
Kako hrvatski CSI ‘agenti’ koriste Periscope, Whatsapp i Ask.fm u borbi za što sigurniji internet
Ne, nije riječ o Horatiju Caineu i ekipi za očevid, nego o Centru za sigurniji internet koji od početka ove godine radi na tome ne bi li educirao djecu, roditelje i učitelje o izazovima i opasnostima koje donosi svijet modernih tehnologija. A gdje je najbolje pristupiti djeci nego na mjestima na kojima se ona već okupljaju? Ne budi im teško, ovi su “agenti” zasukali rukave i upustili se u komunikaciju na Whatsappu, Periscopeu, Ask.fm-u, Viberu… I evo kako su se snašli!
Projekt Centra za sigurniji internet započeo je s prvim danom ove godine, a idućih devet mjeseci pripremalo se za sve aktivnosti koje su službeno predstavljene početkom rujna. Sada je projekt, kako kaže njegov koordinator za podršku i informiranje Boris Radanović, u najzanimljivijoj fazi – upravo se radi na nacionalnom istraživanju u 90 škola i 22 grada, u kojem bi trebalo sudjelovati oko 10.000 djece. Uz pomoć istraživanja i odgovora djece te mladih, Centar će usmjeriti svoj fokus rada. Ali to ne znači da se već ne radi punom parom:
Trenutno imamo aktivnu web stranicu te uskoro pripremamo i njen redizajn koji će biti optimiziran za sve uređaje. Alate za koje smo se odlučili zapravo smo napravili u suradnji s djecom od kojih dobivamo prijave za neprimjeren sadržaj. Tako da naše službene profile možete pronaći na Facebooku, Twitteru, Ask.fm-u, Viberu, Whatsappu i Periscopeu. Na svim profilima moguća je anonimna prijava ilegalnog sadržaja ili mogućnost upita. Također pozivamo sve kojima trebaju informacije da nas nazovu na besplatan broj 0800 606 606 i potraže informacije koje ih zanimaju.
Izazovi komunikacije sa ciljanim skupinama
Jedan od najvećih izazova, priznaje naš sugovornik, jest prilagoditi sadržaj ciljanoj populaciji. U jednom se trenutku mora razmišljati kako će taj sadržaj pročitati dijete, u drugom roditelj, a u trećem kakav prosječan korisnik interneta.
Zbog toga na našoj web stranici imamo i posebno odijeljene odlomke za svaku od tih grupacija. Na određenoj društvenoj mreži gdje, na primjer, ciljamo samo djecu, pokušavamo svojim objavama i statusima pričati jezikom i načinom na koji to djeci priliči. U tome nam pomažu uvelike naši Youth Paneli, odnosno susreti s mladima na kojima imamo kvalitetne rasprave o novim alatima, aplikacijama i načinom komuniciranja koji se njima čini zanimljivim.
Opseg djelovanja CSI-ja obuhvaća sve korisnike interneta u Hrvatskoj. Velik je to izazov za tim od osam ljudi, koji imaju i druge zadatke osim održavanja društvenih mreža. Boris priznaje da se znaju potkrasti i greške, ali iz svake pokušavaju nešto novo naučiti, biti što aktivniji i koristiti sve dostupne alate za maksimalan rezultat.
A kako, zapravo, komuniciraju na svim tim kanalima?
Kombinacija šaljivog i ozbiljnog tona zapravo zavisi od pitanja do pitanja. Poruke na Facebooku često znaju biti jako ozbiljne i dugačke jer korisnici imaju mogućnost postavljanja dugih poruka te objašnjavanja situacija, dok su, na primjer, na Ask.fm profilu ta pitanja više informativnog karaktera te pokušavamo na šalu odgovoriti šalom. Svaki naš društveni profil ima svoju “svrhu” u našem projektu i pokušavamo ne miješati smisao svake mreže. Ask.fm nam je odličan direktan kontakt s velikim brojem djece i mladih jer su iskreni u okrilju anonimnosti. Twitter koristimo kao odličan alat za komunikaciju s medijima te velikim korporacijama i kao alat za praćenje naših pojedinih projektnih aktivnosti, dok Facebook stranicu koristimo kao informativnu platformu za naše članke koje objavljujemo na web stranici. Nadamo se da ćemo kombinacijom tih alata doći do velikog broja korisnika i tako podići svijest o problemu sigurnijeg interneta u hrvatskoj.
Nakon što se provede istraživanje, slijedi i međunarodna konferencija na kojoj će sudjelovati predstavnici organizacije Inhope i Insafe, kao i brojni drugi stručnjaci i predstavnici industrije iz Hrvatske i regije.
Tijekom sljedećih nekoliko mjeseci počinju nam i treninzi za policijske službenike koje ćemo provoditi u suradnji s MUP-om, odnosno Policijskom upravom osječko-baranjskom, Odjelom prevencije. Uskoro također očekujemo i lansiranje mobilne aplikacije koja će educirati i pomoći djeci sa svim informacijama o sigurnosti na internetu.
Rubrika na Netokraciji o sigurnijem internetu!
Početkom 2016. godine, u veljači, kao nacionalni koordinator CSI organizira obilježavanje Dana sigurnijeg interneta (Safer Internet Day 2016) koji će biti organiziran u brojnim školama i gradovima diljem Hrvatske, stoga, ako ste zainteresirani za sudjelovanje u njemu, kontaktirajte “agente”.
A u cijelu se priču uključila i Netokracija – danas pokrećemo rubriku “Sigurniji internet” gdje ćemo također pisati o temama i izazovima koje donose moderne tehnologije za novije generacije, ali i one nešto starije koje se s tim izazovima ne nose najbolje. Cijenit ćemo prijedloge tema i konkretne upite. 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.