Kako Njuškalo, Podravka i Konzum koriste Viber stickere

Kako i zašto Njuškalo, Podravka, Konzum i drugi domaći brendovi koriste Viber ‘stickere’

Marketinški potencijal Vibera, odnosno brendiranih naljepnica, postaje sve zanimljiviji domaćim brendovima, od Njuškala i Vipneta do Podravke i Konzuma, a čak su i globalni brendovi, poput Pepsija, napravili lokalizirana rješenja. Zašto baš Viber naljepnice i kakva je dugoročna korist od ovakvog pristupa? U prvom redu, riječ je o kanalu za približavanje korisnicima i izgradnju odnosa s njima, posebno kad je riječ o mladima.

viber-stickeri_cover

Popularni Viber danas se može pohvaliti s gotovo 800 milijuna korisnika, a kako bi se u pristupu brendovima izdvojio od konkurencije, strateški im se okrenuo kroz javne chatove ili brendirane stickere. To se pokazalo odličnim potezom za sve strane – Viber time više nije samo aplikacija za dopisivanje, već platforma koja svojim korisnicima nudi nešto jedinstveno. S druge strane, brendirani stickeri su dobar marketinški alat koji nije nametljiv u odnosu na krajnje korisnike. Brendovima se na ovaj način nudi mogućnost izgradnje baze korisnike te prirodne i spontane komunikacije s njima, dok istovremeno proizvod ili usluga i dalje ostaju u fokusu

To sve više prepoznaju i domaći brendovi. Uz javne chatove, gdje je upravo Netokracija probila led, sve više brendova odlučuje se za Viber naljepnice. Uz Njuškalo, Vipnet, koji je i prvi pokrenuo ovaj trend, Zdravu Kravu, Pepsi i Podravku, listi se nedavno pridružio i Konzum sa svojim zelenim junakom Kodijem. Kako je Viber jedan od glavnih alata u komunikaciji među mladima, u Konzumu su odlučili dati svojim vjernim kupcima jednu novi dimenziju komuniciranja, objašnjava Andrea Svilokos, voditeljica službe za digitalni marketing Konzuma.

Izradom stickera željeli smo dokazati kako možemo i komunikaciju baš kao i kupovinu čini bržom, jednostavnijom i ugodnijom te smo već nakon par dana dobili potvrdu da smo u tome uspjeli.

konzum_kodi

Unutar dva tjedna Kodi Viber stickeri preuzeti su 140.000 puta, a Andrea kaže da im je to potvrda da su pogodili ton komunikacije.

Pri samoj izradi stickera trudili smo se prilagoditi komunikaciju našim korisnicima i pretvoriti svakodnevnu komunikaciju poput poziva na kavu ili pivo u zabavan i interaktivan način. Upravo su ti stickeri koji u sebi imaju call to action najpopularniji u prosječnom dnevnom dopisivanju.

Dugoročno ulaganje

njuskalo_cmok

Budući da se brendirani Viber stickeri u pravilu mogu preuzeti besplatno, izgledno je da brendovi kod ovakvih projekta ciljaju na dugoročnu komunikaciju i povezivanje s korisnicima. To potvrđuje i Petar, ali i Martina Kuterovac iz komunikacija Njuškala, koji je među prvima u Hrvatskoj ponudio svoje naljepnice. U periodu od tri mjeseca, simpatičnog psa Njuškalo preuzelo je 320 tisuća korisnika, a dosad je na dopisivanjima jedan na jedan te grupnim i javnim razgovorima poslano više od 9 milijuna i 700 tisuća, kaže Martina.

Ovaj broj i dalje iz dana u dan podjednako raste pa, unatoč nekim primjerima, pada korištenja stickera nakon tri mjeseca, Njuškalo je i dalje vrlo popularan na Viberu. Kada je riječ o najčešće rabljenim stickerima, korisnici se najčešće odlučuju za ‘Cmok’, ‘Ha ha ha’, ‘Zaljubljen’ i ‘Palac gore’.

Osim brojeva, Martina ističe kako su im povratne reakcije korisnika još jedan dokaz kako se simpatični pas Njuškalo odlično snašao na Viberu.

Da smo na vrijeme prepoznali trendove i da kontinuirano pratimo tržište dokazuje i činjenica da su Njuškalo Viber stickeri ušli su i u finale ovogodišnje SoMo Borac nagrade u kategoriji SoMust Have.

Vrata u svakodnevicu korisnika

lino_viber_sticker_coverNo, kako uopće izgleda izrada brendiranih Vibera stickera i koliko ljudi je uključno u sam proces? Odgovore na pitanja potražili smo u agenciji Size koja je radila Viber naljepnice za Podravku, ali i za Njuškalo. Ivan Fistrić, suosnivač agencije, objašnjava:

U procesu sudjeluje kreativni tim copywritera i dizajnera. Prvo smišljamo stickere za one najčešće situacije u dopisivanju. Za ostale stickere gledamo da budu posebniji, neobični, ali opet upotrebljivi u više situacija. Naravno, svi stickeri moraju biti oblikovani u duhu brenda, njegovog jezika i ciljane skupine.

Govoreći o marketinškom potencijalu Viberovih naljepnica i možemo li očekivati da će se ovome trendu priključiti još domaćih brendova, Ivan naglašava kako je riječ o potentnom novom kanalu koji otvara vrata u svakodnevicu korisnika.

Dobri stickeri korisnicima čine komunikaciju zanimljivijom i tako stvaraju pozitivne asocijacije uz brend. Sigurno će biti još stickera, iako nisu svi brendovi jednako zahvalni za njihovu izradu. Njuškalo i Lino su crtani likovi pa su izrazito pogodni.

Više od aplikacije za dopisivanje

Viber pokazuje da ne želi biti samo još jedna aplikacija za dopisivanje, što su prepoznali strani, a u sve većoj mjeri i domaći brendovi koji u tome vide priliku za dodatnu promociju i približavanje korisnicima. To posebno vrijedi ako žele naći zajednički jezik s onim mlađima koje je teško pridobiti i zadržati. Sudeći prema dosad viđenom, brendirane Viber naljepnice očito dobro pogađaju njihove želje i očekivanja te ne sumnjamo da ćemo uskoro vidjeti i još primjera.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Karijere

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.