Borislav Miljanović generalni je direktor u Represent Communications, a na konferenciji Blogomanija govorio je o povezanosti odnosa s javnošću s contentom, odnosno, sadržajem. Povukao je paralelu između PR-a i contenta – smatra da je kreiranje dobrog sadržaja budućnost te da se tržište mora upoznavati s time, baš kao što se to činilo prije desetak godina s prednostima dobrih odnosa s javnošću.

Borislav Miljanović generalni je direktor u Represent Communications, a na konferenciji Blogomanija govorio je o povezanosti odnosa s javnošću s contentom, odnosno, sadržajem. Povukao je paralelu između PR-a i contenta – smatra da je kreiranje dobrog sadržaja budućnost te da se tržište mora upoznavati s time, baš kao što se to činilo prije desetak godina s prednostima dobrih odnosa s javnošću.
Kako je napomenuo, procjena je da će za nekoliko godina PR, digital, marketinške agencije, pa čak i mediji konkurirati zajedno za novac klijenata, a proći će samo oni koji mogu ispričati dobru priču. Netko tko ima snagu i ideju može privući veliku pažnju, bez obzira stoji li iza njega veliki sustav ili ne.
Možemo li razlučiti je li danas nešto samo oglas, samo PR, samo film? Danas je sve to content, odnosno, sadržaj, a svi koji se bave komunikacijama morat će to shvatiti. Kao što smo prije desetak godina upoznavali javnost s PR-om, sada moramo isto učiniti sa sadržajem.
Situacija s medijima sve je teža, kod njih sve teže prolaze pozitivne priče, kaže Miljanović, stoga smatra da se moraju pronaći drugi načini, kanali. Content je rješenje za moderne marketinške izazove.
Šezdesetih godina svatko tko je htio marketinški komunicirati, imao je oko sedam medija, odnosno, kanala. Danas ih je i deset puta više. Ljudi gledaju ono što ih zanima.
Što je zapravo content?
Content je istodobno i video, i aplikacije, alati, igre, kvizovi, meme, vodiči, infografike, blogovi, članci… Sve ono što može privući pozornost korisnika, bez obzira na medij ili kanal distribucije. Zahvaljujući internetu s manje novca može se napraviti dobar sadržaj. No, Miljanović smatra da sve koji djeluju u ovoj industriji čeka velik posao.
Razmišljajte što više, ne samo o tome kako iskoristiti društvene mreže, nego kako cijeli potencijal interneta koristiti za posao. Razmislite kako se jedna dobra ideja može provući kroz 20 različitih kanala.
Bez obzira na proizvod ili uslugu, svi mogu imati korist od dobrog sadržaja. Ne postoji “dosadan” proizvod, a najbolji je onaj koji utječe na rađanje emocija, nastavlja Miljanović. Više nije majstorstvo napraviti samo dobar oglas, s velikim budžetom. Budućnost je s manjim budžetom razviti kampanje koje će kreirati emocije i dospjeti u medije.
3 faze kreiranja sadržaja
- Strategija – analiza brenda, industrije, proizvoda. Bitno je biti transparentan i steći povjerenje klijenta. Trebaju se izložiti i potencijalni problemi. Bitna je suradnja između klijenta i tima koji se bavi kreiranjem strategije. Naglasak se stavlja i portabilnost – treba kreirati cjelokupan sadržaj, a ne samo za jedan medij. Svi koji sudjeluju u ovom procesu trebaju biti usuglašeni i trenirani, kako bi dobro funkcionirali.
- Produkcija – tekstova, fotografija, audio i video sadržaja, dizajna, montaže, SEO-a… Agencija je postala određena vrsta “redakcije” koja producira sadržaj za klijente. Miljanović navodi da su upravo zbog toga dobili posljednja tri velika klijenta. Produkcija je, prema istraživanjima, i dalje velik izazov, jer treba organizirati tim i budžet, a ne može se ni sve zamišljeno izvesti.
- Distribucija – sadržaj se distribuira na portale, blogove, YouTube kanale, Facebook stranice, Twitter profile, LinkedIn stranice, Slideshare, e-knjige… To se poprilično razlikuje od dosadašnje PR distribucije. Plan distribucije baziran je na digitalnom ekosustavu, koji je specifičan za svakog klijenta. Sve su aktivnosti bazirane po kalendaru sadržaja. Community management tim sve što je osmišljeno komunicira putem zadanih kanala. Na samom kraju je evaluacija, putem koje se gleda je li se napravio dobar posao ili nije.
Za kraj je zaključio:
Tko zna ispričati dobar sadržaj, preživjet će. Tko ne zna, može pakirati kofere i otići iz kreativne komunikacije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.