
Uvodna radionica za startupe: Što je budućnost telekom poslovanja i kako se vi u nju uklapate
Sljedećeg petka održat će se natjecanje u pitchanju za startupove koje organiziraju Hrvatski Telekom, Iskon, Zagrebački inkubator poduzetništva (ZIP) i hub:raum. Tom prigodom, Ivan Petković iz HT-ovog odjela za inovacije održao je u ponedjeljak uvodnu radionicu kako bi približio poduzetnicima mogućnosti koje im se nude, ali i istaknuo nova potencijalna područja rasta na koje bi se mogli usmjeriti.

Sljedećeg petka održat će se natjecanje u pitchanju za startupe koje organiziraju Hrvatski Telekom, Iskon, Zagrebački inkubator poduzetništva (ZIP) i hub:raum. Tom prigodom, Ivan Petković iz HT-ovog odjela za inovacije održao je u ponedjeljak uvodnu radionicu kako bi približio poduzetnicima mogućnosti koje im se nude, ali i istaknuo nova potencijalna područja rasta na koje bi se mogli usmjeriti.
Na radionici pod nazivom “Budućnost telekom poslovanja” Petković je uspostavio dijalog s okupljenim poduzetnicima o njihovim startupima ili idejama za iste. Cilj toga bio je predstaviti velike trendove u telekomunikaciji,vidjeti kako se ideje i pothvat okupljenih poduzetnika uklapaju u ovo natjecanje, ali i kako ovo natjecanje i mogućnosti koje nude organizatori odgovaraju planovima i potrebama samih startupa.
Tehnološki i društveni trendovi
Trendovi koji su danas na uzlaznoj putanji mogu se podijeliti na tehnološke i društvene. S jedne strane, sve se sada “socijalizira” i seli na društvene mreže, dijeljenje je vrlo bitan aspekt gotovo svega. S druge strane, takva socijalizacija i trendovi poosobljavanja svega, od sadržaja do oglasa, generiraju veliku količinu podataka o ponašanju i navikama potrošača i korisnika. U digitalnom dobu kada je bitno znati kontekst svakog klika, takozvani “big data” i “big context” vrlo su bitni za različite djelatnosti, a postoji još mnogo prostora za razvoj rješenja koji se ovakvim setovima podataka bave.
Neki od trendova u tehnologiji jasni su na prvi pogled – mobile je, primjerice, jedan vid tehnologije na koji se velik broj startupa voli fokusirati jer smatraju da dopire do najvećeg broja korisnika. Kada se kreće u razvoj mobile rješenja i ideja treba ipak imati na umu da mobilni uređaji imaju svoje posebnosti, prednosti i mane i da svaka ideja nije nužno mobile ideja. Bitne su i navike korisnika kojima je “mobile=personal”, naglašava Petković.
Dotakao se pritom i oglašavanja, na koje se često gleda kao na način monetizacije neke druge ideje, a ne kao na glavni fokus nekog startupa. Velik broj oglašivača nema optimizirane oglase za mobilne uređaje, gdje bi se do njihovih proizvoda ili usluga moglo doći s nekoliko jednostavnih dodira ekrana. U eri koja je sve više mobilna, oglašivači će se morati prilagoditi i tražit će dobra rješenja. Kada je riječ o monetiziranju kroz oglašavanje, Petković vas upozorava da promislite o tome i ne posežete odmah za tim rješenjem.
Neka od potencijalnih područja rasta su e-commerce i e-payment: svi već polako izbjegavamo redove u bankama i svoje račune plaćamo preko e-bankinga, a u budućnosti ćemo se možda riješiti i novčanika i plaćati svojim pametnim telefonima. Za ideje vezane uz e-payment vrlo je bitno povjerenje korisnika, ali i jednostavnost korištenja.
Još se neki duboko ukorijenjeni trendovi mijenjaju – linearna televizija polako, ali sigurno gubi na svojoj privlačnosti i traže se interaktivna i svugdje dostupna OTT rješenja, koja nude sadržaj preko otvorenog interneta bez potrebe za posebnom infrastrukturom.
Obrazovanje i gamifikacija
I obrazovanje se uvelike seli na internetska prostranstva, tvrdi Petković, a dosad suhoparan sadržaj se koristi na pametniji i zanimljiviji način, optimiziran za veće i manje ekrane, u obliku e-knjiga, MOOC-a ili on-line kolegija. Platforme poput Coursere ili EdX-a već uspješno iskorištavaju ovaj trend, a s cijenom obrazovanja usporedno će rasti i popularnost obrazovnih sadržaja na internetu.
Gaming je također domena koju bi valjalo proučiti. S jedne strane sada su popularne igre za mobilne uređaje, no i visoko kvalitetna cloud gaming rješenja mogla bi biti uspješna. Veliko pitanje koje treba riješiti u gaming domeni je kako riješiti korisnika skupe infrastrukture (konzola ili računala visokih performansi) i svejedno mu omogućiti visoku kvalitetu igre. Svime ovime otvaraju se i novi poslovni modeli (posudbe, pretplate, boundling…).
Kada je već riječ o infrastrukturi, Petković napominje kako nije uvijek potrebno razvijati vlastitu. Imate li svoj startup ili ideju za isti, fokusirajte se na ono što vam je primarno i u čemu ste najbolji i potražite već postojeću infrastrukturu. Ako već razmišljate u smjeru telekomunikacija, imajte na umu da vam, uz veliku bazu korisnika, organizatori ovog natjecanja mogu ponuditi i TeraStream infrastrukturu, IPv6 mrežu nove generacije koja omogućuje brzine do 1Gbps.
Telekomunikacije su vrlo širok pojam, u svijetu u kojem komuniciramo jedni s drugima, sa svojim uređajima, a i uređaji međusobno („machine-to-machine“) – vrlo je velika vjerojatnost da baš i vaša ideja odgovara ovim kriterijima i da se nalazite u jednoj ili više od navedenih područja rasta.
Zato se prijavite se za natjecanje koje će se održati 8.11. i u 5 minuta prezentirajte svoj startup žiriju. Prihvaćaju se ideje koje su u fazi koncepta, a selekcije samih prijava neće biti. Od vas se traži dobar sadržaj i inovativni pristupi, a startup koji to pokaže u svom pitchu i pobjedi na natjecanju osvaja 8 dana u WARP programu u Krakowu, sa svim plaćenim troškovima puta i boravka.
Dobro se pripremite za svoj pitch i pogledajte snimku radionice i prezentaciju na kojoj se mogu naći svi podatci potrebni za prijavu.
[youtube]http://youtu.be/j61eqtUngJo[/youtube]
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.