I Google i Facebook rade proizvode koji su besplatni za javnost samo zato što su najveći mediji na svijetu, rekao je to na početku svog predavanja na Blogomaniji Bojan Bernik. No, što Facebook ima, a da Google želi i obrnuto? Podatke, podatke i podatke. I to u svrhu što preciznijeg plasiranja oglasa.

I Google i Facebook rade proizvode koji su besplatni za javnost samo zato što su najveći mediji na svijetu, rekao je to na početku svog predavanja na Blogomaniji Bojan Bernik. No, što Facebook ima, a da Google želi i obrnuto? Podatke, podatke i podatke. I to u svrhu što preciznijeg plasiranja oglasa.
Što, dakle, Google želi, a da Facebook ima? Vaše osobne podatke, ime i prezime, datum rođenja, interese itd. S druge strane, Google zna što tražite, a to Facebook želi znati. Kroz godine je Google razvio nekoliko servisa, i to strateški, kako kaže Bernik, da bi dobio određene informacija od korisnika i kako bi im mogao prikazivati targetirane oglase. Počelo je s tražilicom (gdje je saznao što tražite), potom s Google Maps i Google Places (gdje se nalazite), kalendar (kada), Chrome i Analytics (što čitate na webu) te Google + (dob i spol).
Facebook se vodio sličnom logikom. Putem opcije Facebook connect (logiranje na vanjske stranice i servise putem FB profila) i Facebook komentara dolazi do informacija o tome što se čita na webu. Facebook ima opciju Places, čime dolazi do informacija o lokaciji. Tu je i Facebookov mail, a na kraju Graph Search, tražilica kojom na neki način konkurira Googelu.
“Oni” znaju sve o nama
Ono što mnoge ljude zabrinjava je činjenica što ti servisi imaju zastrašujuću količinu podataka o svojim korisnicima. No, Bernik pojašnjava:
Vi niste bitni. Vi ste samo marketinška varijabla. Vaše ime i prezime, fotografije i druge informacije su Googleu i Facebooku nebitni. Vi ste šuma podataka koja se koristi da se plasiraju oglasi. Vama će se oni ionako plasirati, stoga je bolje da barem vidite one koji su vama relevantni.
Napravite eksperiment
Jeste li ikada kliknuli na Facebooku oglas namijenjen drugom spolu – pitao je Bernik. Ukoliko jeste, znate da će se velik broj oglasa koji se prikazuju idućih nekoliko dana ravnati prema tome, jer ste dali platfomi informaciju da bi vas to moglo zanimati. Na taj način možete privremeno “zbuniti” sustav.
Što više nešto lajkate, to će vam se više ono prikazivati. Ako češće reagirate na objave jednog prijatelja, češće ćete vidjeti njegove postove. Time vaš feed postaje specifičan. Skloni smo klikati na stvari zabavnog sadržaja, stoga je moguće da one “ozbiljnije” stvari prođu neprimijećeno. Ako vam se čini da vam je Facebook u posljednjih godinu dana “gluplji”, to je zato što se samim svojim odabirom to napravili. Također, ako je nešto viralno, vidjet ćete i to. Ostale stvari ostaju ispod radara, zaključio je Bernik.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.