimak ubrzo je postao viralan. Društvene mreže i blogovi eksplodirali su od komentara da nije čest slučaj da jedan od najviših državnih funkcionera svojim rukama spašava zavejanu decu pa čak i u sred preizborne kampanje.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_y7BrrlVtRk[/youtube]
Gde je krenulo nizbrdo?
Nakon objavljenog snimka, na Internetu je ubrzo osvanuo satirični GIF u kome je Vučiću dodat plašt Supermena, kao i veliki broj postera na kojima je Prvi potpredsednik vlade prikazan kao superheroj. Viralni snimak doživeo je satiričnu, titlovanu preradu u vidu video klipa pod nazivom “Supermen iz Feketića” koji je okačen na YouTube-u, a koji je ubrzo potom skinut.
Korisnici društvenih mreža primetili su da satirični snimak nestaje veoma brzo nakon što bude postavljen na YouTube te su mnogi pisali kako se sadržaj cenzuriše, a nije pomoglo ni to što je veliki broj ljudi odlučio da re-uploaduje snimak na svoj kanal. Kako saznajemo, RTS (u čijem je vlasništvu snimak) nije zadužen za skidanje sadržaja sa ostalih kanala.
Portal srbijadanas.com istražio je više o uklanjanju videa i došli su da zaključka da iza skidanja video klipova stoji bugarska firma KVZ Digital sa sedištem u Beču. Iako su razlozi za uklanjanje sadržaja od strane ove firme i dalje nepoznati, brzo je primećeno da je na snazi teška cenura koja ovog puta nije obuhvatala samo medije, već i društvene mreže pa i blogove. Ivana Ćirković, blogerka na adresi organvlasti.com objavila je tom prilikom:
Jedan od blogera i tviteraša, sporni video je objavio na svom blogu/sajtu, da bi vrlo brzo isti bio blokiran, a njegov Twitter nalog izbrisan?!
Twitter scena Srbije okupila se oko podviga kakav do sada nije ostvaren i apsolutno svi su pričali o tome. Oštro osuđujući svaki oblik cenzure, srpski tviteraši delili su linkove ka cenzurisanom videu i pozivali na prekid napada sajtova iza kojih, kako pojedini tvrde, stoje online aktivisti SNS-a.
Cenzura na Internetu nije moguća
Iako se iz prve činilo da je uklanjanje spornih video klipova dobro rešenje, postiglo se upravo suprotno – kreirana je prava PR katastrofa koja za rezultat ima znatno veći broj postavljenih video klipova na razne sajtove koje nije tako lako cenzurisati. Jedan dan kasnije i cela Srbija priča o pomenutom sadržaju.
Iz ovoga lako dolazimo do činjenice da cenzura Interneta u današnje vreme nije preporučljiva, pogotovo ne kada imate ogroman broj korisnika Interneta koji će čisto iz inata odreagovati na sadržaj i podeliti ga među svojim prijateljima na Facebooku i Twitteru. Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić negirao je danas u umešanost u cenzurisanje videa dodavši da mu je drago što je satirični snimak nasmejao Srbiju, a ova reakcija ostavila je mnoge da se pitaju zašto se Vučić oglasio gotovo 24 časa kasnije i gde je zakazao krizni PR koji nije prepoznao digitalne kanale komunikacije kao presuđujuće u ovom slučaju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.