CESA 2016: Agrivi najbolji hrvatski startup

Agrivi najbolji hrvatski startup, Urška Sršen najutjecajnija žena domaće startup scene

Na jučerašnjoj dodjeli ovogodišnjeg Central European Startup Awardsa, održanoj u HUB385, saznali smo tko su najbolji akteri domaće startupe scene. Pobjedom u hrvatskom finalu nagrade CESA, pobjednici će se kandidirati za priznanja za najbolje srednjoeuropske startupe i istaknute osobe u ovom području. Hrvatskim startupom godine proglašen je Agrivi, a najutjecajnijom ženom domaće startup scene Urška Sršen iz Bellabeata.

Jučer smo saznali tko su hrvatski dobitnici Central European Startup Awardsa, a ovogodišnje izdanje nagrade imalo je čak deset kategorija, tri više nego lani. Osim što su se borili za titulu najboljih na domaćoj startup sceni, bili su u konkurenciji i za odlazak u utrku za najbolje srednjoeuropske startupe i osobe s osobitim utjecajem. Pa, tko su dobitnici? Krenimo redom!

Agrivi najbolji hrvatski startup

matija zulj_agrivi
Matija Žulj, Agrivi

Najbolji hrvatskim startupom za 2016. godinu proglašen je Agrivi, osnivača Matije Žulja. Podsjetimo, riječ je o softverskom rješenju koje poljoprivrednicima diljem svijeta pomaže u postizanju efikasne, profitabilne i održive poljoprivredne proizvodnje. Sredinom godine, fond South Central Ventures, investirao je milijun eura u Agrivi.

Najbolji fintech startup je također već dobro poznato ime startup scene, a riječ je o MicroBlinku koji razvija machine vision tehnologiju za pametne telefone. Uz to, ulažu u razvoj koji se temelji na najnovijim trendovima u području neuronskih mreža i deep learninga, a među mnogim njihovim klijentima su i brojne domaće i strane banke. Jedan od proizvoda koji razvijaju je i globalno popularni Photomath, aplikacija za rješavanje matematičkih zadataka uz pomoć kamere pametnog telefona.

Kao i lani, u kategoriji za najbolje korisničko iskustvo, dobitnik je Vitastiq Deana Vranića. Podsjetimo, Vitastiq omogućava mjerenje i bilježenje razine vitamina i minerala u organizmu. Novcem prikupljenim kroz svoju drugu crowdfunding kampanju održanu ove godine, najavljena je proizvodnja Vitastiq 2 uređaja, prilagođenog Bluetooth tehnologiji.

Nagrade za Mehspoint, Vollo i Sentinel

Najboljim startupom s društvenim utjecajem proglašen je Meshpoint koji donosi internet u katastrofom pogođena područja. Meshpoint je ove godine dobio još jedno važno priznanje osvojivši nagradu The Europas, svojevrsnog Oscara za startupe i to u kategoriji najbolje humanitarnog tehnološkog proizvoda.

Najboljim startupom u ranoj fazi rasta, što je u odnosu na lani nova kategorija, proglašen je Vollo, osnivača Marka Jukića, a riječ je o internetskom servisu koji omogućava jednostavnu pretragu, usporedbu i kupovinu autobusnih karata.

Kategorija najboljeg IoT startupa također je nova ove godine, a dobitnik je proglašen Sentinel, osnivača Gregora Pipana. Sentinel omogućava brz i jednostavan uvid u poziciju plovila i ključne podatke brodskih sustava za privatne brodove i čartere.

Urška Sršen najutjecajnija žena domaće startup scene

Urška Sršen, suosnivačica Bellabeata, s njihovim novim proizvodom.
Urška Sršen, suosnivačica Bellabeata, s njihovim novim proizvodom.

Pobjeda u kategoriji najboljeg programa inkubacije, odnosno akceleracije, što je također ove godine nova kategorija, pripala je Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva, a nagrada za najbolji coworking prostor pripala je Impact Hubu. Najutjecajnijom ženom startup scene proglašena je Urška Sršen iz Bellabeata, nakon što je lani ista pripala Netokracijinoj Miji Biberović.

Veliko finale Central European Startup Awardsa održat će se 1. prosinca u ljubljanskom ABC akceleratoru, a glasovanje za najbolje srednjoeuropske startupe i istaknute osobe krenut će 16. studenoga. Ne preostaje nam ništa drugo, doli pričekati još malo da saznamo hoće li se i neko domaće ime naći na tome popisu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.