Hrvatska ima 10. najbrži mobilni internet u Europi i 18. u svijetu, pokazuju rezultati istraživanja o globalnom stanju mobilnih mreža tvrtke OpenSignal u kojemu je uključeno čak 95 zemalja svijeta. Ovo istraživanje dolazi u zanimljiv trenutak - nakon napisa o tome kako po brzinama nepokretnih mreža spadamo u samo dno među europskim zemljama.

Izvještaj OpenSignala temelji se na podacima o brzini, pouzdanosti i korištenju mobilnih mreža prikupljanima na uzorku većem od 800 tisuća korisnika Androida i iOS-a od 1. svibnja do 23. srpnja ove godine, a prema kojima je Hrvatska s prosječnom brzinom 3G i 4G signala od 16,76 Mbps zauzela bolje mjesto čak i od Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a.
No, dok se brzinom mobilnog interneta možemo pohvaliti, kod nepokretnog interneta situacija je drugačija. Naime, prema rezultatima istraživanja tvrtke Akamai, prosječna brzina interneta u Hrvatskoj bila je 6,4 Mbps u zadnjem kvartalu 2015., što je, naravno, izazvalo negativne reakcije u domaćim medijima, od kojih su pojedini izračunali da se svrstavamo u “kategoriju internetskog Trećeg svijeta”. No, iduće izvješće koje je objavio Akmai ipak bilježi napredak, a iz HAKOM-a objašnjavaju da u obzir treba uzeti i navike građana.
Hrvatska bilježi rast, ali…
Da ne bude zabune, OpenSignal i Akamai u provođenju mjerenja koriste različite metodologije, veličinu uzorka i korisničku bazu, a dok se izvještaji tvrtke Akamai odnose na pristup internetu putem nepokretnih mreža, najnoviji podaci OpenSignala odnose isključivo na mobilni, odnosno pokretni internet.

U lipnju je Akamai objavio i novo izvješće za prvi kvartal 2016. godine, gdje je Hrvatska zabilježila rast – prosječna brzina interneta sada je 7,4 Mbps, čime se bilježi rast od 16% u odnosu na prethodni kvartal te od čak 48% u odnosu na prethodnu godinu. 84% Hrvata sada pristupa internetu brzinom iznad 4 Mbps, što je 11% više nego prethodnog kvartala i 56% više nego u odnosu na prethodnu godinu, no samo 13% njih brzinom od 10 Mbps i većom te 4,7% brzinom većom od 15 Mbps. No, unatoč rastu, i dalje kaskamo za većinom europskih zemalja.
HAKOM optimističan
Što se tiče specifičnosti Hrvatske po pitanju navika građana, od HAKOM-a doznajemo kako mnogi, naime, iako mogu ugovarati veće brzine ili čak pristupati svjetlovodnoj infrastrukturi, to ne čine jer ne trebaju veće i skuplje brzine interneta. Temeljem podataka iz ožujka 2016., postotak kućanstava s ugovorenim nepokretnim širokopojasnim pristupom brzine 2 Mbps i veće iznosio je 55%. Osim toga, Hrvatska je jedna od zemalja s najvećim postotkom IPTV korisnika, što sve utječe na podatke o brzini interneta.

Prema istraživanjima Europske komisije i Međunarodne telekomunikacijske zajednice (ITU), Hrvatska ipak dobro stoji na globalnom indeksu razvoja ICT-a, kažu iz HAKOM-a, dodajući kako u ovoj godini očekuju daljnja ulaganja u razvoj širokopojasne infrastrukture, napredne tehnologije i inovativne usluge s ciljem povećanja pokrivenosti cijele Hrvatske velikim brzinama širokopojasnog pristupa internetu.
Hrvatima je 86% vremena dostupan 3G ili 4G signal
Vratimo se sad na Izvještaj o globalnom stanju mobilnih mreža gdje Hrvatska dobro stoji i po pitanju dostupnosti 3G ili boljeg signala. S 86% dostupnosti na višem smo mjestu od susjedne Srbije i Slovenije, ali iza Rumunjske i Bugarske, dok najmanju dostupnost mreže u regiji, kao i najmanju brzinu mobilnog interneta, ostvaruje Bosna i Hercegovina.
Prva u svijetu prema dostupnosti, a također i prema ukupnoj brzini, je Južna Koreja čiji mobilni internet ostvaruje prosječnu brzinu od 41,34 Mbps.
Uz dostupnost i brzinu mobilne mreže, OpenSignal je prikupio podatke i o korištenju WiFi mreže na kojoj Hrvati provode nešto više od 50% vremena u usporedbi s mobilnim internetom. Cjeloviti izvještaj možete pronaći na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Zoran Turjak
22. 08. 2016. u 1:26 pm
A kako bi inače Telekomi zaradili (masno)?
Miro M.
23. 08. 2016. u 10:29 am
Otkud ovako frizirani podaci. Hrvatska ima jednu od najlosijih Internet mobilnih veza. Cim se makes iz par najvecih gradova i Vip I Tcom imaju los I nepouzdan Internet. Vip npr ima vrlo los internet na Jadranu, veza stalno puca i usporava do 0.2 Mb Tcom takodjer u mnogim mjestima nudi katastrofalno los internet. Veza stalno puca i umjesto deklariranih 4 ili 10 Mbit veza pada na ispod 1, cak i 0.1 Mb. Moje iskustvo jer puno putujem. Slovenija npr ima visestruko bolju vezu koja ne puca i drzi se deklarirane brzine.
Izgleda da ovaj narod svatko zakida, pa tako i strani telekomi i banke. Samo zato jer to dopustamo