
Kako i zašto Njuškalo, Podravka, Konzum i drugi domaći brendovi koriste Viber ‘stickere’
Marketinški potencijal Vibera, odnosno brendiranih naljepnica, postaje sve zanimljiviji domaćim brendovima, od Njuškala i Vipneta do Podravke i Konzuma, a čak su i globalni brendovi, poput Pepsija, napravili lokalizirana rješenja. Zašto baš Viber naljepnice i kakva je dugoročna korist od ovakvog pristupa? U prvom redu, riječ je o kanalu za približavanje korisnicima i izgradnju odnosa s njima, posebno kad je riječ o mladima.
Popularni Viber danas se može pohvaliti s gotovo 800 milijuna korisnika, a kako bi se u pristupu brendovima izdvojio od konkurencije, strateški im se okrenuo kroz javne chatove ili brendirane stickere. To se pokazalo odličnim potezom za sve strane – Viber time više nije samo aplikacija za dopisivanje, već platforma koja svojim korisnicima nudi nešto jedinstveno. S druge strane, brendirani stickeri su dobar marketinški alat koji nije nametljiv u odnosu na krajnje korisnike. Brendovima se na ovaj način nudi mogućnost izgradnje baze korisnike te prirodne i spontane komunikacije s njima, dok istovremeno proizvod ili usluga i dalje ostaju u fokusu.
To sve više prepoznaju i domaći brendovi. Uz javne chatove, gdje je upravo Netokracija probila led, sve više brendova odlučuje se za Viber naljepnice. Uz Njuškalo, Vipnet, koji je i prvi pokrenuo ovaj trend, Zdravu Kravu, Pepsi i Podravku, listi se nedavno pridružio i Konzum sa svojim zelenim junakom Kodijem. Kako je Viber jedan od glavnih alata u komunikaciji među mladima, u Konzumu su odlučili dati svojim vjernim kupcima jednu novi dimenziju komuniciranja, objašnjava Andrea Svilokos, voditeljica službe za digitalni marketing Konzuma.
Izradom stickera željeli smo dokazati kako možemo i komunikaciju baš kao i kupovinu čini bržom, jednostavnijom i ugodnijom te smo već nakon par dana dobili potvrdu da smo u tome uspjeli.
Unutar dva tjedna Kodi Viber stickeri preuzeti su 140.000 puta, a Andrea kaže da im je to potvrda da su pogodili ton komunikacije.
Pri samoj izradi stickera trudili smo se prilagoditi komunikaciju našim korisnicima i pretvoriti svakodnevnu komunikaciju poput poziva na kavu ili pivo u zabavan i interaktivan način. Upravo su ti stickeri koji u sebi imaju call to action najpopularniji u prosječnom dnevnom dopisivanju.
Dugoročno ulaganje
Budući da se brendirani Viber stickeri u pravilu mogu preuzeti besplatno, izgledno je da brendovi kod ovakvih projekta ciljaju na dugoročnu komunikaciju i povezivanje s korisnicima. To potvrđuje i Petar, ali i Martina Kuterovac iz komunikacija Njuškala, koji je među prvima u Hrvatskoj ponudio svoje naljepnice. U periodu od tri mjeseca, simpatičnog psa Njuškalo preuzelo je 320 tisuća korisnika, a dosad je na dopisivanjima jedan na jedan te grupnim i javnim razgovorima poslano više od 9 milijuna i 700 tisuća, kaže Martina.
Ovaj broj i dalje iz dana u dan podjednako raste pa, unatoč nekim primjerima, pada korištenja stickera nakon tri mjeseca, Njuškalo je i dalje vrlo popularan na Viberu. Kada je riječ o najčešće rabljenim stickerima, korisnici se najčešće odlučuju za ‘Cmok’, ‘Ha ha ha’, ‘Zaljubljen’ i ‘Palac gore’.
Osim brojeva, Martina ističe kako su im povratne reakcije korisnika još jedan dokaz kako se simpatični pas Njuškalo odlično snašao na Viberu.
Da smo na vrijeme prepoznali trendove i da kontinuirano pratimo tržište dokazuje i činjenica da su Njuškalo Viber stickeri ušli su i u finale ovogodišnje SoMo Borac nagrade u kategoriji SoMust Have.
Vrata u svakodnevicu korisnika
No, kako uopće izgleda izrada brendiranih Vibera stickera i koliko ljudi je uključno u sam proces? Odgovore na pitanja potražili smo u agenciji Size koja je radila Viber naljepnice za Podravku, ali i za Njuškalo. Ivan Fistrić, suosnivač agencije, objašnjava:
U procesu sudjeluje kreativni tim copywritera i dizajnera. Prvo smišljamo stickere za one najčešće situacije u dopisivanju. Za ostale stickere gledamo da budu posebniji, neobični, ali opet upotrebljivi u više situacija. Naravno, svi stickeri moraju biti oblikovani u duhu brenda, njegovog jezika i ciljane skupine.
Govoreći o marketinškom potencijalu Viberovih naljepnica i možemo li očekivati da će se ovome trendu priključiti još domaćih brendova, Ivan naglašava kako je riječ o potentnom novom kanalu koji otvara vrata u svakodnevicu korisnika.
Dobri stickeri korisnicima čine komunikaciju zanimljivijom i tako stvaraju pozitivne asocijacije uz brend. Sigurno će biti još stickera, iako nisu svi brendovi jednako zahvalni za njihovu izradu. Njuškalo i Lino su crtani likovi pa su izrazito pogodni.
Više od aplikacije za dopisivanje
Viber pokazuje da ne želi biti samo još jedna aplikacija za dopisivanje, što su prepoznali strani, a u sve većoj mjeri i domaći brendovi koji u tome vide priliku za dodatnu promociju i približavanje korisnicima. To posebno vrijedi ako žele naći zajednički jezik s onim mlađima koje je teško pridobiti i zadržati. Sudeći prema dosad viđenom, brendirane Viber naljepnice očito dobro pogađaju njihove želje i očekivanja te ne sumnjamo da ćemo uskoro vidjeti i još primjera.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Iva Ribić
01. 11. 2017. u 9:21 pm
Ali je glupost za naše ljude koji imaju njemački broj i žive u njemačkoj ne mogu skinuti te najepnice