
Boschov korporativni startup Deepfield Robotics u misiji spašavanja šparoga i jagoda
Jeste li znali da šparoge najbolje uspijevaju na temperaturi između 18 i 22 stupnja? Da jedna noć mraza može uništiti polja jagoda? Poljoprivrednici to već dobro znaju, a kako bi u stvarnom vremenu prepoznali ponekad pogubnu promjenu uvjeta, u posljednjih nekoliko godina na raspolaganju su im i razni povezani uređaji. Među njima su i Boschovi Deepfield Connect Strawberry ili Asparagus Monitoring o kojima nam je više ispričao Bojan Ferhadbegović.
Deepfield Robotics dio je tvrtke Bosch Startup Platform, koja je osnovana prije tri godine kako bi se moglo eksperimentirati s novim poslovnim idejama. Riječ je o korporativnom startupu koji može poslovati fleksibilnije od same korporacije – procedure su pojednostavljene, a procesi teku brže.
Senzori povezani s aplikacijom
Poljoprivreda je za Bosch relativno novo područje u smislu direktne prodaje poljoprivrednicima, objašnjava mi Ferhadbegović na prošlotjednoj berlinskoj konferenciji Connected World. Za sad na tržištu imaju nekoliko proizvoda, poput višenamjenskog robota, ali na konferenciji su izlagali dva Deepfield Connect Strawberry Monitoring i Deepfield Connect Asparagus Monitoring. Sustavi se sastoje od
Spomenuti sustavi sastoje se od senzora koji upozoravaju na promjenu temperature, posebice u slučaju opasnosti kao što je mraz, pretjeranu ili premalu vlažnost zraka te tla. Uređaji su prilagođeni samom proizvodu – kod šparoga je najvažnija temperatura tla, koja varira ovisno o dubini, stoga uređaj, koji nalikuje kolcu koji se zabije u zemlju, mjeri upravo to.
Potom putem aplikacije imate uvid u sva polja na kojima je uređaj postavljen, a kako je, primjerice, uzgajivačima šparoga najvažniji prosjek temperature u posljednja 24 sata, to prikazujemo. Temperatura na dubini od 20 centimetara trebala bi biti 20 stupnjeva. Ako je veća, šparoge gube na kvaliteti, odnosno procvjetaju već pod zemljom zbog čega budu šuplje. Ovakvim sustavom možemo smanjiti gubitke koje bi poljoprivrednik imao zbog niže kvalitete proizvoda ili u slučaju mraza, kada je gubitak stopostotni.
S druge strane, na jagode utječe više faktora, stoga senzori mjere i vlažnost, temperaturu izvan plastenika, u plasteniku… Samim time, uređaj se sastoji od niza različito postavljenih senzora koji upozoravaju poljoprivrednika na vrijeme o svakoj promjeni.
Ne prodaja, nego ‘iznajmjivanje’ uređaja
Uređaji su u ponudi već drugu godinu. Na tržište je prvo puštena manja serija senzora za šparoge, kako bi se testirala potražnja, a nakon što je odjek bio dobar, ove se godine proizvodnja povećala te proširila i na senzore za jagode.
Senzori se mogu koristiti i za drugo voće i povrće, poput borovnica ili malina te ostalih koji se uzgajaju ispod folije.
Proizvodi su dostupni u 11 europskih zemalja, ali zanimljivo je da se ne prodaju, nego “iznajmljuju” po cijeni između 300 i 400 eura godišnje, što se pokazalo kao dobar potez jer su poljoprivrednici otvoreni prema toj vrsti suradnje. Samim time, uređaji se u slučaju kvara zamijene na Boschov trošak, a Bojan naglašava da svatko može s lakoćom sam postaviti senzore bez kompliciranih uputa.
Za kraj, upitala sam ga za razliku između rada u korporaciji i korporativnom startupu, s obzirom na to da u Boschu radi već niz godina.
Razlika je ogromna i vrlo teško mogu zamisliti povratak u korporativno okruženje.
Očekivan odgovor. 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.