Blackphone, pametni uređaj za paranoike i ljubitelje privatnosti, ponovno u prodaji

Blackphone, pametni uređaj za paranoike i ljubitelje privatnosti, ponovno u prodaji

Na prošlom World Mobile Congressu predstavljen je Blackphone, zajednički pothvat tvrtki Silent Circle i Geeksphone kojem su "sigurnost i privatnost najbitniji od svega", kako glasi pitch vrlo pogodno tempiran u vrijeme kada je fama oko NSA i tehnoloških tvrtki koje su s njom surađivale bila na vrhuncu. Uređaj je vrlo brzo rasprodan, a želite li svoj primjerak, ovog mjeseca opet kreće u prodaju.

Blackphone dolazi s posebnom pretplatom na Silent Circle
Blackphone dolazi s posebnom pretplatom na Silent Circle

Na prošlom World Mobile Congressu predstavljen je Blackphone, zajednički pothvat tvrtki Silent Circle i Geeksphone kojem su “sigurnost i privatnost najbitniji od svega”, kako glasi pitch vrlo pogodno tempiran u vrijeme kada je fama oko NSA i tehnoloških tvrtki koje su s njom surađivale bila na vrhuncu. Uređaj je vrlo brzo rasprodan, a želite li svoj primjerak, ovog mjeseca opet kreće u prodaju.

Silent Circle tvrtka je koja pruža usluga enkriptirane komunikacije za mobilne uređaje, a Blackphone je lansirala u suradnji s Geeksphoneom, koji se najčešće spominje kad je riječ o uređajima na Firefox OS-u. Telefon su predstavili kao svoj bunt protiv “pravila igre” koje nameću veliki igrači i oglašivači, skupljajući informacije i prateći ponašanje korisnika dok koriste.

Riječima Phila Zimmermana iz Silent Circlea, BlackPhone se izdvaja iz konkurencije upravo zbog svog “porijekla”:

U ovom slučaju proizvođač mobitela nije dodao sigurnosne stavke na svoj uređaj, već je tvrtka koja se bavi sigurnosti proizvela uređaj.

Ni aplikacije nisu pošteđene

Blackphone je stvoren za one kojima je privatnost na prvom mjestu
Blackphone je stvoren za one kojima je privatnost na prvom mjestu.

Blackphone radi na posebnom Androidu, nazvanom PrivatOS (a kako li drukčije) s ugrađenom podrškom za enkripciju glasovnih i video poziva te poruka, a automatski i sprječava odavanje osobnih informacija pri spajanju na WiFi. Povećana je i razina kontrola nad dopuštenjima koja koriste aplikacije i to preko posebnog Security centra u telefonu, a također može koristiti i privatni način pretraživanja interneta.

Sam uređaj dolazi uz dvije godine pretplate na Silent Circle, kako javlja Cnet, te SpiderOak anonimni prostor za pohranu u oblaku za savršen “inkognito” ugođaj.

Gledajući hardverski, riječ je o prilično standardnom modelu, s 4,7-inčnim HD IPS zaslonom, procesorom 2 GHz Nvidia Tegra 4i CPU, 16 GB prostora za pohranu, te crnim dizajnom oštrih linija koji bi vas trebao uvjeriti da je riječ o ozbiljnom uređaju koji će vas zaštititi od svih prisluškivala.

Cijena Blackphonea je 629 dolara, a predbilježbe se otvaraju 14. srpnja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.